Home Izdvojeno Usvojen Proračun Grada Velika Gorica težak 356 milijuna kuna

Usvojen Proračun Grada Velika Gorica težak 356 milijuna kuna

Najavljena javna rasprava o Strategiji razvoja Velike Gorice

PODIJELITE

Proračun Grada Velike Gorice za 2018. godinu težak 356 milijuna kuna, s projekcijama za 2019. (318,5 milijuna kuna) i 2020. godinu (321,6 milijun kuna) prihvaćen je na jučerašnjoj sjednici Gradskog vijeća s 20 glasova za, 10 protiv i jednim suzdržanim.

Na što će se sve sredstva utrošiti, predstavio je gradonačelnik Dražen Barišić. Kao ključne projekte u nadolazećem razdoblju naveo je završetak izgradnje i početak rada bazena, izgradnju mosta preko kanala Sava-Odra, postavljanje reflektora na gradskom stadionu, početak rada školske kuhinje s blagovaonicom Osnovne škole Jurja Habdelića, nabavu udžbenika i radnih bilježnica za sve učenike osnovnih škola, zatim financiranje rada pomoćnika u nastavi za učenike s teškoćama, energetsku obnova škola i izradu projektne dokumentacije za interpretacijski centar tradicijske kulture – Ladovo-Lukavec. Među prioritetnim projektima navedeni su i izgradnja spomen doma 153. brigade , izgradnja objekta Stara općina, izgradnja kružnog toka na raskrižju Ulice Ljudevita Posavskog i Kolodvorske ulice, nastavak izgradnje Ulice kneza Porina, uređenje Kirinčićeve ulice, II faza izgradnje oproštajne građevine groblja Kušanec , mrtvačnica na groblju Dubranec i proširenje groblja u Šćitarjevu, zatim izgradnja odlagališta Mraclinska Dubrava, potpore poduzetnicima i poljoprivrednicima, otvorenje novog gradskog vrta, subvencija troška smještaja korisnika u domovima za starije osobe, povećanje naknade za treće novorođeno dijete i pojačan plan aktivnosti u mjesnoj samoupravi.

Osvrnuvši se na zaduženja koja Grad ima, i na račun kojih dobiva kritike od opozicije, gradonačelnik Dražen Barišić je rekao. – Posljednje dvije godine kapital nikada nije bio tako jeftin. Pitanje je hoće li sljedeće godine biti ovako jeftin kako je sada. To se pokazuje i na razini središnje države, ukupne financijske situacije u cijelom svijetu i Europi i onda i kod nas. Prošao bi nam vlak i prošlo bi nam vrijeme da nismo reagirali zadnjih godina i da nismo svoj razvoj temeljili na zaduživanju koje ćemo vraćati narednih godina, ali po puno manjih troškovima i s puno manjim kamatama nego što će to biti u budućnosti. Da nismo to napravili, ne bismo imali danas dovršenu školu u Čiču, ni sportsku dvoranu u Gorici, niti vrtiće, ni mrtvačnicu u II fazi, ni bazen. To su projekti financirani iz zaduženja Grada.Potpredsjednik vijeća, Damir Šimunić (SDP), pohvalio je ulaganja Grada u predškolski odgoj i sport, ali je kritizirao suradnju s Mjesnim odborima i količinu povučenih sredstava iz Europske unije. – Kad gledamo prijedlog proračuna, sve te pripreme, ekipa koja radi na tome, sve to košta više nego što smo povukli sredstava iz EU.

Kritični na istu stavku bili su i drugi oporbeni vijećnici. Tako su SDP-ov Sven Fabijančić i MOST-ov AlanMilan Šembera ustvrdili kako je u narednom razdoblju predviđeno povlačenje 4,2 milijuna kuna, odnosno 1,3 posto od ukupnih prihoda Grada.

