Home Gospodarstvo VG Vodoopskrba je pozitivan primjer u primjeni novih tehnologija

VG Vodoopskrba je pozitivan primjer u primjeni novih tehnologija

PODIJELITE

VG Vodoopskrba jučer je u hotelu Westin u Zagrebu na konferenciji ‘Voda – najvrjedniji resurs budućnosti’ predstavljena kao pozitivan hrvatski primjer u primjeni novih tehnologija u smanjenju puknuća cijevi i vodoopskrbnih gubitaka. Tvrtka je naime uvela tehnologiju za mjerenje tlaka i daljinski nadzor pomoću koje može u bilo kojem trenutku smanjiti tlak u cjevovodu.

-Ugradili smo regulatore tlaka i time ga smanjili za 20-ak posto. Dakle, tlak u cijevima koji je bio 5,5 bara sada iznosi 4,5 bara dok tijekom noći iznosi 3,5 bara. – kazao je Stjepan Rak, koji je na glavnoj panel diskusiji govorio i o načinu na koji je VG Vodoopskrba uspjela sniziti cijenu priključka na vodovodnu mrežu i za 40 posto.Konferencija o vodama Stjepan Rak 1

-Od 2015. godine, od kada radimo novu vodovodnu mrežu, u troškovnik stavljamo takozvane slijepe priključke koje ugrađujemo odmah do privatnih parcela. Naši troškovi su zbog toga znatno manji jer to radimo paralelno s postavljanjem mreže. Rezultat je znatno niža cijena, zbog čega smo broj korisnika povećali za 60-ak posto u odnosu na 2013. godinu. Novi korisnici usluge, naime, trebaju platiti samo vodomjer, dok vodovodno okno mogu sami ugraditi ili kupiti od nas.- rekao je direktor Rak.

Istaknuo je da je tvrtka posljednje dvije godine u funkciju stavila oko 60 kilometara vodovodne mreže, a ove godine još dodatnih 12 kilometara. Time će čak 96 posto kompletnog velikogoričkog područja biti pokriveno s vodovodnom mrežom.Konferencija o vodama 2

-Uprava VG Vodoopskrbe je rano shvatila korisnost uvođenja naprednih tehnologija koje su nužne za učinkovitu kontrolu i smanjenje gubitaka te smanjenje broja puknuća cjevovoda. Jedna od najučinkovitijih metoda je kontrola tlaka u vodoopskrbnoj mreži, pomoću specijalnih ventila. U nekim područjima su puknuća cjevovoda nakon uvođenja regulacije tlaka smanjeni i za 90 posto. Znači, umjesto desetak puknuća cjevovoda godišnje, što je nekada bio slučaj, danas se možda sporadično pojavljuje jedan do dva kvara. – rekao je na konferenciji Jurica Kovač, jedan od vodećih europskih stručnjaka iz tog područja.