Božić je. I ove godine bez snijega, s ugodnim, višim temperaturama, obilježavamo ga u krugu obitelji i najmilijih.
Dijete rođeno u jaslama
Blagdan Božića označava rođenje Isusa Krista. Prema Bibliji, Isusa je bezgrešnim začećem rodila Djevica Marija u betlehemskoj štalici jer za nju i njenog zaručnika Josipa nije bilo mjesta u svratištu. Isus je rođen na slamici, uz dah volova, kozlića i ovaca, a vijest o Isusovu rođenju anđeli su dojavili prvo pastirima, a zvijezda repatica do novorođenog Krista dovela je sveta tri kralja, Gašpara, Melkiora i Baltazara koji su djetetu na poklon donijeli zlato, tamjan i smirnu.
Luka (Lk 2, 1 – 7) u svom Evanđelju ovako piše o rođenju Isusa:
“U one dane izađe naredba cara Augusta da se provede popis svega svijeta. Bijaše to prvi popis izvršen za Kvirinijeva upravljanja Sirijom. Svi su išli na popis, svaki u svoj grad. Tako i Josip, budući da je bio iz doma i loze Davidove, uziđe iz Galileje, iz grada Nazareta, u Judeju – u grad Davidov, koji se zove Betlehem – da se podvrgne popisu zajedno sa svojom zaručnicom Marijom koja bijaše trudna. I dok su bili ondje, navršilo joj se vrijeme da rodi. I porodi sina svoga, prvorođenca, povi ga i položi u jasle jer za njih nije bilo mjesta u svratištu.”
Običaji na Božić
Na blagdan Božića odlazi se na tri mise, od kojih je prva misa polnoćka, na Badnjak u ponoć, zatim na ranojutarnju Zornicu te na poldanicu. Stol za Božić uvijek je pun, a ručak bogat i svečan, uz razne pečenke, najčešće puricu s mlincima, a ostala su i neka tradicionalna jela poput hladetine ili pak francuske salate koja je danas uz odojak nezaobilazni dio ručka. Ruča se bogato, uz kolače, peciva, razno voće i slastice. Na Božić se ide u goste rodbini, na čestitarenje, a nerijetko se pjevaju božićne pjesme
Svim našim vjernim čitateljima, svim Velikogoričanima, Velikogoričankama, svim prijateljima, ljudima dobre volje i velikog srca želimo sretan, miran, radostan i blagoslovljen Božić.