Velika je subota i vrijeme priprema za Uskrs. Danas se pripremaju šunka, hren, mladi luk, ali i fine slastice. Ako ste slučajno ostali bez ideja, čuli smo se s Marijom Štefek Rukavinom, food blogericom i fotografkinjom koja živi u Velikoj Gorici, a koja je s nama podijelila dva ukusna i tradicionalna recepta.
Fotografija kao užitak i posao
Marija je rođena, odrasla i školovala se u Osijeku, a prije 15-ak godina doselila je u naš grad. Osim što je fotografkinja, učiteljica je razredne nastave pa je tako možda i mnogi znaju kao učiteljicu koja je trenutno na zamjeni u OŠ Ščitarjevo. Marija se bavi i fotografskim poslom, a ima i blog s ukusnim receptima.
“Bloganjem sam se počela baviti prije otprilike četiri godine. Nakon rođenja drugog djeteta bila sam kod kuće, brinula o obitelji i naravno, puno kuhala i pekla. Tako sam počela i bilježiti svoje recepte. Sve je zapravo počelo s receptima za dizano tijesto: kruhom, kiflicama, pecivom. To mi nekako najbolje uspijeva, od toga sam krenula. Kasnije sam počela dodavati i druge, slano slatke recepte – sve ono što sam pripravljala svojim ukućanima.”, govori nam.
No, blog ju je s vremenom sve više tjerao da uči o fotografiji kojom se i danas bavi. Kaže nam da je promatrala radove drugih, isprobavala i polako nabavljala opremu. Danas se profesionalno bavi fotografijom i prati kuhare. “Kuhare sam prvi puta fotografirala u Kul In-u u Sisku, gdje su me jednom, kao blogera, pozvali na kulinarsku radionicu. Fotografirala sam velike chefove predavače na institutu. To mi se učinilo jako interesantnim – u fotografiju hrane, koja je kod mene do tada bila prilično statična, odjednom je bio uveden moment čovjeka, pokreta, stvaranja. Fotografije su se svidjele i ljudima u Kul In-u i prve takve fotografije su izrađene za njih. To je preraslo u prijateljstvo i trajnu suradnju – od tada sam vrlo često kod njih u Sisku, na kulinarskim radionicama, ispitima i slično. Tu sam stekla samopouzdanje a počeli su me pozivati i da fotografiram jela, ljude i prostore u restoranima.”, govori nam.
Više voli slana jela, ali slastice bolje prolaze
Bez obzira na to što joj je fotografija posao i zaista uživa u njemu, priznaje nam da joj je fotografirati svoje jelo ipak lakše. No, i u svom poslu nalazi veliku sreću i zadovoljstvo. “Imate kontrolu nad svim uvjetima, sve je vama na dispoziciji. U restoranskoj fotografiji uopće nije tako. U poslu fotograf ne smije smetati poslovanju restorana, gostima ni zaposlenicima. Treba biti pripremljen, fleksibilan, brz i snalažljiv. Hrana se fotografira čim ju chef spusti na stol, kako bi izgledala što vjernije, svježije, primamljivije. Sve to skupa je i puno stresnije ali je to zaista malo u usporedbi s izazovom, fotografijama koje naposljetku odradite, ljudima koje upoznate. Dakle, fotografija restorana, hotela, kuhara, konobara, cijele te priče u kojoj se isprepliću hrana, ljudi, kreativnost, posao, sreća i strast, velik mi je izazov i zadovoljstvo.”
Za kraj smo se dotakli i njenih recepata koje objavljuje na blogu i Instagramu. Ideje za recepte dobiva sa svih strana, a vođena sezonskim namirnicama i najviše onim što vole njeni ukućani, trudi se raditi jela koja su ukusna, oku primamljiva, nutritivno odmjerena i uglavnom bez “kerefeka”, kako sama kaže. Osobno više voli slano, ali fotografije slastica, osobito torti, priznaje, puno bolje prolaze. S nama je podijelila recept za tradicionalna jela, malo slanog i slatkog, a na vama je samo da odaberete koji ćete recept danas isprobati.
