Povodom obilježavanja Međunarodnog dana dječje knjige u Gradskoj knjižnici Velika Gorica, u Dječjem odjelu, Srebrenka Peregrin Pavlaković predstavila je djeci dvije slikovnice poljskog autora Julijana Tuwima. Pripovjedačica je na osebujan način uspjela uključiti mališane i zainteresirati ih za temu svoje čitaonice, odnosno radionice.
– Oni se strašno zabavljaju. Baš vole doći i sudjelovati, tu se ruke dižu tko će se prvi javiti. Na radionici slažemo riječi autorovog imena, istražujemo gdje je pjesnik živio, izrađujemo vagone lokomotive, tako da djeca mogu u potpunosti sudjelovati i ono to rado čine. – rekla nam je Srebrenka Peregrin Pavlaković, pripovjedačica i profesorica engleskog jezika.
Kroz pripovijedanje i kroz čitanje djeci, ona se polako upoznaju s knjigama i tako se kod njih razvija ljubav prema čitanju, naglasila je naša sugovornica. Ljudsku vrstu upravo govor kao sredstvo komunikacije i njegovo bilježenje razdvaja od ostalih vrsta, a upravo čitanje povećava kreativnost i maštovitost.
– Čitanje knjiga potiče veliki dijapazon naših sposobnosti, od vizualizacije stvari koje želite postići, kreativnosti kako nešto izraditi do povećanja koncentracije i pamćenja koji su neophodni za poslovni napredak. – dodala je Peregrin Pavlaković.
U posljednjih deset godina u knjižnici su primijetili trend porasta čitanja kod mladih i djece. Kažu kako ni računala ni tableti nisu zatomili djetetovu potrebu za knjigom. – Naši najmlađi članovi, vrtićanci , vole posuđivati bajke. Curice više vole priče o princezama, a dječaci knjige o dinosaurima i automobilima, što je već godinama najčitanija literatura. – otkrila nam je Morana Peranić, knjižničarka na Dječjem odjelu.
Starija djeca najviše čitaju romane, a najdraže su im spisateljice Pilić i Poljak. Među učenicima sedmih i osmih razreda uočen je interes za čitanje fantastike. Iako osnovnoškolci imaju lektire i očekuje se da više čitaju, iz knjižnice su nam rekli da su njihovi najbolji korisnici upravo vrtićanci .
– Vrtićanci su naši najvjerniji članovi. Zato jako često radio s njima i pozivamo ih u knjižnice. Imao različite radionice, čitaonice i pričaonice kojima ih želimo potaknuti da što češće dolaze u knjižnicu. – dodala je Peranić.
Naši sugovornici su naglasili da je stvaranje navike čitanje izrazito važno za razvoj djeteta i njegovih intelektualni sposobnosti, a iz svega viđenoga može se zaključiti da se mladi Goričani nalaze na pravom putu.
[print_gllr id=44403]