Stotine lastavica i bregunica traže spas na kanalu Zagrebačkih otpadnih voda kod Hrušćice. Zbog naglog pada temperature pred samu jesensku selidbu pothladile su se i ponestalo im je hrane.
“Riječ je o tome da su nagla promjena vremena i velike kiše naročito loše za mlade ptice, rođene ove godine. One su donedavno živjele u vrlo suhim uvjetima i sve ovo ih je zateklo nespremne. Ne mogu se prilagoditi novoj situaciji koja je vrlo izazovna, nisu se sklonile na vrijeme, pothladile su se i otežano pronalaze hranu. Kiša je inače pticama problematična, gube na termoregulaciji i ne mogu letjeti, nego čekaju da prestane padati”, rekla nam je Iva Šoštarić iz Udruge Biom.
Lastavičarke, kod nas su predstavnici ove porodice lastavice, bregunice i piljci, prilagođene su životu u zraku i hrane se letećim kukcima. Ovakav način ishrane čini ih jako osjetljivima na nagla zahlađenja.
Kod nas se ne radi o tako velikom pomoru lastavičarki kao u srednjoj Europi, ističu iz Bioma, te navode da je pretpostavka da je ova sezona gniježđenja za ptice bila dosta dobra. Zbog povoljnih ljetnih uvjeta i velikoga broja kukaca uspješno su podigle dva legla. Na kampu na Učkoj zapažen je ove godine povećan broj preletničke populacije iz sjevernijih dijelova Europe. Ipak, Šoštarić ističe da su ovi podaci isključivo anegdotalne prirode jer se sustavna prebrojavanja piljaka i lastavica provode rijetko.
>> FOTO Sava kod Hrušćice (1): Ptice pješčanih odrona – bregunica, vodomar, pčelarica
Na terenu u Hrušćici djelatnici Hrvatskih voda kazuju nam da stalno pronalaze mrtve ptice, ali i da se očekuje toplije vrijeme, što znači veći broj kukaca u zraku.
Postupak s pronađenom promrzlom lastavicom ili piljkom
Iz udruge za zaštitu divljih životinja s centrom za zbrinjavanje AWAP objavili su upute za slučaj da pronađete onemoćalu lastavicu, piljka ili čiopu.
1. Skloniti s kiše
2. Osušiti
3. Zagrijati (termofori, bočice s toplom vodom i slično…)
4. Tek kada se počnu micati dati hranu (crviće, kukce, namočene psećeg ili mačje brikete, crve brašnare)
5. Pričekati s puštanjem dok ne prestane padati kiša (po prognozi u četvrtak), odnosno dok ne bude temperatura vani iznad 15 stupnjeva Celzijusa.
6. Ako već ne želite imati tolike “brige” pustite ih bar u šupe, štale ili već što imate gdje mogu biti zasticene od kiše i propuha, ali ne vec pothlađene koje nađete na tlu.