U sklopu održavanja manifestacije Dani europske baštine, jutros je u Vukovini održana radna akcija u koju su se aktivno uključili i sami građani. Zasukali su rukave i očistili kuriju Alapić koja godinama nije bila uređivana. Iako je prazna i u njoj nema namještaja, s godinama se nataložilo smeća. Suvlasnik kurije i njezina velikog okoliša od čak 11 tisuća metara kvadratnih, akademski kipar Mladen Mikulin, zadovoljan je odazivom građana. To je tek prvi korak u obnovi i prenamjeni ovog drvenog dvorca neprocjenjive vrijednosti.
NEPROCJENJIVA VRIJEDNOST DRVENE LJEPOTICE
-Kurija je izgrađena sredinom 18. stoljeća i najveća je i najstarija u ovom dijelu Hrvatske. Građevinsko stanje je dosta zabrinjavajuće jer ona je došla u svoje zadnje desetljeće. Ona polako tone i sad je zadnji čas da se krene, prvo statika pa krov i sve ostalo da ona ostane u svom autentičnom stanju. Od 1965. godine, kurija Alapić zaštićeni je spomenik kulture, a od tada i od tada su rađene tek tri hitne intervencije da se spasi krov kako ne bi prokišnjavao.-rekao nam je Mikulin koji je s Gradom Velika Gorica postigao sporazum oko obnove kurije.
-Grad je preuzeo inicijativu kako bismo oteli propadanju kuriju Alapić. Aktivnosti smo uskladili s Konzervatorskim odjelom u Zagrebu i očekujemo i njihovu asistenciju. Kurija je u lošem stanju, ali treba negdje i početi. Optimisti smo. Sporazum s vlasnicima omogućava da intenzivno prionemo samoj obnovi i da na kraju imamo rezultata da kurija preživi i oživi i da možemo kreirati programe koji će se dešavati u njoj i oko nje.- rekao je nam je Zvonko Kunić, pročelnik za društvene djelatnosti Grada Velika Gorica.
SPOMENICI NASTALI U VUKOVINI KRASE SVJETSKE METROPOLE
Njezina namjena tek će se definirati kroz obnovu, no suvlasnik Mikulin, čija djela krase okoliš kurije i time joj daju na još većoj vrijednosti, već ima ideje.
-Kuća vrijedi koliko vrijedi njezin okoliš. Svu svoju zemlju koja ima oko 11 tisuća kvadrata namijenio sam za park i perivoj uz sugestiju Ministarstva kulture, koje se stabla sade uz kuriju, kako formirati da aleje i dvorane budu pogodne za izlaganje skulptura većih dimenzija, monumentalnih formata i u trajnom materijalu.-rekao nam je ovaj kipar čija se djela, nastala upravo u i oko kurije Alapić u Vukovini, nalaze diljem svijeta, od Münchena i Rima sve do Melbournea.
SVI NARAŠTAJI UKLJUČILI SU SE U RADNU AKCIJU
Kipara Mikulina veseli što su mještani Vukovine prepoznali vrijednost kurije i izdvojili svoje slobodno vrijeme kako bi ju očistili. Odazivom građana zadovoljna je i ravnateljica Muzeja Turopolja, Margareta Biškupić Čurla.
-Posebno nas veseli što se angažirala lokalna zajednica sa svojom udrugom građana u Vukovini i njihovi umirovljenici koji su podržali akciju što nam je i najbitnije, da lokalna zajednica vidi i prepoznaje vrijednost, ima želju, ljubav, entuzijazam i volju da surađuje s nama na ovom cijelom projektu.-rekla je Biškupić Čurla.
TEŽAČKI RUČAK ZA VRIJEDNE RADNIKE
Vrijedni aktivisti počašćeni su i pravim težačkim ručkom. Njega su pripremili članovi KUD-a Čiče.
-Mi smo nastojali to prikazati kako se nekada ručak posluživao dok su ljudi radili. Donijeli smo domaću gibanicu, čvarke, špek, luk i kobase i kruh ispečen u krušnoj peći. Rad ipak traži puno snage, ali ona stara hrana daje tu snagu.-rekao nam je Stipo Duvnjak, predsjednik KUD-a Čiče.
Ova hvalevrijedna akcija pokazatelj je kako je moba u našem kraju itekako prisutna, jer dokle god ima volje, kao što je u ovom slučaju i sa strane vlasnika, politike i struke, kulturna baština, poput kurije Alapić, ostat će sačuvana.
Foto: Mario Žilec
[print_gllr id=55776]
Foto: Facebook /Dražen Barišić
[print_gllr id=55890]