Home Izdvojeno Govedo tur vraća se na europske pašnjake

Govedo tur vraća se na europske pašnjake

PODIJELITE

Govedo tur vraća se na europske pašnjake, prenosi CNN. Generacije “povratno križanih” potomaka genetskih sljednika znanstvenici su križali u već četiri generacije i njima naselili Češku, Rumunjsku i Hrvatsku, Portugal i Španjolsku. Svaka generacija, kažu, očigledan je napredak po pitanjima izgleda i ponašanja, ali i dedomestifikacije goveda. Prema usporedbama s genomom izumrle životinje, sekvenciranom 2015. u Dublinu, do 2025. imat ćemo skoro pa stopostotnog tura.

Još 2014. dva su Sayaguesa bika Projekta Tauros puštena na Velebit, gdje su se uklopili u stado od 16 boškarina. Autohtona hrvatska pasmina boškarin jedan je od turovih najbližih sljednika. Tur, euroazijska podvrsta pragoveda, rastao je do dva metra visine i nakupljao do dvije tone mase. Već u 13. stoljeću u manjem broju obitava samo staništa istočne Europe, gdje i izumire, u Poljskoj godine 1627. Turovi su fosili nađeni čak i na Siciliji.

lascauxtur

Krupni biljojedi u potrazi za hranom obaraju stabla, čupaju biljke, usitnjavaju granje. Šumski su inženjeri i prirodni vrtlari. Čistine i prohodan put ključni su za opskrbu hranom manjim biljojedima. Izumiranjem ključnih biljojeda pasača Amerike i Europe, bizona i tura, izumrlo je više vrsta manjih biljojeda. U povratnoj sprezi, ponovnim naseljavanjem američke prerije bizonima, oporavila se populacija vukova.

Dok jedni smatraju da će tur zaživjeti na prostoru jugoistočne Europe i postati dio eko sustava, drugi se pitaju postoje li još izvorna staništa vlažnih šuma te razmatraju rizike projekta. Pretpostavlja se da će povratak tura spasiti staništa kolonijama rodopskih reptila, ali i ugroziti brojne biljne vrste. U Hrvatskoj su mladi turi naišli na prirodnog neprijatelja i dokazali se. Izgleda da neće biti lagan plijen za domaće vukove.