Godine 1923., za Štefanje, a i na Ivanuše, Staro ljeto i Tri kralja održavali su se “božićne bali”, odlučili su Buševčani u novootvorenom Seljačkom domu postaviti dva poučna igrokaza iz Danice, “Car i svinjar” te “Seljak i gospodin”. Oba su komada, piše Rožić, postavljena na sredini dvorane, bez pozornice, a gledatelji su stajali oko izvođača i pratili radnju. Bio je to poticaj vodstvu Seljačke sloge da osnuje Pučko kazalište, koje je i ove godine organiziralo festival.
– Imamo trinaesti Kaj buš iliti Susret pučkih kazališta kajkavskoga govornog područja. Nismo isključivi, dolaze nam i štokavci i ikavci, i trudimo se tradiciju održati. Eto, poklopilo se da Susret održavamo u vrijeme Noći kazališta, pa već nekoliko godina sudjelujemo u toj manifestaciji – rekao je Nenad Rožić, predsjednik Ogranka Seljačke sloge Buševec.
U sklopu ovogodišnjeg Susreta nastupili su Kulturna udruga “Tomislav Franjić” iz Kalinovca s dva kratka komada, Dramska sekcija KUD-a “Lobor” s društvenom komedijom “U raju”, Amatersko dramsko kazalište Sveti Križ Začretje sa “Zagorskim šopingholičarkama”, Društvo žena Pleso s kritičkim komadom “Krpanje rupa” te Priločka amaterska scena (P.A.S.) s polemičkim tekstom “Regija”.
Sunčica Orešić iz Kalinovca piše i za odrasle i za djecu. Autorica je nagrađivanih dječjih pjesama, a njezini uglazbljeni stihovi došli su do New Yorka. Predstavila se s dramatizacijom vlastite bajke “Pecka i Žara”. Ideju za bajku je dobila, kaže, kad je okopavajući vrt naletjela na koprive.
– Pisanje za odrasle je lakše zato što su djeca iskrena i ne treba ih podcijeniti. Treba dobro osmisliti temu i razraditi plan kako knjigu djeci prezentirati – kazala je autorica.
– Četiri pajdašice, Jalža, Mara, Kata i Bara su se srele na vulici i strašno su se lepo razgovarale. Preteple su celo selo, se susede, se ljubavnike, ljubavnice i na kraju su se tak lepo posvađale da na kraju budu išle na sud. Bu otišlo pol imanja na fiškale – ispričala nam je Ana Cvilinder iz Kalinovca komad “Poštene žene”, adaptaciju prvoga čina istoimene drame Marije Winter u režiji Marice Markov.
Pogledali smo i komediju “U raju” autorice i redateljice Anite Klemar u izvedbi KUD-a “Lobor”. U frizerskom salonu “Raj” igrom slučaja našle su se bivša žena i nova ljubav. Jezici su se razvezali s druge strane ogledala, no Draženko Škarica, vlasnik salona sve je spretno (i sretno) izveo na čistac. Iz KUD-a kažu da je svaka sličnost sa stvarnim osobama slučajna.
Dugu tradiciju Pučko kazalište Buševec može zahvaliti neumornim umjetnicima-amaterima koji scenu održavaju poletnom i stabilnom. U 90 i više godina postojanja pripremili su 120 premijera. Kroz povijest organizirali su izlete pučkoškolaca u HNK, a još do šezdesetih, dok nisu izumrle, posjećivale su ih razne putujuće glumačke, cirkuske i artističke skupine. Stari se sjećaju i putujućeg marionetskog kazališta s nacifranom pozornicom i staroga Gašpara.
Buševec je hrvatskoj i svjetskoj kazališnoj sceni dao Renea Medvešeka, Zvonimira Črnka, Filipa Detelića, Romanu Rožić i Vandu Winter. Sigurni smo da će dati još.
[print_gllr id=60721]