Počinje novi ciklus radionica Ludi labos u Pučkom otvorenom učilištu Velika Gorica. Radi se o programu edukativnih radionica za popularizaciju prirodnih znanosti koji će se održavati subotom. Znanstvene radionice osmišljene su s namjerom da zainteresiraju djecu osnovnoškolskog uzrasta za sve što se događa oko njih jer sve što nas okružuje vezano je uz kemiju, fiziku, biologiju. Cilj ovih radionica pomoći je djeci da nauče promatrati i razumjeti svijet oko sebe i pri tome se zabavljati.
– Voditeljica i djeca korak po korak izvode pokus koji navodi na određeno opažanje. Nakon što se dogodi reakcija i ostvari cilj pokusa, raspravlja se o tome što se dogodilo i zašto. Djecu se potiče da razmišljaju i iznesu svoje opažanje. Vodi se kratka diskusija. Voditeljica na kraju objašnjava bitne činjenice vezane uz pokus. Tako djeca čuju objašnjenje i uče pojmove i zakonitosti iz prirodnih znanosti na njima razumljiv način – poručuju organizatori.
Djeca tako proširuju svoje iskustvo i uče o pojavama i svijetu oko sebe na zabavan način.
Program će voditi autorica programa mr.sc. Nikolina Bošnjak, dipl. ing., edukatorica i znanstvenica s desetogodišnjim iskustvom u vođenju radionica za djecu. Cijena radionice je 120 kuna, a uplata se vrši na info pultu Učilišta. Sve dodatne informacije možete dobiti pozivom na brojeve 6259 800 ili 098 316419.
Plan radionica za svibanj i lipanj “Ludi labos”
-13. 5. – Pokusi s vodom – niz pokusa u kojima se uči o različitim svojstvima vode, kako provodi boju, kako mijenja agregatna stanja, kako lomi svjetlost i kako nastaje duga…
-20. 5. – Pokusi sa solima – otkrivanje svojstava morske soli. Pomoću pokusa se otkriva ima li sol baš uvijek slan okus, kako utječe na led, kako pomoću soli očistiti metalne novčiće da izgledaju kao novi…
-27.05. – Pokusi s deterdžentima – od velikih mjehurića do snage čišćenja- istraživanje što sve mogu deterdženti.
-3. 6. – Lava lampe – izrađivanje lava lampi, učenje o gustoći tekućina, plinovima, otapanju, sve kroz pokuse.
-10. 6. – Okusi i začini svijeta – učenje i istraživanje začina koje koristimo kao dodatak hrani, promatranje oblika, boja i mirisa raznih začina. Učenje o primjeni biljaka u svakodnevnom životu – kojem okusu i jelu odgovara koji začin.