Home Izdvojeno Građani Velike Gorice ipak će financirati Centar za gospodarenje otpadom Zagreb

Građani Velike Gorice ipak će financirati Centar za gospodarenje otpadom Zagreb

PODIJELITE

Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević jučer je na konferenciji za medije predstavio vizualizaciju odabrane tehnološke varijante budućeg centra za gospodarenje otpadom Zagreba i Zagrebačke županije.

Tomašević je rekao da će se CGO financirati preko kreditnih zaduženja Grada Zagreba te da će, ovisno o udjelu miješanog komunalnog otpada, centar financirati Grad Zagreb i Zagrebačka županija.

Ukratko, dobili smo odgovore na neka pitanja koja već mjesecima jalovo postavljamo Gradu Zagrebu i Zagrebačkoj županiji.

Studija izvedivosti do danas nije  u cijelosti predstavljena javnosti

Podsjetimo, Grad Zagreb i Zagrebačka županija prihvatile su sažetak studije izvedivosti CGO-a, koju je izradila tvrtka EKONERG d.o.o. iz Zagreba. Usvojeni sažetak sadržavao je odredbu da će Grad Zagreb donijeti političku odluku kojom će se odabrati jedna od triju predstavljenih tehnoloških varijanti postrojenja. Za vrijeme javne nabave za projektnu dokumentaciju pojavila se je neobilježena druga verzija istoga sažetka studije izvedivosti istoga autora, kojom se kao odabrana varijanta postrojenja određuje hibridno postrojenje za mehaničko-biološku obradu otpada.

Pitali smo tada Grad Zagreb i Zagrebačku županiju koji su razlozi izostanka komunikacije prema javnosti po pitanju odabira tehnološkoga rješenja, jesu li po pitanju odabira održani sastanci i konzultacije Zagreba i Zagrebačke, prema čijem je zahtjevu sažetak studije izmijenjen u procesu javne nabave u odnosu na verziju koju su donijele dvije skupštine, na koji je način i od koga dostavljena druga verzija dokumenta u proces javne nabave te pojašnjenje zašto naknadna verzija nije označena kao inačica.

>> Grad Zagreb i Zagrebačka županija još uvijek šute o odabiru varijante za CGO Zagreb

Iako službene odgovore nismo dobili, na srpanjskoj sjednici skupštine Zagrebačke županije saznali smo da su Zagreb i Zagrebačka vodili neformalne razgovore o projektu te da izrađivač studije ne dozvoljava distribuciju zaštićenih materijala.

“Imali smo neslužbene razgovore i varijanta C je ona koja će ići u projektiranje, ali to ćemo se sve tek dogovoriti s Gradom Zagrebom te će se s njom vjerojatno raditi i energana. Prema ovoj studiji, Zagrebačka županija neće nositi nikakav financijski trošak, a ovako kako je sastavljena, moći će se aplicirati na europske fondove. U razgovorima s gradonačelnikom Tomaševićem istaknuto je kako će se centar graditi čak i ako ova sredstva ne budu povučena, a to može samo Grad Zagreb”, rekao je na srpanjskoj sjednici zamjenik župana Damir Tomljenović.

>> Neobjavljena studija i neformalni dogovori: Zagreb i Zagrebačka županija šute o kontroverznom natječaju za centar za gospodarenje otpadom

“Ovakav isti zaključak je prihvatila i Skupština Grada Zagreba, pa će i Skupština Zagrebačke županije donijeti isti dokument. Kada ste pitali zašto sažetak, a ne cjelovita studija, to je zato što izrađivač ne dozvoljava distribuciju svojih zaštićenih materijala. Oni kažu da svatko može studiju dobiti na uvid, ali zbog patenta ne dozvoljavaju distribuciju”, rekao je Tomljenović.

Prije nego što ćemo gradonačelnika Tomaševića preko njegovoga ureda i press-službe pitati o kakvim se patentima radi, isti upit uputili smo i Ekonergu. “Ljubazno se zahvaljujemo na Vašem interesu za dokumentaciju koju smo izradili. Nažalost, nismo u mogućnosti pružiti Vam odgovore na postavljena pitanja, jer za iste nismo ovlašteni od strane Naručitelja. Stoga Vam predlažemo da Vaš upit proslijedite direktno Naručitelju izrade predmetne Studije”, dobili smo odgovor od Ekonerga.

Od Grada Zagreba nikakve odgovore nismo dobili, a do današnjega dana cjelovita studija izvedivosti javnosti je nedostupna. Dodat ćemo da smo službeni upit poslali i zagrebačkom zastupniku Renatu Peteku. Podsjetimo, Petek je rekao da je studiju vidio vlastitim očima. Pitali smo ga u kojem formatu mu je u prostorijama Ekonerga predočena te je li sadržavala vlastite varijante. Petek nije odgovorio na naša pitanja.

>> Odabrani projektanti za zagrebački centar za gospodarenje otpadom

“Od one tri varijante odlučili smo se za varijantu C, koja obuhvaća tehnologiju zbog koje nismo planirali odlagališnu plohu u okviru CGO-a”, osvrnuo se je na problem transparentnosti procesa odlučivanja na jučerašnjoj press-konferenciji zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević.

