Udomitelji. Ljudi koji su nesebično otvorili svoje domove i svoja srca. Na području Grada Velike Gorice 35 je udomiteljskih obitelji. Broj je konstantno u opadanju, pa se i ovakvim akcijama, druženjima, inicijativama ali i primjerice nacionalnom kampanjom “Svako dijete treba dom” pokušava popularizirati udomiteljska djelatnost.
“Željela sam biti korisna i potrebna”
Gospođa Mara Bucina iz Drnka već punih 27 godina skrbi za djecu i to na nagovor- vlastite djece. Do danas je kroz njenu kuću prošlo 30-ak mališana, neki su odselili, čak do Kanade, neki završili školu, oženili se ili udali, a trenutno skrbi za jedno malo dijete. “Kad vi krenete, to vam postane navika. Željela sam biti korisna i potrebna. Kad vi znate da vas netko treba i da ste toj osobi dali sve i ona kasnije uspije u životu- to je nagrada samo takva”, govori nam Mara.
Nedostaje udomitelja
Udomiteljstvo u Velikoj Gorici ima 30-godišnju tradiciju, no sve je manje onih koji se na ovaj plemeniti posao odlučuju, govori nam i ravnateljica Centra za socijalnu skrb, Vesna Grospić. “Stvarno bi nam trebalo puno više udomitelja jer takav vid zbrinjavanja puno je bolji i za djecu i odrasle korisnike. Njima se simulira obiteljski život što je puno bolje od života u ustanovama”, govori Grospić. A proces je vrlo jednostavan. Nakon što se javite u resorni Centar za socijalnu skrb i tamo ispunite potrebnu dokumentaciju, prolazite testiranje, provjeravaju se vaši stambeni uvjeti i dobivate dozvolu- na pet godina. Financijski sve naravno prati i Grad Velika Gorica koji je prepoznao važnost ove djelatnosti i kroz rad Centra ali i okupljenih udruga, ističe zamjenik gradonačelnika, Ervin Kolarec.
Na području cijele Hrvatske u 85 udomiteljskih obitelji zbrinjava se oko 80 odraslih štićenika i 15-ak djece. Tko zna, možda su i među vama budući udomitelji, da se i ova brojka malo poveća.