Home Politika Klub vijećnika MOST-a o polugodišnjem izvještaju, komunalnom otpadu i netransparentnosti

Klub vijećnika MOST-a o polugodišnjem izvještaju, komunalnom otpadu i netransparentnosti

'MOST je u ovome gradu jedina istinska alternativa i oporba, te vjerujemo kako će odgovorni morati dati odgovore na postavljena pitanja'

PODIJELITE

Klub vijećnika MOST-a jutros se u prostorijama MOST-a, zajedno sa saborskim zastupnikom VI. izborne jedinice, Nikolom Grmojom, osvrnuo na treću sjednicu Gradskog vijeća, konkretno, na polugodišnji izvještaj gradonačelnika te druge aktualne teme.

Na samom početku vijećnik Damir Slojšek izrazio nenezadovoljstvo načinom na koji se gradonačelnik Krešimir Ačkar ponaša prema njima, ignorirajući problematiku grada koju oporba iznosi. Pita se je li on gradonačelnik članova i simpatizera HDZ-a ili je gradonačelnik grada Velike Gorice.

Nazvao nas je populistima i cirkusantima, a samo smo tražili točke koje su bitne za naš grad, primjerice, kako stoje pregovori sa ZET-om i aneks ugovora koji ističe krajem godine. Pokazao je da je jači i bolji od svojega učitelja. Ovom prilikom ističem primjere njegovog ignoriranja: mještani naselja Kušanec poslali su prije mjesec dana peticiju gradonačelniku o problemima s kojima se suočavaju, od izgradnje fekalne odvodnje, do zapuštenosti samoga naselja. Hitan sastanak tražila je i gorička podružnica Hrvatske udruge dadilja o raspravi Sporazuma o sufinanciranju predškolskog odgoja, ni njih nije povratno kontaktirao. Na sjednicama predsjedništva ne pojavljuju se predstavnici kluba vijećnika HDZ-a. Toliko o tome koliko im je bitan rad istog – kazao je vijećnik Damir Slojšek.

Dr. Ivan Bekavac osvrnuo se na polugodišnji izvještaj gradonačelnika o izvršenju proračuna Grada Velike Gorice za prvu polovicu 2021. godine. Pita se imaju li odgovorni iz Grada uopće projekciju prihoda do kraja godine, s obzirom da je jedan rebalans proračuna iza njih, čime su dodatno ograničeni u manevarskom prostoru. Naglasio je i kako je kreditno opterećenje Grada 80-ak milijuna kuna, plus jamstva VG Vodoopskrbi u iznosu od 28 milijuna kuna.

Iz izvješća je jasno kako je gradska blagajna uprihodila oko 30 milijuna kuna manje od planiranog, što je oko 18% godišnje od godišnjeg planiranog prihoda. Uzme li se u obzir da je manjak prihoda od gotovo 17 milijuna kuna u odnosu na rashode, čemu se treba pribrojiti i preneseni manjak iz prošlog razdoblja, čime dolazimo do gotovo 45 milijuna kuna minusa. Vidljivo je kako su podbacili i prihodi od poreza, dok su primjerice u rashodima oni za postrojenja i opremu gotovo dvostruko veći nego lani. Ukoliko se takvi trendovi nastave, za očekivati je da će koncem godine grad biti u manjku između 60 i 80 milijuna kuna. Ne treba zanemariti činjenicu kako je naš grad u prvoj polovici ove godine primio gotovo 50 milijuna pomoći iz državne riznice, što je više nego u cijeloj lanjskoj udesnoj godini. Treba kazati i kako početkom iduće godine na naplatu dolazi i prva rata kredita teškog 47,5 milijuna kuna a koji je uzet lani, a iz kojeg nije iskorištena niti polovina sredstava. U računu financiranja prema ekonomskoj klasifikaciji u dijelu primljenih kredita i zajmova nije unesen kredit u iznosu od 15 milijuna kuna, a taj kredit je uzet kod Poslovne banke zbog premošćivanja jaza nastalog različitom dinamikom priljeva sredstava i potrebe plaćanja obveza. U kapitalni projekta ‘Izgradnja odlagališta Mraclinska Dubrava’ realizirano je svega 21 posto planiranih aktivnosti. Međutim, svejedno, prošli su bolje od kapitalnih ulaganja u objekte kulture pored kojih stoji jedna velika ništica – kazao je Bekavac.

