Danas je u Poduzetničkom inkubatoru u Velikoj Gorici održan zajednički sastanak dionika u sklopu projekta transformacije i deinstitucionalizacije Centra za odgoj i obrazovanje Velika Gorica. Ovaj projekt, usklađen s Nacionalnim planom razvoja socijalnih usluga za razdoblje od 2021. do 2027. godine, ima za cilj unapređenje sustava socijalne skrbi i prilagođavanje europskim standardima deinstitucionalizacije.
Nikolina Vučković Barišić, ravnateljica CZOO Velika Gorica objasnila je kako je poanta ovog sastanka dionika bila predstavljanje projekta. “Zbog promjena u sustavu socijalne skrbi diljem Europe i mi pratimo te trendove. Naš Centar ima i smještaj korisnika koji su tu na stalnom smještaju kod nas 24/365 i to znamo da nije lijepo i humano, niti onako kako bi trebali živjeti. Svrha transformacije je micanje korisnika iz ustanova i stavljanje u organizirano stanovanje uz sveobuhvatnu podršku naših stručnjaka, povremenu podršku ili podršku po potrebi. To podrazumijeva stalan rad stručne osobe s korisnicima koji će živti u stanovima, kući ili drugim objektima s drugim korisnicima”, govori.
Realizacija ovog projekta bila bi velika stvar za korisnike koji bi na ovaj način mogli živjeti puninu života kakvu zaslužuju jer bi imali odgovornost i samostalnost kod svakodnevnih aktivnosti. “Značit će im to puno jer će se moći osamostaliti i samostalno donositi odluke, a na to bi svaki čovjek trebao imati pravo”, govori Vučković Barišić.
Sastanak koji se danas održao je okupio predstavnike lokalnih institucija, udruga i organizacija te stručnjake iz područja socijalne skrbi kako bi zajedno analizirali trenutno stanje socijalnih usluga u zajednici i identificirali područja u kojima su potrebni dodatni resursi. Poseban naglasak stavljen je na razvoj inkluzivnih oblika podrške osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju. “Vjerujem da će Grad Velika Gorica svojim socijalnim planom i strategijom pratiti trendove i da ćemo i mi biti uključeni u taj dio. Voljela bih da se uključimo jer imamo velik bazen stručnjaka koji mogu svojim stručnim radom i savjetima pomoći da se kvaliteta života tih osoba poboljša i da se sam proces ubrza.”, dodaje Vučković Barišić.
Tijekom rasprave, sudionici su imali priliku podijelili iskustva i dati prijedloge za osiguranje sigurnog i prikladnog prostora za organizirano stanovanje te unapređenje postojećih usluga. Posebno su na uključivanje pozvani i građani Velike Gorice i okolice. “Molimo građane koji imaju mogućnost ustupiti nekretninu za dugoročni najam da nam se jave kako bi to realizirali. Pozivam ih i da senzibiliziraju javnost da će kod njih u okolinu doći osobe koji su možda na prvu drugačiji, iako vjerujem da će se oni bez ikakvog problema uklopiti u zajednicu”, objašnjava i dodaje kako je takvih korisnika u Centru trenutno 20, a uključuju osobe i djecu s invaliditetom i teškoćama u razvoju.
Projekt transformacije Centra za odgoj i obrazovanje Velika Gorica predstavlja značajan korak prema osiguravanju jednakih mogućnosti i socijalne uključenosti za sve građane. Projektom će se proširiti kapaciteti poludnevnog boravka i psihosocijalne podrške koju sada koriste građani i mladi Grada Velike Gorice, okolice, pa čak i Zagreba. “Planiramo proširiti još niz usluga i za djecu predškolske dobi, a projektom je predviđena i rana intervencija, odnosno rana razvojna podrška jer znamo da je djelovanje u prvim godinama života najbitnije.”, objašnjava.
Sam projekt traje do 2027. godine te se nadaju da će do tada uspješno ispuniti ciljeve, ali i uopće dobiti sredstva EU kako bi ga ostvarili. Zahvaljuje, dodaje Vučković Barišić, i Gradu Velikoj Gorici što su u Proračun uvrstili financijsku pomoć za lakše organiziranje stambenih zajednica, a nadaju se i da će dobiti zemljište na kojem bi gradili dvije stambene jedinice u Vukovini sa smještajnim kapacitetom za oko 10 korisnika.