Home Zanimljivosti ONEČIŠĆENJE ZRAKA: Ne preporučuju se bilo kakve aktivnosti na otvorenom

ONEČIŠĆENJE ZRAKA: Ne preporučuju se bilo kakve aktivnosti na otvorenom

Jučerašnja situacija je bila kritična, danas je situacija puno bolja, ali i dalje je potreban oprez

PODIJELITE
Foto: Ilustracija

Jučer su u Velikoj Gorici društvene mreže preplavile fotografije i pitanja o čudnoj maglici koja se zadržala u zraku cijelog dana. Pojavila se u svakom dijelu našeg grada zbog čega su brojni građani pretpostavljali o čemu bi se moglo raditi. No, krajem dana došlo je i objašnjenje Državnog hidrometeorološki zavoda koji je izvijestio kako je na području Hrvatske i to u mjernim postajama u Zagrebu, Osijeku i Sisku zabilježeno zagađenje zraka koje se osjetilo i u Velikoj Gorici. Neki izvori prenose kako se radi o česticama iz pustinjskog pijeska iz pustinje Karakum, istočno od Kaspijskog jezera.

Koncentracija ne bi trebala prijeći 50 mikrograma po kubnom metru

Foto: Ilustracija

Za Hinu je načelnica Sektora za kvalitetu zraka DHMZ-a Cleo Kosanović izjavila da je u mjernoj postaji Dugave u 15 sati izmjerena koncentracija od 402 mikrograma po kubnom metru. “To je jako visoko zagađenje i gledano u 24 satnom razdoblju, prosječna koncentracija letećih čestica ne bi smjela dnevno prijeći 50 mikrograma po kubnom metru”, dodala je. Isto je zabilježeno i u susjednim zemljama, a s krajem dana je razina onečišćenja polako padala. Na onečišćenje se na jutrašnjoj redovnoj konferenciji Stožera civilne zaštite osvrnuo i ravnatelj HZZJ-a, Krunoslav Capak rekavši kako i onečišćenje zraka lebdećim česticama i dalje traje.

Objasnio je kako se radi o onečišćenju zraka s lebdećim česticama. “To su sitne čestice prašine promjera deset i dva i pol mikrona. Dakle to su vrlo, vrlo sitne čestice koje ulaze u pluća i alveole, a mogu čak kroz alveole uči u krvotok. One oštećuju, izazivaju akutne i kronične respiratorne probleme, a također je od 2011., nakon velike studije koje je provela Svjetska zdravstvena organizacija, dokazano da uzrokuju i kardiovaskularne probleme.”, izjavio je.

Onečišćenje nema veze s aktivnostima u Hrvatskoj

Govori i kako se radi o prekograničnom onečišćenju te da to onečišćenje zraka nema nikakve veze s aktivnostima u Hrvatskoj. “Inače te lebdeće čestice, s obzirom na to da su sitne mogu dugo letjeti u zraku pa ih onda različite zračne struje i vjetrovi nose na različita područja pa je tako ovo onečišćenje došlo i kod nas. No, nije samo kod nas nego je došlo i svim našim susjednim zemljama i sad se širi dalje na zapad.” Slično je napomenula i Kosanović koja je izjavila kako je o mogućem izvoru zagađenja teško govoriti jer dolazi iz inozemstva, budući je visoko onečišćenje zabilježeno i u Poljskoj, Srbiji, Sloveniji. “Te zemlje je zahvatila fronta onečišćenja i imaju visoku koncentraciju polutanata i nije u pitanju neki lokalni izvor”, izjavila je.

Kako prenosi net.hr, riječ je o o česticama pustinjskog pijeska iz pustinje Karakum, istočno od Kaspijskog jezera. Izvijestili su to stručnjaci sa Zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar i DHMZ-a.

Bez obzira na to što je onečišćenje sada manje, i dalje preporučuje da se ne provodi vrijeme na otvorenom. “Jučerašnja situacija je bila kritična, imali smo koncentraciju 400 PM10, danas je situacija puno bolja. No, svejedno ne preporučujem nikome da ima bilo kakve aktivnosti na otvorenom prostoru u ovom trenutku dok te lebdeće čestice ne budu zračnim strujama odnesene dalje na zapad.”, zaključio je.