Kroz protekla dva tjedna na području Velike Gorice dogodili su se kvarovi ili pucanja cijevi vodoopskrbnog sustava na čak deset mjesta. Pitali smo VG Vodoopskrbu jesu li poznati uzroci ovih događaja te na koji se način saniraju kvarovi.
Iz VG Vodoopskrbe ukazuju na to da su se tri puknuća dogodila na magistralnom cjevovodu te da im je uzrok starost i lošiji materijal cijevi, ali i manji hidraulički udari zbog povećane potrošnje uslijed vrućina.
“Iako je bio povećan broj pucanja cjevovoda ne možemo govoriti o lančanom pucanju cijevi jer nije svako puknuće imalo veze sa prethodnim. Puknuća u Gornjem Podotočju, Kučama i Mraclinu imaju određenu poveznicu jer se nalaze na tzv. „Turopoljskom prstenu“ magistralnom cjevovodu koji okružuje sami grad Veliku Goricu. Ima više uzroka koji mogu dovesti do puknuća. Najčešći uzroci su starost i lošiji materijal (PVC) vodovodnih cijevi, a uslijed velikih kontinuiranih vrućina povećana je potrošnja vode korisnika prilikom koje dolazi do manjih hidrauličkih udara u vodoopskrbnom sustavu”, pojasnili su iz VG Vodoopskrbe.
Kvarovi se otklanjaju zamjenom oštećenoga dijela cijevi ili postavljanjem novih cijevi, ovisno o vrsti kvara: “Posljednji kvarovi uglavnom su bila puknuća vodovodnih cjevovoda PVC materijala. Posljednjih nekoliko mjesta kvarova na vodoopskrbnom sustavu su u nekoliko ulica samog grada (ulica kneza Lj. Posavskoga, Zadarska ulica, ulica A. Cvetkovića, ulica Josipa Grdenića PL.Jarebičkog), u Mičevcu, Kučama, Gornjem Podotočju, Vukovini, Mraclinu, i Donjoj Lomnici. Kvarovi se uglavnom otklanjaju zamjenom oštećenog dijela cjevovoda odgovarajućim spojnicama, te novim cijevima, ovisno o vrsti kvara – jer puknuće nije jedina vrsta kvara na vodoopskrbnom sustavu koja se može dogoditi”, kažu iz VG Vodoopskrbe.
Na upit možemo li očekivati još ovakvih događaja iz goričke Vodoopskrbe odgovaraju: “Da, može se uvijek očekivati još sličnih događaja no ne možemo ih predvidjeti ni najaviti.”