Home Izdvojeno OSS Buševec predstavlja (2): Tradicijska glazbala iz Senegala, Irana, Kostarike i Buševca

OSS Buševec predstavlja (2): Tradicijska glazbala iz Senegala, Irana, Kostarike i Buševca

PODIJELITE

Uskoro kreće 21. međunarodni festival tradicijskih glazbala-Buševec 2023. Nastupit će folklorne grupe iz Kostarike, Švicarske, Sjeverne Makedonije, Senegala, Mađarske i Hrvatske.

Jučer su Buševčani predstavili goste iz Sjeverne Makedonije, albansko-makedonsku grupu sk.h. “Reka e eperme”, švicarski “Charriere Music BAND” te KUD Lukavec, a danas daju crtice da bi vas zainteresirali za svoje ostale goste.

“Znadete li kako zvuči Marimbo, ili što je Djembe, Hang drum, Rabab? Dođite, upoznajte tradiciju drugih naroda, podružite se s nama i uživajte u melodijama tradicionalnih glazbala”, pozivaju.

>> OSS Buševec predstavlja (1): Tradicijska glazbala iz Švicarske, Makedonije i Turopolja

Ponavljamo, tradicijska glazbala predstavit će domaći i gosti na otvorenju u četvrtak 28. rujna u Područnoj školi Buševec te ispred tržnoga centra u petak 29. rujna grupe iz Kostarike, Švicarske i Makedonije, a potom će na svečanom koncertu u Domu kulture Buševec, nakon degustacije tradicionalne hrane iz navedenih zemalja, nastupiti sve gostujuće i domaće skupine.

COSTA RICA – Cañas

Dolazi nam Marimba Briceño-svirač marimba, projekt je pokrenuo 2021. godine tijekom pandemije vježbajući sviranje vrlo brzo počinje svirati tradicionalnu glazbu po raznim događanjima, zabavama te ubrzo sudjeluje na raznim međunarodnim festivalima. Predstavlja narodnu i tradicionalnu glazbu iz pokrajine Guanacaste, koja se nalazi u sjeverozapadnom dijelu zemlje. Narodna glazba Costa Rice rezultat je kombinacije španjolske, afričke te domaće kulture koja se pojavila tijekom kolonijalnog razdoblja. To se dogodilo u mnogim zemljama diljem Latinske Amerike.

Kostarika ima širok izbor tradicionalne glazbe, uključujući žanrove poput calypsa na atlantskoj obali i parrandere na pacifičkoj obali.

IRAN – HRVATSKA

Bacchus Khan naziv je glazbenog sastava oformljenog u zagrebačkoj snježnoj mećavi, neprestana improviziranja po raznim bakanalijama u konačnici su iznjedrila ovaj specifični world-music sastav.

Sviranjem do zore na ručno izrađenim drevnim glazbalima članovi ovog sastava zadržavaju svoj fizički oblik te donose zvuke drevnog istoka i razvratništvo drevnog zapada.

AFRIKA – SENEGAL

Iz Afrike, točnije iz Senegala dolazi nam Mamadou Abdoulaye Seydi, glazbom, pjevanjem i plesom bavi se od najranije mladosti i pripadnik je Afričkog plemena Mandinka, kojima ples i glazba predstavljaju važan dio kulturnog nasljeđa prepoznatog od strane UNESCO-a.

Trenutno živi u Hrvatskoj gdje se nastavio baviti tradicionalnom glazbom te je osnovao udrugu Afro Badinya i vlastiti band.

HRVATSKA – Buševec

naravno na Festivalu nastupit ćemo i mi kao domaćini, Ogranak Seljačke Sloge Buševec, nakon više od 100 godina postojanja mislim da nas ne treba posebno predstavljati, jednostavno dođite i poslušajte što smo naučili.