Pročelnik Upravnog odjela za poduzetništvo, investicije i fondove EU, Domagoj Ilečić rekao je da imaju spremno nekoliko projekata ukupne vrijednosti preko 300 milijuna kuna, ali da se čeka objava natječaja od strane resornog Ministarstva. – Za prvih šest mjeseci 2017. sve što se moglo aplicirati je aplicirano. Što se tiče velikih projekata, tu ide kritika na razini države – natječaji nisu spremni. Prvi smo u županiji počeli pripremati projekt širokopojasnog interneta. Natječaj se očekuje u ožujku 2018. Grad Velika Gorica je spreman i aplicirat će ta sredstva. Samo taj projekt vrijedan je 200 milijuna kuna – rekao je Ilečić. Dodao je kako je u visokoj fazi spremnosti i projekt Andautonije vrijedan preko 20 milijuna kuna te projekt Ladovo vrijedan 60 milijuna kuna za kojeg trenutno nema natječaja na koji bi se apliciralo, a priprema se i projekt rasvjete.Darko Bekić (HDZ) rekao je da je proračun realan, izrazito razvojan i solidaran sa svim skupinama građana, od najmlađih, učenika, zaposlenika grada, umirovljenika, i ljudi koji nisu na direktan način vezani za grad jer rade u Zagrebu. – Bitno je istaknuti da Grad, iako će biti zaduženja, nema problema s otplatom kredita iz kojih će se financirati svi projekti – rekao je Bekić te dodao kako svi veći kapitalni projekti iz 2018. imaju udio europskih fondova. – Iz EU fondova u 2018. sufinancirat će se energetska obnova vrtića Ciciban, energetska obnova osnovnih škola, energetska obnova stambenih zgrada, Aglomeracija. Bekić je rekao i kako je povećanje za plaće zaposlenika Gradske uprave od šest posto opravdano činjenicom da će trebati zaposliti nove ljude na gradskom bazenu, da su u Dječjem vrtiću ”Žirek” zaposlene nove odgojiteljice, te da će ”Gradska uprava preuzeti neke djelatnike vezano iz GSG-a za nabavku komunalnih davanja da se ta stavka malo pojača i da ima malo više prihoda oko te stavke”.

Proračun je, u ime Kluba vijećnika Bandić Milan 365 HSP-HČSP, kritizirao i vijećnik vladajuće koalicije Darko Stanilović. – Nije nam jasno zašto se za 2018. godinu predlaže predizborni proračun iako nema izbora na vidiku – rekao je Stanilović te dodao kako se radi o prenapuhanom proračunu s nerealnim očekivanjima općih prihoda i primitaka od 30 do 40 milijuna kuna. Na kraju je ipak rekao kako će podržati ovakav proračun.Marko Šimac, u ime Kluba vijećnika MOST-a, pitao je što je sa Strategijom razvoja Velike Gorice, dokumentom na kojem je i on svojevremeno radio. Pročelnik Upravnog odjela za poduzetništvo, investicije i fondove EU rekao je da je Strategija razvoja Velike Gorice za razdoblje od 2018. do 2023. godine dovršena, da će idući tjedan krenuti i javna rasprava, a da će vijećnicima biti predstavljena na sljedećoj sjednici Gradskog vijeća. Živi zid i MOST podnijeli su amandmane na proračun, ali su isti odbijeni.

Evo kako je raspoređen dio sredstava iz Gradskog proračuna za 2018. godinu

Upravni odjel za komunalne djelatnosti na raspolaganju će imati 113.747,500 kuna. Za gradnju objekata, nabavu uređaja i opreme komunalne infrastrukture izdvojit će se 29.322,500 kuna. To će se raspodijeliti tako što će na izgradnju bazena otići 20 milijuna kuna, za gradnju nerazvrstanih cesta 13.554,000 kuna, za gradnju gradskog groblja Kušanec, 8.247,000 kuna, za izgradnju mosta preko kanala Sava-Odra 6 milijuna kuna, za izgradnju objekta Stara općina 7,9 milijuna kuna, za izgradnja spomen doma 153. brigade 2 milijuna kuna. Za održavanje nerazvrstanih cesta izdvojit će se 20,2 milijuna kuna, za održavanje javnih zelenih površina 13,5 milijuna kuna, a za subvencije za javni prijevoz 9,2 milijuna kuna.

