Drastične demografske promjene i starenje stanovništva rastući su društveni izazov koji se ogleda u sve većim pritiscima na zdravstveni i socijali sustav. Istovremeno se manjuje kvaliteta života građana treće dobi te povećava opasnost društvene marginalizacije i isključenosti ove ranjive skupine. Ulaganjem u infrastrukturu te proširenjem opsega i kvalitete pomoći koja se pruža starijim i nemoćnim osobama, odnosno izgradnjom i uspostavom Centra za starije osobe u Velikoj Gorici pridonijet će se rješavanju ovog gorućeg problema u Velikoj Gorici.
Projekt goričkog Centra za starije je prijavljen na poziv Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za financiranje gradnje centara za starije osobe kojim će se graditi 18 ovakvih centara u Hrvatskoj, po jedan u županiji, a Velika Gorica se dobrim projektom izborila ispred prijava Samobora, Svete Nedelje i Dugog sela!
Ukupna vrijednost projekta iznosi oko 11 milijuna eura. Ostatak iznosa doći će iz sljedećega proračuna Grada Velike Gorice i proračuna Zagrebačke županije.
“To je najveći iznos u povijesti Grada Velike Gorice koji smo povukli za jednu ovako bitnu institiciju i najvažniji socijalni projekt u našem gradu. Više od jednog desetljeća iščekujemo ovaj projekt. Socijalne usluge koje će se pružati u Centru za starije osobe namijenjene su socijalno ugroženim skupinama stanovništva, starijim osobama s najvećim rizikom od siromaštva u lokalnoj zajednici, koje te usluge ne mogu platiti na slobodnom tržištu. Ovo je jedan od najboljih mogućih odgovora na demografske trendove u našem okruženju. Zahvaljujem Vladi Republike Hrvatske koja je prepoznala važnost ovoga projekta, koji je samo jedan u nizu”, rekao je gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar.
Za izvanistitucijske usluge, tj. odlazak starijima kod kuće, Centar će imati kapacitet za 535 osoba. U to spadaju pomoć u kući, poludnevni boravak (I. stupanj usluge), cjelodnevni boravak (II. stupanj usluge), individualno i grupno savjetovanje i psihosocijalno savjetovanje, fizikalna terapija, radna terapije i kineziterapija.
Institucijske usluge staračkoga doma moći će obuhvatiti 102 korisnika. U to spadaju smještaj (III. stupanj i IV. stupanj s dva zasebna odjela 2×15 korisnika), smještaj za starije osobe za vrijeme spriječenosti njegovatelja, ambulanta opće obiteljske medicine te radna i fizikalna terapija. Integrirana primarna zdravstvena skrb imat će kapacitet od 140 korisnika.
Centar će imati dnevni, poludnevni i noćni boravak te će pružati usluge smještaja starijih osoba, liječničke usluge, fizikalnu i radnu terapiju, psihološko savjetovanje te razne mogućnosti socijalizacije za starije. Centar će imati kapacitete za smještaj oko stotine osoba, a do sto i dvadeset osoba moći će koristiti dnevni boravak, pomoć u kući i različite aktivnosti.
“Cilj ovog projekta je poboljšanje cjelokupne socijalne usluge na području Grada. Ostvarit će se preduvjeti za cjelokupnu integriranu skrb za starije osobe na ovom području. U datom trenutku, osobe će moći i institucionalno i vaninstitucionalno ostvariti svaku pomoć koja im treba. Od 102 mjesta, oko 30% njih predviđeno je za posebne odjele za pacijente s Alzheimerom i demencijom. Bit će oformljeni mobilni timovi te je nabavljeno vozilo za dostavu obroka sugrađanima kojima je to potrebno.”, rekao je pročelnik Upravnog odjela za gospodarski razvoj, poljoprivredu i fondove Europske Unije