SOPARNIK
Soparnik! Iskovan u siromaštvu. Danas, jelo dostojno kraljeva. Šaka brašna, list blitve, zrno soli, kap ljubavi, čine ovo tradicionalno dalmatinsko jelo prepoznatljivim već stoljećima. Poljički soparnik, jelo na listi nematerijalne hrvatske baštine, sa zaštićenim zemljopisnim podrijetlom u EU. Sezonske, svima dostupne namirnice – za svagdanji i blagdanji stol.
SASTOJCI
mjera je za 2 soparnika veličine otprilike 2 najveća lima za pečenje od štednjaka
tijesto:
- 500 g brašna
- 270 ml vode
- 2 žlice maslinovog ulja
nadjev:
- prstohvat soli
- 300 g blitve
- oko 100 g luka
- svežanj peršinovog lišća
- češanj – dva češnjaka ili češnjak u prahu
- oko 50 ml maslinovog ulja
- sol
Premaz: prije pečenja – maslinovo ulje; poslije pečenja: nešto vode, oko 50 ml maslinovog ulja
PRIPREMA
Pećnicu upalite da se grije na 180°C. Povrće nasjeckajte u zdjelu, posolite, prelijte uljem, promiješajte. Od brašna, vode, 2 žlice maslinovog ulja i soli zamijesite glatko, elastično i neljepljivo tijesto. Podijelite ga na četiri jednaka dijela. Na pobrašnjenom komadu papira za pečenje veličine najvećeg lima od štednjaka razvaljajte jedan komad tijesta u tanki krug. Rasporedite četvrtinu nadjeva, razvaljajte drugi, isti takav krug, stavite ga preko nadjeva, pritisnite rukama odozgo da izađe zrak i nadjev se poravna. Rubove soparnika zavrnite prema unutra da ga zatvorite. Odozgo vilicom pobockajte soparnik da se ne napuše previše tijekom pečenja. Tako napravite i drugi soparnik. Premažite dobro maslinovim uljem i pecite 20 – ak min na 200°C ili dok ne dobije lijepu, zlaćanu boju sa smeđim točkicama. Netom pečen soparnik odmah premažite vodom i uljem da omekša. Izrežite i poslužite odmah.
BUHTLE
Slasne, svilenkaste i meke, buhtle! Iz bakinog arsenala jednostavnih, jeftinih i izdašnih slastica od dizanog tijesta. Punjene pekmezom, sirom, makom ili orasima, buhtle su radost svakom okupljanju.
BUHTLE
SASTOJCI
(za 16 komada)
- 250 g brašna
- 1 mala žlica suhog kvasca
- 1/2 male žlice soli
- 3 žlice šećera
- oko 250 ml mlakog mlijeka
- 60 ml ulja
- pekmez za punjenje
- šećer u prahu za posipanje
PRIPREMA
Od navedenih sastojaka (osim pekmeza i šećera u prahu) kuhačom ili mikserom zamijesite tijesto: bit će mekano ali nemojte dodavati brašna. Mijesite nekoliko minuta dok ne bude glatko i sjajno. Posudu pokrijte i ostavite oko sat vremena ili dok se tijesto ne udvostruči. Lagano premijesite tijesto, trebalo bi izgubiti na ljepljivosti tijekom dizanja. Pobrašnite podlogu, istresite tijesto i lagano ga valjkom razvaljajte u kvadrat debljine palca. Ruke, valjak i tijesto brašnite tek toliko da se ne lijepi ali ne više od toga jer će buhtle, umjesto prozračnih i mekih, biti tvrde i guste, a to ne želite. Rasijecite tijesto na 16 jednakih dijelova. Na svaki dio ostavite žličicu pekmeza, oprezno uhvatite za krajeve i spojite ih na vrhu da se zatvori. Buhtlicu okrenite, nježno malo uvaljajte u ono ulje u posudi za pečenje i tako ih jednu po jednu složite a onda ostavite stajati dok se pećnica ne ugrije na 180°C. Buhtle pecite na srednjoj prečki 15 – 20 minuta, do zlatno smeđe boje. Ohladite, pospite šećerom u prahu i uživajte!
Mariju, njene fotografije i recepte možete pratiti na Instagramu i blogu, sigurno ćete pronaći još koju dobru inspiraciju.