Home Kultura Idućeg vikenda se obilježavaju 27. Vojkovi dani u Donjoj Lomnici

Idućeg vikenda se obilježavaju 27. Vojkovi dani u Donjoj Lomnici

KUD Zora Donja Lomnica i ove godine priprema bogat kulturno-umjetnički program

PODIJELITE
Foto: Arhiva / Kat D

Uskoro, 27. i 28. listopada 2023. godine, KUD Nova Zora Lomnica će obilježiti 27. “Vojkove dane” u sjećanju na jednog od najistaknutijih čuvara turopoljske kulturne baštine, Vojka Miklaušića. Tih dana također će se prisjetiti 59. obljetnice smrti ovog iznimnog pojedinca.

“Vojkovi dani” su manifestacija koja je posvećena Vojku Miklaušiću, zborovođi KUD-a Nova Zora, koji je svojim radom tijekom vremena između dva svjetska rata uspješno promovirao specifičan stil donjolomničkog pjevanja putem izvođenja na smotrama diljem tadašnje Jugoslavije.

Program 27. Vojkovih dana uključivat će odlazak na njegov grob i polaganje vijenaca, a istog dana, 27. listopada, će se u 18:30 sati održati sveta misa u župnoj crkvi Sv. Tri kralja u Donjoj Lomnici. Idućeg dana nas čeka kulturno umjetnički program u Društvenom domu u Donjoj Lomnici od 19 sati, a nastupat će KUD Tomislav iz Cerne, KUD Stari Grad Lukavec, KUD Gradići te sve sekcije KUD-a Nova Zora.

Vojko Miklaušić, rođen 1916. godine na Dugom otoku, već kao šestogodišnjak dolazi sa svojom obitelji u Donju Lomnicu 1922. godine. Njegove iznimne sposobnosti pokazale su se vrlo rano; već u trećem razredu pučke škole svirao je harmoniku samostalno, a kao sedamnaestogodišnjak postaje orguljaš u mjesnoj crkvi Sv. tri kralja.

Vojko Miklaušić bio je strastven zaljubljenik u tradicijsku baštinu općenito, a osobito u baštinu Turopolja i Donje Lomnice, udaljene svega desetak kilometara od centra Zagreba. Tu je s obitelji proveo gotovo cijeli svoj prekratak život. Njegova fascinacija turopoljskim nizinama i njezinim stanovnicima potaknula ga je da zabilježi njihove običaje, govor, pjesme i plesove, te da ovjekovječi njihov način života na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće.

Svjedočanstva o svakodnevnim životima turopoljskih seljaka, koja su se do tada prenosila usmenom predajom, zapisana su i objavljena u knjizi “Plemeniti puti” tek 1994. godine. Ova knjiga obuhvaća gotovo 360 stranica i predstavlja neprocjenjivo etno-muzikološko blago koje se i danas koristi u proučavanju i prezentaciji tradicijske nematerijalne kulturne baštine, kako od strane profesionalaca (poput ansambla LADO i etnomuzikologa) tako i od strane zaljubljenika u tu baštinu.