Upravnom odjelu za predškolski odgoj, školstvo i šport odlazi 118,5 milijuna kuna. Za predškolski odgoj predviđeno je 68 milijuna kuna, za školstvo 30 milijuna kuna, za sport 17.126,000 kuna, za djecu i mlade 2 milijuna kuna. Kod predškolskog odgoja, za energetsku obnovu Dječjeg vrtića ”Ciciban” izdvojit će se 5 milijuna kuna, a svake godine, pa tako i 2018. godine, za svaki vrtić će se izdvojiti između 12 i 15 milijuna kuna. Zajednica sportskih udruga dobit će 6,3 milijuna kuna, sportske udruge od posebnog značaja 2,2 milijuna kuna, za zdravstvenu sposobnost sportaša izdvojit će se 250 tisuća kuna, a za Športsko-rekreacijski centar 7.750,000 kuna. Za nabavku besplatnih udžbenika i radnih bilježnica za sve učenike osnovnih škola izdvojit će se 3 milijuna kuna, za stipendije i ostale potrebe 460 tisuća kuna. Gorički klub mladih u 2018. godini dobit će 150 tisuća kuna, Centar za djecu, mlade i obitelj 1,5 milijuna kuna, a za prevenciju neprihvatljivog ponašanja djece i mladih u proračunu je osigurano 250 tisuća kuna.

Upravni odjel za društvene djelatnosti imat će budžet od 42.608,000 kuna. Za protupožarnu zaštitu osigurano je 11,8 milijuna kuna, Gradska knjižnica Velika Gorica dobit će 3.750,000 kuna, Pučko otvoreno učilište Velika Gorica 11,7 milijuna kuna i Muzej Turopolja 2,2 milijuna kuna. Za socijalnu skrb i zdravstvo otići će 7,9 milijuna kuna, i to 1.350,000 kuna za pomoć za novorođenče, 210 tisuća kuna za subvenciju prijevoza osoba s invaliditetom, za jednokratnu novčanu pomoć u gradskoj blagajni naći će se 250 tisuća kuna, isto toliko bit će i za pomoć za troškove ogrjeva dok će se s 350 tisuća kuna dati potpora programima braniteljskih udruga. Gradsko društvo Crveni križ Velika Gorica sljedeće godine iz proračuna će dobiti 2 milijuna kuna. Vjerskim zajednicama donirat će se 400 tisuća kuna, a na zaštitu spomenika kulture utrošiti će se ukupno 925 tisuća kuna – 100 tisuća kuna predviđeno je za Stari grad Lukavec, 300 tisuća kuna za održavanje i zaštitu vjerskih objekata te 515 tisuća kuna za zaštitu i održavanje tradicijske kulture. Kulturne manifestacije sljedeće godine Grad će sufinancirati u iznosu od 545 tisuća kuna. Zajednici kulturno-umjetničkih udruga ići će 1,2 milijuna kuna, a za izradu Turopoljskog leksikona izdvojit će se 140 tisuća kuna.

Upravni odjel za urbanizam i zaštitu okoliša utrošit će 10,5 milijuna kuna za projekte zaštite okoliša te 320 tisuća kuna za prostorno planiranje. Za odlagalište Mraclinska Dubrava Grad je osigurao u 2018. godini 3,8 milijuna kuna, za nabavu opreme za odvojeno sakupljanje otpada i uređenje zelenih otoka 3 milijuna kuna, za izgradnju pogona za odlaganje građevinskog otpada 450 tisuća kuna, a isto toliko sredstava uložit će se i u izgradnju sortirnice za odvojeno sakupljeni komunalni otpad.

Upravni odjel za poduzetništvo, investicije i fondove EU za svoje programe raspodijelit će 6.195,000 kuna. Za poticanje poduzetništva otići će 1,06 milijuna kuna, na stipendije za deficitarna zanimanja 420 tisuća kuna, a pola milijuna kuna na pripreme EU projekata. Za poduzetnički inkubator predviđeno je izdvojiti 550 tisuća kuna, za razvoj širokopojasne infrastrukture 310 tisuća kuna, za gospodarske manifestacije 450 tisuća kuna i za Razvojnu agenciju VE-GO-RA 782,500 kuna.

Upravni odjel za poljoprivredu i ruralni razvoj u nadolazećoj godini imat će 2,8 milijuna kuna na raspolaganju. Za subvencije poljoprivrednicima utrošit će se 540 tisuća kuna, za zdravstvene i veterinarske usluge 850 tisuća kuna, za uređenje poljoprivrednog zemljišta i poljskih puteva 252 tisuće kuna, za isplatu odštete za elementarne nepogode 155 tisuća kuna i za gradske vrtove 80 tisuća kuna.

Upravni odjel za mjesnu samoupravu na male komunalne akcije utrošit će 5,2 milijuna kuna, na redovnu djelatnosti 1.680,000 kuna.