Hrvatski liječnički sindikat priprema se za štrajk. U studiju Hrvatskog radija urednice Jasmine Popović gostovala je predsjednica Hrvatskog liječničkog sindikata Renata Čulinović Čaič. Sindikalistica je rekla da se liječnici pripremaju na sve oblike štrajka zbog neispunjenja dogovora iz travnja prošle godine.
“Kako sada stvari stoje, a ne stoje dobro, politika, predsjednik vlade i njegov ministar ne razumiju ozbiljnost situacije ni da je sustav pred pucanjem. Potezima koje povlače zadnjih dana guraju nas u štrajk. Kolege su nezadovoljne, primamo brojne pozive, osobito su isprovocirani istupima ministra. Čini se da ministar neke pojmove nedovoljno dobro razlikuje. Siti smo neispunjenih obećanja. Moramo ukazati da je ozbiljno stanje i moramo reagirati”, rekla je.
Na pitanje koji dijelovi dogovora s vladom nisu ispunjeni, odgovorila je: “Liječnici su prošle godine s vladom postigli dogovor koji nije ispunjen. Nije se krenulo s dogovorom za zakonom o radnopravnom statusu liječnika. Vremensko-kadrovski normativi koji su dogovoreni ispunjeni su relativno, ali kao da nisu. Radi se o tome koliko kojih postupke treba odraditi u mjesec dana i tko to mora odraditi. Izišao je van neupotrebljiv dokument u kojem ima brdo postupaka koji se više ne rade, u kojima je totalno nerealno napisano tko što radi, nije prilagođeno postojećim propisima. Zatim nema nastavka razgovora za kolektivni ugovor. Robovlasnički ugovori koji su bili tema za mlade liječnike, ništa se nije poduzelo godinu dana. Nakon naše presice otprije četrnaest dana ušlo je u savjetovanje.”
Liječnici odrađuju tri milijuna prekovremenih sati godišnje, a za to nisu dovoljno plaćeni: “Prekovremeno se radi nelegalno. Nema dovoljno liječnika pojedinih struka, nema tko pokrivati teren. Trećini neće biti za koju godinu dostupan liječnik opće prakse. Sve manje je specijalista srednje i starije generacije. Uži specijalisti bježe od prekovremenog rada u privatnike. Da nema prekovremenog rada, pacijenti se ne bi imali kome javiti od petka nadalje. Granica od 180 prekovremenih sati godišnje koja je zakonski propisana i usklađena s direktivama EU propisana je radi zdravlja i sigurnosti radnika. Mi koji odradimo tih 180 sati netko je napravio analizu i vidio da nakon 180 sati nisi mentalno i fizički dovoljno koncentriran na najbolji način nekome pružiti pomoć. Neki od kolega imaju i do 1000 prekovremenih sati godišnje. Nije neuobičajeno da liječnike s dežurstava voze pod infarktima. Pola života provodimo bez svojih obitelji. Uskoro neće uskoro trećini pacijenata imati tko napisati recept, neće imati svog doktora. Mlađa generacija specijalista nezadovoljni su uvjetima rada i odlaze u inozemstvo. 148 liječnika je prošle godine otišlo u inozemstvo, to je jedna cijela koprivnička bolnica. Srednja i starija generacija masovno odlazi u privatne ustanove jer su iscrpljeni. Uži specijalisti su godinama iza sebe sate i noći provodili s pacijentima i obiteljima, odradili enormne količne prekovremenih radnih sati. Oni uvjete mirovine zadovoljavaju s 57 godina. Osam godina odrade više u svom stažu. Mi smo ti koji želimo liječiti pacijente, ali tko to mora riješiti mora raditi svoj posao”, rekla je.
Podignuta je plaća liječnicima obiteljske medicine, ali ne i drugima: “Nije pošteno uspoređivati plaću za 168 sati mjesečno s 250 sati mjesečno, što se radi. To su cifre kojima se manipulira. Cifra od 3500 eura mjesečno temeljena je na najnižem koeficijentu specijalista koji je imao liječnik primarne zdravstvene zaštite u ožujku prošle godine koji su godinama nepravedno bili zakidani i nisu imali jednake koeficijente kao specijalisti u bolnici. Tu smo išli ispraviti nepravdu i to je riješeno kroz dogovor. Ti liječnici su sada zloupotrebljeni u PR svrhe vlade i politike da bi se pokazalo koliko je njihov koeficijent rastao i sad je to ogromna plaća ne spominjući pri tome da postotak koji se spominje nije samo postotak rasta osnovice za liječnike, nego za sve javne službe”.
U srijedu kasno uvečer stigao je prijedlog od vlade: “U četvrtak ujutro smo pogledali prijedlog uredbe, minimalne sitnice su korigirane. Cijeli glavni odbor sindikata i komore rade na tome. Ovo što je prikazano u javnosti i kakve naše plaće stvarno jesu nema veze jedno s drugim. Svi podaci su dostupni na webu. Kad konkretno vidimo što se ponudilo, planirat ćemo reakcije. S obzirom na neispunjena obećanja i da se dogovori krše, počeli smo s pripremema za sve oblike štrajka da možemo početi s akcijom odmah kada procijenimo da je to potrebno”, rekla je sindikalistica.
Broj članova sindikata nije htjela otkriti: “Broj članova sindikate ne iznosimo javno. Imamo neusporedivo više kolega nego što smo ih imali kad sam preuzela mandat. Prešli smo brojku koja je značajna i svaki dan sve više pristpunica primamo. Pojedinim sindikatima je članstvo palo za više od pola, a mi smo porasli za 30%”, rekla je.