Home Crna Kronika Inspekcija češljala goričke kafiće zbog prostora za pušenje: Jedan objekt dobio paprenu...

Inspekcija češljala goričke kafiće zbog prostora za pušenje: Jedan objekt dobio paprenu kaznu

Ukupno je obavljeno osam nadzora

PODIJELITE

Sanitarna inspekcija Državnog inspektorata provela je nadzor ugostiteljskih objekata u Velikoj Gorici, kontrolirajući pridržavanje zabrane pušenja u zatvorenim prostorima. Od početka godine u Hrvatskoj je obavljeno 389 inspekcija, a u osam nadzora provedenih u Velikoj Gorici prekršaj je utvrđen u jednom objektu.

„Nadzorom sanitarne inspekcije utvrđuje se poštuju li se propisane mjere zabrane pušenja u zatvorenim javnim prostorima. Od početka godine na teritoriju Republike Hrvatske obavljeno je ukupno 389 nadzora, u kojima je utvrđena 181 nesukladnost, za koje su poduzete zakonom propisane mjere. Konkretno, u Velikoj Gorici obavljeno je osam nadzora u šest različitih ugostiteljskih objekata, a u jednom od njih utvrđeno je kršenje zabrane pušenja, zbog čega su pokrenute upravne i prekršajne mjere.“, govore nam iz Državnog inspektorata.

Najčešći problem, kako navodi inspekcija, odnosi se na zatvorene terase. Ugostitelji u hladnijim mjesecima zatvaraju vanjske prostore pregradama, čime ih Zakon definira kao zatvorene javne prostore u kojima pušenje nije dozvoljeno.

Za prekršitelje su predviđene novčane kazne – za pravne osobe iznose od 9.290,60 do 19.908,42 eura, dok su za odgovorne osobe i fizičke osobe kazne od 663,61 do 1.990,84 eura. „Prekršajni nalog izdaje se pravnoj osobi, odgovornoj osobi u pravnoj osobi ili fizičkoj osobi ako se radi o obrtu. Okrivljenik je dužan platiti iznos kazne u roku od osam dana od dana pravomoćnosti prekršajnog naloga, a može u zadanom roku uplatiti dvije trećine iznosa i time podmiriti kaznu u cijelosti.“, zaključuju. Oni koji se ne slažu s izrečenom kaznom imaju pravo uložiti prigovor, nakon čega o slučaju odlučuje sud.

Gdje se u kafićima smije pušiti?

Zakon o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda propisuje da se pušenje može dozvoliti samo u posebno uređenim prostorijama koje zadovoljavaju stroge uvjete. Prema Zakonu, prostor za pušenje jest potpuno zatvoren prostor, fizički odvojen od drugih zatvorenih prostora, površina mu ne smije biti manja od 10 m², i ne smije zauzimati više od 20 % površine prostora za posluživanje u ugostiteljskim objektima, te mora ispunjavati i druge Zakonom propisane uvijete i u njemu se ne smije usluživati hrana i piće.

Uz navedeno u objektu u kojemu se isključivo poslužuje piće, postoji dodatna iznimka za objekte koji zbog veličine uslužnog prostora ne mogu zadovoljiti propisane uvjete za prostor za pušenje te mogu u skladu s člankom 32. cijeli prostor za posluživanje odrediti pušačkim prostorom, koji mora ispuniti dodatne propisane zahtjeve i u tom prostoru mora biti istaknuta oznaka o dozvoli pušenja i o tome moraju ishoditi rješenje Ministarstva zdravstva o ispunjavanju uvjeta. „Vlasnik ili korisnik prostora dužan je osigurati provedbu zabrane pušenja u prostoru u kojem je pušenje zabranjeno“, navodi inspekcija.