Home Vijesti VVG sudjeluje u novom europskom projektu SILVANUS

VVG sudjeluje u novom europskom projektu SILVANUS

Planiraju razviti inovativnu platformu za upravljanje šumskim požarima u svrhu prevencije, ali i bržeg i učinkovitijeg suzbijanja šumskih požara

PODIJELITE

Veleučilište Velika Gorica sudjeluje u novom europskom projektu SILVANUS – Integrated Technological and Information Platform for wildfire Management kojim će se tijekom sljedeće tri i pol godine razviti inovativna platforma za upravljanje šumskim požarima u svrhu prevencije, ali i bržeg i učinkovitijeg suzbijanja šumskih požara.

Uz izradu naprednog softverskog rješenja, projektom će se uspostaviti sinergija između okoliša, stručnjaka za tehnologiju i društvenih znanosti s ciljem poboljšanja sposobnosti nacionalnih i regionalnih vlasti u praćenju šumskih resursa. Kako bi se postigao taj cilj potrebno je provesti brojne aktivnosti iz čak 10 elemenata projekta, uključujući provedbu procjene biološke raznolikosti, uspostavljanje točnijih pokazatelja rizika od požara, kao i promicanje podizanja svijesti među građanima. U navedenim aktivnostima svoj će doprinos dati i Veleučilište kao vodeća visokoškolska ustanova u Hrvatskoj i regiji u području upravljanja u kriznim uvjetima i kriznog menadžmenta.
SILVANUS je Horizon2020 projekt koji je prijavljen krajem siječnja 2021. godine pod temom LC-GD-1-1-2020: Building a low-carbon, climate resilient future: Research and innovation in support of the European Green Deal. Koordinator projekta je Università Telematica Pegaso iz Italije, a Veleučilište Velika Gorica uz još 48 partnera čini snažan međunarodni konzorcij u kojem je zastupljeno 15 država članica EU te Indonezija, Australija i Brazil. Projektom je planirana i provedba inovativnih pilot scenarija s detaljnim opisima lokacije, aktivnosti i ishoda, a raznolik profil 49 partnera omogućit će sakupljanje opširnih i korisnih informacija koje će se moći integrirati u platformu.

Europska komisija prepoznala je potencijal projektnog prijedloga i odobrila konzorciju financiranje u iznosu od 19.902.190,26 €, dok je cjelokupna procijenjena vrijednost projekta 24.186.845,00 €. Projekt je službeno započeo 01.10.2021. kada je online putem održan i prvi sastanak konzorcija, a predviđeno trajanje projekta je 42 mjeseca.