Home FOTO VIJEST FOTO Lučićevi dani otvoreni predavanjem o njegovom izvanrednom radu

FOTO Lučićevi dani otvoreni predavanjem o njegovom izvanrednom radu

Lučićevi dani nastavljaju - danas je na redu recital u Muzeju Turopolja, a sutra svečani koncert

PODIJELITE
Foto: Kronike Velike Gorice

Sinoć smo posjetili otvorenje Lučićevih dana u Velikoj Gorici, tradicionalne manifestacije posvećene životu i djelu Franje Lučića. Rekavši da je Lučić skladatelj, pedagog, ne bi bilo dovoljno, isticali su na sinoćnjem predavanju govornici. Lučić je bio mnogo toga, s brojnim uspjesima koji su ostali zabilježeni i 135 godina nakon njegova rođenja.

Otvorenje Lučićevih dana održalo se uz predavanje od nazivom “Život i djelo Franje Lučića”. Predavači Zdenka Weber, muzikologinja i glazbena kritičarka, Katja Matković Mikulčić, upraviteljica Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad HAZU u Velikoj Gorici, te Mario Perestegi, redoviti profesor s Akademije za glasbo Univerze u Ljubljani, govorit će o životu i značaju Lučićeva rada. Program je bio obogaćen nastupom Gradskog zbora Franjo Lučić.

“On je zaista bio čovjek koji je radio za javno dobro. On je imao 29 godina kada je preuzeo funkciju župana. Ono što je obećao u svoja tri mandata on je i realizirao. Osnovao je čitaonice i knjižnice diljem Turopolja – u Bukovčaku, Cerovskom vrhu, Dragonošcu, Dubrancu, Kobiliću, Kučama, Kurilovcu, Maloj Gorici, Plesu, Rakitovcu, Velikoj Mlaki. To je mnogo značilo za prosvjetiteljstvo i kulturno uzdizanje Turopolja. Ta mreža knjižnica i čitaonica polučila je velike rezultate, ali danas ne postoji. Ta mala mjesta u kojima su bile otvorene čitaonice bili su mali otoci kulture gdje su dolazili poznati umjetnici, glazbenici i predavači, učitelji, i osobe iz različitih grana. To je bio preporod Turopolja”, govori Katja Mikulčić, upraviteljica Zavoda za znanstvenoistraživački i umjetnički rad HAZU u Velikoj Gorici. Podsjeća i kako je upravo Lučić svojim zalanjem utjecao na otvorenje Gradske knjižnice Velika Gorica davne 1886. godine te da je on napisao pravila te čitaonice i knjižnice.

Govori i kako je za vrijeme njegovog mandata podignuta Ciglana u Turopolju koja je dala gospodarski zamah ovog područja 1920-ih. “Sve je to bilo vizionarski, on je shvatio da je poslije rata puno toga trebalo obnoviti i izgraditi”, dodaje Mikulčić i ističe koliko je utjecao na očuvanje povijesnih spisa vezanih uz Turopolje i Plemenitu općinu turopoljsku.

Zdenka Weber, muzikologinja i glazbena kritičarka istaknula je kako je Franjo Lučić svojim zalaganjem postao zaslužan uglednik koji je ušao u povijesne anale hrvatske kulture kao njezin ponos i dika. “Za večerašnju prigodu proslave 135. rođendana Franje pl. Lučića predstavit ću njegov život i rad, a u prvom redu je izuzetno bogato postojanje kao skladatelja, orguljaša, glazbenog pedagoga, teoretičara, glazbenog pisca i turopoljskog župana. Stoga moram istaknuti citat o njegovom djelu, koji kaže da sve ono što je Lučić tijekom svog života postigao i ostvario može stajati uz bok najvećim i najistaknutijim svjetskim leksikografskim ostvarenjima”, govorila je Weber kao uvod u svoje predavanje.

Lučićevi dani nastavljaju se još u srijedu i četvrtak. Danas, 20. studenoga, u 19 sati, u Muzeju Turopolja održat će se Glazbeno-poetski recital. Na recitalu će nastupiti pijanist Krešimir Starčević, mezzosopranistica Dina Jularić Ivančić i Katja Matković Mikulčić kao naratorica.

Treći dan manifestacije, u četvrtak, 21. studenoga, završava koncertom pod nazivom “Lučić 50” u Dvorani Galženica s početkom u 19:30 sati. Koncert je dio obilježavanja pedesete obljetnice osnutka Umjetničke škole Franje Lučića i uključuje glazbeno-plesnu predstavu učenika i nastavnika škole. Skladbe inspirirane Lučićevim djelima izvodit će mladi glazbenici i plesači pod mentorstvom svojih profesora.