CGO se neće financirati iz fondova EU, nego će ga platiti građani Zagreba i Zagrebačke

Unatoč uvjeravanjima koja su sa svih strana dolazila, da se projekt CGO-a Zagreb neće financirati iz fondova Europske unije, znalo se od spomenutoga procesa javne nabave za projektnu dokumentaciju. Naime, kroz izmjene iz projektnoga zadatka je izbačen dio pripreme idejnoga projekta za evaluaciju savjetodavnog tijela JASPERS. Bez ove procjene, financiranja infrastrukturnih projekata u Europskoj uniji nema.

Nakon što je njegov ured mjesecima ignorirao naše upite na ovu temu, obrazložio je to jučer gradonačelnik Tomašević na sljedeći način: “Kada bismo išli kroz EU fondove, radilo bi se o maksimalnom usporavanju procesa jer su europske institucije koje se bave savjetovanjem i provjeravanjem ovih projekata već raspoređene po cijeloj Hrvatskoj i u regiji i trebali bismo čekati njihove kapacitete da bi se uspjeli pozabaviti ovim evaluacijama. Isto tako, inzistiramo na kreditima razvojnih standarda koji će provjeravati ono što nam je bitno, a to su ekološki standardi. Inzistiramo na najnovijoj tehnologiji jer ovo postrojenje ne smije ugrožavati kvalitetu života okolnoga stanovništva. Mi bismo ovaj projekt dobrim dijelom mogli financirati iz gradskog proračuna, ali inzistiramo na kreditu jer želimo imati dodatnu vanjsku kontrolu što se tiče ekoloških standarda”, rekao je.

>> Evo zašto je kriza na Jakuševcu bitna za Veliku Goricu

Tomašević je rekao da će CGO Zagreb financirati građani Zagreba i Zagrebačke županije proporcionalno udjelu miješanog komunalnog otpada. Građani Zagrebačke županije financirati će ipak samo dio postrojenja vezan za MKO zato što njihovi suhi reciklati (plastika, papir, metal) i biootpad neće dolaziti u zajednički centar.

“U toj studiji se nalazi i tehnologija i lokacija centra koji će omogućiti zatvaranje odlagališta otpada Jakuševec. Što je manje izišlo u medijima od toga da je Skupština Grada Zagreba usvojila ovu studiju, isto je napravila i Skupština Zagrebačke županije. Budući da se radi o zajedničkom centru, što mora biti s obzirom na Plan gospodarenja otpadom Republike Hrvatske, koji je usvojila prošle godine vlada, mi moramo zajedno raditi taj centar, i taj centar će biti sufinanciran prema udjelu miješanog komunalnog otpada između Zagreba i Zagrebačke županije. Međutim, što se tiče suhih reciklata i biootpada, isključivo će u centar ići biootpad i suhi reciklati iz Grada Zagreba, a ne iz Zagrebačke županije. Jedinice lokalne samouprave na području Županije trebaju izgraditi, tj. financirati izgradnju pretovarnih stanica za miješani komunalni otpad na svom području”, rekao je Tomašević.

>> Zagreb danas odlučuje za Veliku Goricu: Izglasava se studija zajedničkog centra za gospodarenje otpadom

Idejni projekt će razraditi kapacitete s obzirom na miješani komunalni otpad koji će dolaziti iz Zagrebačke županije. Ovi kapaciteti trebaju biti u skladu s Planom gospodarenja otpadom Republike Hrvatske koji predviđa stalno smanjivanje količine MKO-a.

“Procjena vrijednosti postrojenja je 140 milijuna eura. Detaljniji troškovnik bit će poznat nakon što bude izrađen idejni projekt, što se očekuje u travnju sljedeće godine. Ne želimo čekati nikakve natječaje za EU financiranje. Dovoljno smo ih se načekali u ove tri godine. U tom smislu smo spremni sami financirati ovaj centar, odnosno uz pomoć kredita razvojnih banaka. Već pregovaramo s nekima od njih i vjerujemo da ćemo vrlo skoro imati pozitivne rezultate. Ponavljam da očekujemo da će Zagrebačka županija financirati dio centra koji se odnosi na miješani komunalni otpad u omjeru njihove proizvodnje istoga”, rekao je Tomašević.

Zaključno o transparentnosti

Dometnut ćemo na kraj ovoga teksta da je Odbor za zaštitu okoliša i prirode Hrvatskoga sabora krajem listopada održao tematsku sjednicu o odlagalištu otpada Prudinec/Jakuševec. Kako je format sjednice bio skrojen da opstruira konkretnu raspravu, a čuli smo tamo sa svih strana cijelo mnoštvo izjava koji sasvim pouzdano ne odgovaraju činjeničnom stanju, izdvojit ćemo samo jednu:

“Grad Zagreb je vrlo jasno i transparentno komunicirao koji su sve koraci pred nama za izgradnju centra za gospodarenje otpadom. Na stranicama Grada Zagreba svi možete vidjeti i studiju izvodivosti i hodogram aktivnosti”, rekla je pročelnica Ureda gradonačelnika Grada Zagreba Martina Jurišić.

Dodajemo i da se u jednosmjernu komunikaciju samoinicijativno uključila povjerenica za informiranje Grada Zagreba, no niti nakon njezine intervencije nismo dobili odgovor niti na jedno pitanje, a ona na naše nastavne pozive nije odgovarala.

Više o temi pročitajte OVDJE.