Prijatelji životinja i ove godine podsjećaju na globalni veganski izazov Veganuary koji poziva da se prebacimo na biljnu prehranu i to čini već deset godina. Hrvatska inačica Veganuaryja, Vege izazov koji su osmislili Prijatelji životinja, svima je besplatno dostupna putem stranice Veganopolis.
O tome koliko se uz dobru biljnu hranu možemo dobro osjećati govore i razna istraživanja koja su dokazala nevjerojatne zdravstvene prednosti kvalitetne veganske prehrane, navode Prijatelji životinja i dodaju da je dokazano da biljna prehrana snižava razinu kolesterola u našim tijelima, što može pomoći u prevenciji raznih bolesti srca. “Raznovrsna prehrana biljnim namirnicama može pomoći u poboljšanju simptoma reumatoidnog artritisa te smanjuje rizik od dijabetesa tipa 2 i nekoliko vrsta raka poput raka želuca, pluća, usta, grla i debeloga crijeva.”, objašnjavaju.
Veganuary govori i o velikim prednostima veganske hrane za očuvanje okoliša i bioraznolikosti, sprječavanje klimatskih promjena i uštedi pitke vode i drugih prirodnih resursa.
Kako bi se proširila vijest o Veganuaryju, širenju ideje dobrih odluka u siječnju priključili su se i hrvatski food blogeri. Oni među njima koji objavljuju veganske recepte igraju veliku ulogu u tome da pokažu svima kako su veganska jela nevjerojatno ukusna, raznolika i svima privlačna. Najčešće nude cjelovitu, svježu hranu i sezonske, lokalne proizvode, a recepti koje pripremaju su jednostavni, kreativni i lako ih je slijediti.
Donosimo veganske recepte u nastavku:
Pečena cvjetača by Jelena Markota (@eardur)
Sastojci:
- 1 cvjetača
- 2 žlice maslinova ulja
- 1 žlica dimljene paprike
- 1 žličica češnjaka u prahu
- 1 žlica limunova soka
- sol
- 1 žlica javorova sirupa
Priprema:
Cvjetaču narežite na cvjetove i kratko prokuhajte u slanoj vodi, oko 4 minute, da omekša. Začinite ocijeđenu cvjetaču maslinovim uljem, dimljenom paprikom, češnjakom u prahu, limunovim sokom i soli. Pecite na 220 °C oko 20 minuta pa kada je pečena, prelijte javorovim sirupom i promiješajte. Pospite ju po humusu i poslužite s pita kruhom i imate pravu gozbu.
Varivo sa žutom lećom, kokosovim mlijekom i batatom by Nataša (@burbon_i_borovnice)
Sastojci:
- 2 batata (oko 250 g), narezana na kockice
- 200 g suhe žute leće (možete koristiti i neku drugu leću, samo prilagodite vrijeme kuhanja prema uputama na pakiranju)
- nekoliko listova kelja, narezana na trakice
- nasjeckan 1 ljubičasti luk
- 500 ml povrtnog temeljca
- 1 konzerva kokosova mlijeka
- 1 čili paprika, narezana na sitno
- 1 nariban komadić đumbira (oko 1 žlica)
- 3 naribana režnja češnjaka
- 1 žličica kurkume
- 1 žličica dimljene crvene paprike
- sol prema želji
- po prstohvat: piment, kumin, korijander, muškatni oraščić, klinčić, kardamom (možete koristiti i blend začina kao što je blend za kari ili berbere)
Postupak:
Na malo maslinova ulja ispirjajte luk. Kad omekša, dodajte čili papriku, đumbir i češnjak. Promiješajte pa odmah dodajte začine. Opet promiješajte i dodajte batat, leću, povrtni temeljac i kelj. Pustite da zavri pa kuhajte na laganoj vatri 10 minuta. Dodajte i kokosovo mlijeko i kuhajte još 10-ak minuta, dok batat potpuno ne omekša. Štapnim mikserom izblendajte dio umaka kako bi bio što kremastiji. Poslužite s crnom rižom i umakom od peršina i limete.
*Umak od peršina i limete napravite tako da u sjeckalici usitnite peršin, 2 režnja češnjaka, sok i koricu jedne limete, malo čili pahuljica i nekoliko žlica maslinova ulja. Ovo je umak koji stvarno jako često radim i super pristaje uz puno jela.
Brzi čokoladni puding by Marija Knežević (@vegelicije)
Sastojci:
- 2 zrela kakija
- 1 zrelija banana (što zrelija, to je slađa)
- 1 limenka procijeđenog i ispranog slanutka
- 3 – 4 žlice sirovog kakaa
- 1 – 2 žlice javorovog sirupa ili sirupa od agave, datulja, riže…
Priprema:
Sve sastojke dobro izmiksajte štapnim mikserom u blenderu ili u dubljoj posudi. Kušajte pa ako nedostaje, dodajte još malo kakaa ili slatkoće za što čokoladniji i slađi okus. Uživajte u slasnom a zdravom proteinskom i vitaminskom desertu! Idealan je za jesti na žlicu ili u zobenim kašama. Traje u hladnjaku do četiri dana.
Najjednostavniji humus by Matei Negovetić (@plantbasedfuloftaste)
Sastojci:
- 1 konzerva slanutka ili prethodno skuhani suhi slanutak
- 2 žlice tahinija
- 4 žlice maslinova ulja
- sok jednog limuna
- začini prema želji
Priprema:
Ako koristite suhi slanutak, potrebno ga je namočiti minimalno šest sati i kuhati sat vremena kako bi bio spreman za korištenje. Ako koristite konzervirani slanutak, onda ga samo ocijedite. U blenderu pomiješajte sastojke – slanutak, pastu od tahinija, limunov sok, maslinovo ulje, malo vode i sol te miksajte dok ne dobijete homogenu glatku smjesu. Dodati začine ili pečeno povrće prema želji.
Knedle sa šljivama i maslacem od badema by Martina Đođo (@Cookie.djo)
Sastojci:
500 g oguljenih krumpira
- 80 g brašna (može i gluten free miks)
- prstohvat soli
- prstohvat sode bikarbone
- 1 žlica maslinova ulja
- 1 žlica javorova sirupa
- 2 žlice veganskog jogurta
- šljive (8 do 10 komada)
- maslac od badema
Priprema:
Krumpire narežite na kockice i skuhajte u slanoj vodi. Pustite da se ohladi. Usitnite vilicom ili gnječilicom za krumpir. Savjet: nemojte koristiti štapni mikser jer on napravi kremu, a to nam ne odgovara. Šljivama maknite košticu pa ih napunite maslacem od badema. Usitnjenom krumpiru dodajte brašno, sodu, ulje, javorov sirup i jogurt. Zamijesite tijesto. Uzmite šaku tijesta, napravite kuglicu, spljoštite ju, stavite napunjenu šljivu u sredinu pa tijestom obgrlite šljivu i valjajte među dlanovima da nastane lijepa loptica. Ponavljajte dok se smjesa ne potroši. U velikom loncu zagrijte do vrenja vodu s malo soli. Zatim smanjite na laganu vatru i ubacite knedle (najbolje u dvije ture). Kuhajte 15-ak minuta, odnosno dok ne isplivaju. Poslužite s veganskim vrhnjem, krušnim mrvicama ili posute smeđim šećerom i cimetom.