Veliku Goricu pogodio je jak potres, a najteže posljedice zabilježene su na području istočnih dijelova grada te su nastala velika oštećenja na pogonima šljunčare na jezeru Čiče. Scenarij je to terenske vježbe Državne uprave za zaštitu i spašavanje na jezeru Čiče, u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana civilne zaštite i Dana civilne zaštite Republike Hrvatske.
Iako je ovo bila samo pokazna vježba, ona znači mnogo, jer testira spremnost, spretnost i brzinu hrvatskih službi za zaštitu i spašavanje u slučaju stvarnih događaja.
– U slučaju ovakvog scenarija, potrebno je par sati za pripremu i dolazak ekipe s državne razine na teren – rekao je ravnatelj Državne uprave za zaštitu i spašavanje Jadran Perinić. No, važno je i da lokalna zajednica i područna samouprava izgradi i postojeće kapacitete nadogradi opremom, tehnikom, vještinama i znanjima da bi mogli reagirati u prvom satu.
– Brzina intervencije ovisi i o veličini katastrofe – dodao je Robert Mikac, zapovjednik civilne zaštite Republike Hrvatske. Ako bi se, međutim, dogodio veći potres u urbanoj sredini poput Zagreba, onda bi to bila zahtjevna aktivnost svih sudionika civilne zaštite.
54 VOLONTERA CRVENOG KRIŽA
Na terenu je aktiviran i velikogorički interventni tim Crvenog križa koji se sastojao od 54 educiranih volontera za različita područja, a pridružili su im se i velikogorički izviđači.
– U ovom poslu mjesta panici i stresu nema, jer u tom trenu usredotočeni smo na spašavanju ljudskih života i njihove imovine – dodao je Perinić.
Inače, u vježbi su sudjelovali modul civilne zaštite za urbano traganje i spašavanje, operativne snage zaštite i spašavanja Grada Velika Gorica, Gradsko društvo Crvenog križa Velika Gorica, Stožer ZiS-a Zagrebačke županije, Tim za traganje i spašavanje iz ruševina Grada Zagreba te MUP – PU zagrebačka i PP Velika Gorica.
[gmedia id=17]