Osvrt na Izvješće o radu davatelja javne usluge VG Čistoća

Dotaknuo se i Izvješća o radu davatelja javne usluge VG Čistoća, ističući pritom kako je vidljivo da je u 2020. godini 2.000 novih korisnika usluge prikupljanja komunalnog otpada u kategoriji kućanstva više nego u 2019. godini.

Taj podatak govori nam puno, a još više bi trebao govoriti pročelnicima i gradonačelniku, jer će biti potrebno prilagoditi komunalnu infrastrukturu potrebama novih građana o čemu se nažalost govori premalo, a najčešće nimalo. Nadalje, iz ovog izvješća vidljivo je kako je na poslovima prikupljanja i odvoza komunalnog otpada radilo 50 radnika VG Čistoće s voditeljima, na održavanju čistoće javnih zelenih površina radilo je 18 radnika, na primarnoj reciklaži 16 radnika, na odlagalištu u Mraclinskoj Dubravi 17 djelatnika, skupa 101 zaposlenik, te ukupno VG Čistoća ima 155 zaposlenika. Postavljam opravdano pitanje ima li posla za ovih 50-ak zaposlenih na drugim poslova, pretpostavljam administraciji, osobito u svjetlu rezultata poslovanja s 2,5 milijuna minusa. Nadalje, prošle godine utrošeno je gotovo pola milijuna kuna na čišćenje miješanog komunalnog otpada s divljih deponija u 20-ak naselja našeg grada. Do konca 2020. utrošeno  gotovo 2 milijuna kuna u čišćenje i sanaciju divljih odlagališta otpada. Usred našeg grada u Domjanićevoj 13 nalazi se divlji deponij otpada na privatnoj parceli koji godinama narušava sklad i mir tog kvarta, o čemu su građani više puta obavijestili nadležna tijela, međutim bez učinka – nastavlja.

Zanima ih i koliko je rješenja doneseno u 2020. godini u slučaju prekršaja propisa na području odlaganja otpada u prirodu i divljih deponija i koliko je kazni naplaćeno te u kolikom iznosu.

Naime, članak 4. Odluke o mjerama za sprečavanje nepropisnog odbacivanja otpada u okoliš i uklanjanje na području Grada Velike Gorice iz 2018. godine koju je donijelo ovo tijelo, obvezuje Gradonačelnika izvijestiti Gradsko vijeće Grada Velike Gorice o počiniteljima nepropisnog odbacivanja otpada te o zaračunatoj i naplaćenoj naknadi troškova uklanjanja otpada, a o čemu nismo dobili izvješće. Zanima nas kome je predano i gdje s primarne reciklaže gotovo 2600 tona otpada na daljnju obradu. Zanimljiv podatak je količina odloženog otpada na odlagalištu u Mraclinskoj Dubravi koje je u godini 2020. manja nego godinu ranije u 2019., a imamo porast broja korisnika od 10ak posto, dakle oko 2000 novih korisnika usluge VG Čistoće, s realno još nepoznatim brojem građana koji žive u tim kućanstvima. Odgovorna osoba g. Rak potpisala je i dio u kojem stoji kako cjenik nije donesen u  skladu s novom Odlukom o načinu pružanja javne usluge. Mislim kako karakteriziranje akta Odluke u smislu Nove ili stare odluke nije nikako zakonito niti primjereno, te bi bilo potrebno i obrazložiti u izvješću zašto cjenik nije donesen u  skladu s novom Odlukom o načinu pružanja javne usluge. Treba biti jasno kako je u ovom izvješću navedeno kako je kriterij za naplatu odvoza otpada volumen spremnika, a ne masa predanog otpada, što je protuzakonito. Jednako tako, nije naveden razlog zašto nije korisnicima omogućeno korištenje spremnika manjeg volumena od 120 litara, premda je u Odluci isto navedeno, te se trebao u izvješću istaknuti i taj nedostatak usklađenosti pružanja usluge s Odlukom o pružanju usluge – dodaje.

Također je naglasio kako nije jasno zašto davatelj usluge ne sudjeluje u sustavu za posebne kategorije otpada temeljem ugovora s Fondom za zaštitu okoliša i energetske učinkovitosti.

Zanimljiv je i raskorak u izvješću između gotovo 21 tisuću obračunskih mjesta, dakle adresa nekretnine korisnika te skoro 23 tisuće korisnika. Ima tu posla za nadzorni odbor. Zato je jasno kako je ukupni trošak poslovanja VG Čistoće veći od prihoda javne usluge za 2.5 milijuna kuna – zaključuje Bekavac.

Karmen Rak o načinu pružanja javne usluge sakupljanja komunalnog otpada

Na početku moram reći da sam razočarana što izrijekom ne stoje druge veličine spremnika za prikupljanje otpada kod korisnika već samo veličina od 120 litara, što je protivno zakonskom načelu onečišćivač plaća. Nadalje, u Članku 7. te 14. Davatelj javne usluge se obvezao korisniku osigurati mogućnost odvojene primopredaje komunalnog otpada putem spremnika odgovarajućih veličina, a ne odgovarajuće veličine od 120 litara. Međutim, tješi me i daje nadu dio članka 7. st. 2 koji glasi: Standardne veličine spremnika za sakupljanje miješanog komunalnog otpada, biootpada i ostalih vrsta otpada u okviru javne usluge na obračunskom mjestu korisnika javne usluge, na području Grada Velike Gorice, jesu: 80 L, 120 L, 240 L, 360 L, 770 L, 1.100 L, 3.000 L, 5.000 L i 7.000 L i drugi, dakle i drugi spremnici – kazala je Karmen Rak.

Dotakla se i problematike samog pojma ‘problematični otpad’ koji se, kako ističe, spominje više puta u prijedlogu te odluke, a nema ga u Zakonu o gospodarenju otpadom, već se tamo koristi pojam ‘opasni otpad’.

Mišljenja sam kako se pojam problematični otpad mora brisati iz prijedloga. Zakon o gospodarenju otpadom člankom 73. propisao je da Kriteriji za umanjenje cijene javne usluge moraju poticati korisnika da odvojeno predaje biootpad, reciklabilni komunalni otpad, glomazni otpad i opasni komunalni otpad od miješanog komunalnog otpada te da, kad je to primjenjivo, kompostira biootpad. Glede Kriterija za umanjenje cijene minimalne javne usluge određenih člankom 24. prijedloga odluke mišljenja sam da umanjenje cijene minimalne javne usluga za sedam kuna mjesečno samo za biokompostiranje neće znatno povećati biokompostiranje, a niti odvojeno prikupljanje što je nedovoljno za provedbu ciljeva plana gospodarenja otpadom znamo li da je odvajanje reciklabilnog otpada i biokompostiranje nažalost na siromašnih 18 posto u ukupnoj masi otpada. A znamo kako postoje gradovi i sredine u kojima je taj udio i veći od 50 posto. Dakle »načelo onečišćivač plaća« – proizvođač otpada snosi troškove mjera gospodarenja otpadom jednostavno iz ovog prijedloga odluke nije dovoljno vidljivo i Velika Gorica opet nije stvorila poticajne uvjete za odvojeno prikupljanje otpada – zaključuje vijećnica Rak.

Lovrić o božićnicama za umirovljenike

Gradonačelnik u Gradskoj upravi očigledno nema ljude koji imaju znanja o osnovnim matematičkim postulatima. Iako su cijelo vrijeme pričali o umanjenju računa i odvajanja komunalnog otpada, fiksni dio iznosi 56 kuna plus PDV. Nadalje, što se tiče božićnica za umirovljenike, povećanjem prethodno navedenog naši će umirovljenici dobiti povećanje, a zapravo izgubiti tri božićnice. Na taj način grad nije pomogao našim najugroženijim skupinama – kazao je vijećnik Zoran Lovrić.

Grmoja o transparentnosti gradonačelnika i Gradske uprave

Sasvim je očito da se ne odgovara na viječnićka pitanja, niti voditelja gradskih četvrti. Isto tako imamo zahtjev za sazivanje, sjednice po određenim točkama važnim za građane ovoga grada, te po svemu možemo zaključiti da, iako se promijenilo lice na čelu Velike Gorice, modus operandi je izgleda isti, a svi znamo da tamo gdje nema transparentnosti se očito nešto skriva, te postoji velika mogućnost pojave korupcije. MOST je u ovome gradu jedina istinska alternativa i oporba, te vjerujem da će odgovorni morati dati odgovore na postavljena pitanja, te da će gradska uprava morati početi rješavati ova pitanja – kazao je saborski zastupnik Nikola Grmoja.

Zaključno, iz MOST-a su kazali kako su već poduzeli određene radnje u svezi preispitivanja zakonitosti postupanja izvršne vlasti u skladu sa zakonom o državnom sustavu, te se nadaju skorom primitku odgovora nadležnog tijela. Nadalje, podnijeli su i primjedbe po pitanju Odluke o sakupljanju otpada, gdje prijedlozi građana nisu bili uvršteni, a trebali su.