Svjetski dan osoba s Down sindromom po prvi je puta obilježen u Singapuru 2006. godine. Naime, Down Syndrom International (DSI) službeno je odredio 21. ožujak kao Svjetski dan osoba s Down sindromom (WDSD). Taj datum odabran je kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma.
Osobe s Downovim sindromom su tople, dobrodušne, vedre, vesele i komunikativne, mogu biti kreativne, kopiraju ponašanje svoje sredine, no čitav život potrebna im je njega i pomoć, a isto tako treba pomoći i njihovim obiteljima te ih ojačati da ustraju u svom nesebičnom trudu s djecom koja imaju Downov sindrom.
Imati dijete s Down sindromom traži stalan angažaman i roditeljima nije lako. Ali svi se slažu kako ih je njihovo dijete oplemenilo, jer se smiju više no ikad, vesele se svakom njihovom napretku i uvijek su okruženi ljubavlju svoje djece koja nikada nisu ljuta.
Šarene rasparene čarape jesu jedan od simbola tog dana, ali ne zato što ih osobe s Downom ne znaju upariti, nego su one tu da označe koliko smo svi istovremeno različiti, a jednaki.
Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo.