Dorotea Marija Detelić ima 19 godina, dolazi iz Ogulinca i studira ekonomiju na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. U slobodno vrijeme se bavi pisanjem, svira klavir i nažalost, ima problema s glavoboljama. No, njen problem prerastao je u inovativnu ideju s kojom je osvojila nagradu na natjecanju Hrvatske udruge poslodavaca. Dorotea je stvorila – Melem kapicu.
„Radilo se o natječaju organiziranom od strane Hrvatske udruge poslodavaca za srednjoškolce. Tražili su inovativne ideje koje još ne postoje na tržištu, a koje bi mogle biti zanimljive investitorima. Profesor nam je rekao za taj natječaj. Prvo sam se trebala prijaviti sa svojim prijateljicama, ali njima se nije svidjela moja ideja pa sam je odlučila predstaviti sama.“
Problemi s glavoboljama pomogli u ideji
Priznaje mi kako je ideju i projekt osmislila potpuno sama, a profesor ju je podržavao i pomagao s povratim informacijama. Njena ideja bila je ‘Melem kapica‘ koja je nastala zbog njenih problema s glavoboljom. Nažalost, ima problem sa suženom žilom u vratu zbog čega glavobolje i nastaju. „Već godinama uzimam tablete i razmišljala sam zašto pijem te tablete jer sam znala da će mi škoditi u budućnosti. Već sam navikla na njih i toliko sam ih pila da više nisu imale utjecaja.“
Njen problem na kraju je prerastao u inovativnu ideju – Melem kapicu. „To je kapica koja bi sadržavala eterična ulja eukaliptusa, metvice i lavande te masažere koji imaju učinak ublažavanja, ako ne i potpunog smirivanja glavobolje. Meni osobno, kad si sama masiram glavu bi mi uvijek bilo lakše i opuštajuće. Znala sam si na maramicu staviti eterična ulja što bi mi očistilo sinuse i sve bi bilo olakšano. To je kapica koja pomaže u borbi protiv glavobolje.“
Simpatično ime Melem kapica zapravo je zasluga njene majke. „Cijeli sam projekt napisala i trebala poslati, napravila sam dodatnu skicu da se istaknem u gomili, a nisam imala ime, najvažniju stvar. Razmišljala sam o kapi, kapicama, a onda se mama sjetila zadnjeg imena.“ Melem kapica je zamišljena kao proizvod za žene i muškarce, odrasle i djecu. Muške su tako tamnijih boja, za djecu će biti šarene ili s likovima iz crtića, ušima i slično.
Melem kapica za žene, muškarce, djecu..
Bilo je 10 zainteresiranih grupa u školi za prijavu na natječaj. Na kraju su tek dvije grupe prijavile, a među njima i Dorotea. “Napravila sam i skicu da malo dočaram cijelu ideju, poslala sam to profesoru koji mi je sugerirao što mi još fali i što bi trebala dodati. Onda smo to zajedno poslali na natječaj. I samo tako mi je jedan dan došao poziv, ne samo da sam prošla nego da sam osvojila nagradu i da već dan nakon imam snimanje za HRT.“
Glavna nagrada je bila 25 tisuća kuna, put u Bruxelles i tablet. Novce je dobila škola s kojima su kupili novu informatičku opremu, a Dorotea je dobila novčani poklon bon i putovanje. „U Brisel smo putovali sa studentima ekonomskog fakulteta, tamo smo bili par dana. Posjetili smo zgradu Europske komisije i održavala su se predavanja, bilo je i hrvatskih predavača. Posjetili smo puno muzeja jer tamo imaju besplatne muzeje za mlade pa smo sve prošle.“
Projekt za sada čeka u ladici, ali, kako mi kaže, svi koji znaju za njenu ideju stalno je pitaju da napravi kapicu i pomogne im. No, to nažalost nije tako lako. “Teško je krenuti od nule, ja nemam investitore koji bi ulagali u ovaj projekt, a teško je napraviti sve to. Masažeri moraju biti posebni, tkanina, ulja također. Napravila bi prototip pa onda krenula dalje.“
Samo jedna od brojnih ideja
Dorotea mi priznaje kako zapravo ima puno ideja te je ovu predstavila jer je bila prva, no kaže kako ih ima još u rukavu. „Morala sam odabrati jednu ideju pa sam se za ovu odlučila. Kad ću jednog dana uči u posao s tim, bit će još sličnih proizvoda.“
Veliku podršku imala je od obitelji koja ju je usmjeravala, pomagala i bodrila je.
„Ova nagrada znači da moj rad vrijedi, da su sva istraživanja imala smisla i da imam dobre ideje. Stvarno sam se trudila i ovo mi je puno značilo. Iskreno, puno bi mi značilo i da nisam pobijedila već da sam samo ideju dovela do neke baze, ali ovako s pobjedom je to samo još veći dokaz.“
Za kraj mi govori kako želi jednog dana otvoriti svoju tvrtku i baviti se poduzetništvom te imati što više mogućnosti za napredak. „Upustila bih se u poduzetništvo i nadam se da će to sve i uspjeti.”