Jutros je u Vijećnici Pučkog otvorenog učilišta službeno započeo trodnevni znanstveno-stručni skup na temu ‘Održivost kulturne baštine’. Skup se održava u sklopu Dana EU baštine, a cilj je teorijski i iskustveno razmotriti temeljna pitanja održivosti kulturne baštine, materijalne i nematerijalne na području kontinentalne Hrvatske, od njene valorizacije, zaštite i revitalizacije do odgovornog upravljanja. Grad Velika Gorica jedan je od 48 gradova koji održava ovu manifestaciju.
Okupljeni su jutros bili mnogi stručnjaci, predavači i čuvari kulturne baštine, a sam skup otvorila je ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek uz velike pohvale organizatorima: “Ovaj segment koji se ovdje održava jedan je od življih u kolopletu događanja vezanih uz Dane EU baštine. Kolege znaju da je ovo zapravo jedno od naših najmasovnijih manifestacija koja okuplja organizatore diljem Hrvatske, a uključuju se i sve naše baštinske institucije te manje organizacije koje se bave materijalnom i nematerijalnom baštinom. Ovo je jedno slavlje baštine. Najveća vrijednost je to što se mnogi u ovu manifestaciju uvijek uključuju. Ova događanja i vidljivost koju dobivaju za nas u Ministarstvu imaju posebnu važnost i vrijednost. Stoga vam svima zahvaljujem, ali i čestitam.”, govori.
Dani europske baštine u našem se gradu održavaju već velikih 10 godina, a u tome ih nije spriječila niti pandemija koronavirusa već se u tom periodu manifestacija održala uz stroge epidemiološke mjere. “Posebno mi je drago da se u našem gradu stručnjaci postavljaju kao odgovor na problematiku zaštite identiteta i kulturne baštine. Turopoljska baština brendirana je posljednjih godina kao nikada do prije kroz Turopoljski leksikon i brojna događanja, a pokazalo se i da može puno toga pružiti u nacionalnim, ali i svjetskim okvirima.”, govori gradonačelnik Krešimir Ačkar te se prisjeća odličnog početka Dana EU baštine u Gradićima na likovnoj koloniji s djecom. Pohvalio je sve organizatore koji entuzijastično vode brigu o našoj tradiciji i svemu onome što je bitno za našu kulturu, pa tako i građane svih generacija.
Na otvorenju skupa prisustvovao je i tajnik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Dario Vretenar koji objašnjava kako su krajnji ciljevi HAZU čuvanje, unaprjeđenje kulturne i umjetničke baštine te nacionalnog identiteta te njihova afirmacija u svijetu. Zaključuje da im u čuvanju, zaštiti i prezentaciji umjetničkog blaga pomažu i jedinice lokalne samouprave upravo ovakvim događajima.
Znanstveno-stučni skup održavat će se sve do nedjelje, a čitav program možete pronaći OVDJE. Organizatori skupa su Ministarstvo kulture i medija RH, Grad Velika Gorica, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad Velika Gorica, te Institut za turizam.