30-ero mladih koji su 2014. i 2015. godine na području Velike Gorice po prvi put učinili male i jednostavne prekršaje, suočili su se sa posljedicama svoga ponašanja, no za iste nisu odvedeni pred Prekršajni sud zahvaljujući STOP programu.
Kako ne bi bili evidentirani kao počinitelji prekršaja, pristali su zajdeno sa svojim roditeljima, sudjelovati u ovom preventivnom projektu. STOP program je alternativni način ponašanja prema maloljetnicima, odnosno zaustavljanje prvog lošeg ponašanja maloljetnika koji prije nije bio evidentiran, na način da on uradi nešto dobro za svoju lokalnu zajednicu.
Nakon što smo u svibnju prošle godine saznali prve rezultate, danas su u Centru za djecu, mlade i obitelj predstavljeni rezultati drugog dijela projekta.Sudjelovalo je 16 maloljetnika, od kojih 11 mladića i 5 djevojaka u dobi od 13 do 17 godina. Desetero ih je uključeno u program zbog noćnog izlaska bez roditeljske pratnje, petero zbog konzumiranja alkohola na javnome mjestu te jedna maloljetna osoba zbog vožnja mopedom bez vozačke dozvole.
Njih 13-ero je upućeno na izvršenje mjere u Centar za djecu, mlade i obitelj, dvoje u Crveni križ, a jedan maloljetnik u Turopoljsku udrugu skauta.
I maloljetnici, i njihovi roditelji, ali i stručnjaci zadovoljni su radom. Svi uključeni, osim jednog maloljetnika, zadovoljni su programom i preporučili bi ga prijateljima da i oni sudjeluju, što je izvrsni pokazatelj uspješnosti programa.-Svaki put nas oduševljava da su roditelji i maloljetnici najzadovoljniji u ovom postupku i da oni konačno osjećaju da netko razmišlja na način da im pruža priliku gdje oni mogu odgovoriti. Mislim da je adolescentima takav akternativni način ponašanja ono što prepoznaju kao nešto pozitivno za sebe. –rekla nam je Lana Petö Kujundžić, predsjednica Udruge Sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež.
– Grad nam je osigurao sredstva za 30-ero djece. Da je bilo više sredstva, mogli bismo uključiti i 200 maloljetnika. No i za ovih 30 koji su bili dio STOP programa, možemo reći da su rezultati odlični.-rekao je Kristijan Suša, načelnik Policijske postaje Velika Gorica.U posljednje tri godine program je proveden u tri zagrebačke četvrti i po dva puta u Velikoj Gorici. STOP program inicirala je Udruga Sudaca za mladež, obiteljskih sudaca i stručnjaka za djecu i mladež (USMZ), a surađivali su sa Gradom Velika Gorica, PP Velika Gorica, Centrom za djecu, mlade i obitelj Velika Gorica, Centrom za socijalnu skrb Velika Gorica i Organizacijama civilnog društva.
Lana Petö Kujundžić iz USZM napominje kako maloljetnici koji prvi put počine prekršaj često misle da je to samo igra i da je dozvoljeno te da nema razloga da ih netko stalno opominje, ali da zahvaljujući edukaciji i razgovorima sa stručnjacima pomalo dolaze do spoznaje da su stvari vrlo loše i da se ne trebaju dalje tako ponašti te da trebaju napraviti nešto korisno.-Moram priznati da su neki roditelj rekli ‘zašto baš moje dijete’, ali čim smo im objasnili o čemu se radi, rekli su, ‘da je barem toga više’.–otkrila nam je Ines Fabijanić, stručni suradnik iz Centra za socijalnu skrb Grada Velike Gorice.
Koliko je program učinkovit govori podatak da su potrebna svega tri tjedan edukacije od počinjenja prekršaja da završenog pozitivnog izvješća.
Mjesta za napredak svakako ima. Potrebno je više educirati mlade i njihove roditelje, povećati broj udruga u kojima mladi prekršitelji mogu vratiti svoj dug društvu te osmisliti diplome za uspješno završenu edukaciju, zaključili su sudionici programa.