“Dijete svoje aktivnosti povezuje uz vrijeme. Što su zbivanja konkretnija i djetetova aktivnost u njima to će ono lakše spoznati i pamtiti proticanje vremena. (…) Naše stvaralačko biće pridaje blagdanskim trenutcima i nešto osobno i jedinstveno, ono čime je svaki Božić poseban i neponovljiv”, stoji u blagdanskoj poruci djece i odgojitelja Dječjega vrtića Žirek.
Dvadeset i osmero djece srednje vrtićke skupine (3-5 godina) izložilo je božićne radove na Dječjem odjelu Gradske knjižnice Velika Gorica. Razgovarali smo s njihovim mentoricama, djelatnicama Dječjega vrtića Žirek Martinom Cindrić, Bernardom Huzjak i Gabrijelom Banić.
– Aktivnosti osmišljavamo praćenjem dječjih interesa, potreba i sposobnosti. U dogovoru s roditeljima prikupljamo različite materijale koje djeci nudimo, a dijete odabire aktivnost u kojoj želi sudjelovati i tako zadovoljava svoju potrebu za likovnim izražajem – kazuje Bernarda.
– Skupili smo bogatstvo materijala, ali morate imati neku shemu. Primjerice, tema je kuća, kuća ima svoje dijelove, od kojih je jedan ključanica. Kad pada snijeg, radimo snjegoviće. Izbjegavamo šablone. Nastojali smo da im bude različito, dinamično i zanimljivo – nadovezuje se Gabrijela.– Kad biramo temu, razmatramo mogućnosti djece i prilagođavamo im aktivnosti. Bit svega je dati djetetu poticaj. Poticaj može biti stiroporna kuglica, komad kartona ili štipaljka za rublje. Nazivamo ih stručno aktivnostima, ali to su zapravo igre kroz koje djeca uče kako različite materijale iskoristiti da bi od njih stvorili umjetničko djelo – zaključuje Martina.
Djeca su Božić i ono što Božić za njih znači izrazila slikarskom (pastele, tempera, drvofix i hamer, ljepilo, glizeri, stare knjige, fotografije), crtačkom (flomasteri, bojice, tuš, markeri) i kiparskom tehnikom (alu-folija, vuna, karton, žica, blazinice, špaga, pvc, perle, gumbi, stiropor).
– Koristimo prirodne materijale, primjerice borove iglice. Kad koristimo štapiće za uši, na primjer, neće im pasti na pamet da ih koriste jer mi im objasnimo da je to trenutno likovno sredstvo s kojim radimo. Djeci ponudimo tri do četiri aktivnosti. Neka djeca imaju bolju koncentraciju. Oni će slikati ili crtati pastelama dok crtež ne bude gotov, dok će drugi skakutati od stola do stola i uzimati za sebe pomalo od svega – objašnjava Gabrijela.
– Stare smo knjige iskoristili za izradu apstraktnih jela. Kako uobičajeno dijelimo otpad, objašnjavamo im kako, kad se bor odreže, da on opet hrani drveće u šumi. Isto tako odnijet ćemo u papirko, pa na reciklažno i nastat će novi papir – Bernarda naglašava da DV Žirek ima status eko-škole.
Martina s djecom radi već šest godina, Bernarda osam, Gabrijela pet i pol godina. Svoju obrazovnu i odgojnu ulogu u dječjem razvoju shvaćaju vrlo ozbiljno. Rad s djecom je, slažu se, zahtjevan. Mogućnosti, interesi i potrebe variraju od djeteta do djeteta.
– Svatko sebi pronađe što ga interesira. Prije svega promatraju što bi kojim priborom se mogli poslužiti, zatim istraživanjem dolaze do novih spoznaja, a na taj način razvijaju se kroz razna područja. Potičemo cjelokupan njihov razvoj. Stvaramo pozitivnu sliku i ozračje – rekla je Gabrijela.
Tako se i Božić u dječjim očima razlikuje. Religijska perspektiva ustupila je mjesto općoj božićnoj potrošnji. Bernarda, Gabrijela i Martina djecu uče općeljudskim vrijednostima. Kroz igru i razgovor skupile su dječja razmišljanja o Božiću te ih skupa s izabranim crtežima ukoričile u slikovnicu.
– U sklopu božićnih aktivnosti mi smo s njima i razgovarale nastojeći im pokazati da nije sve u poklonima koji se mogu kupiti novcem, da su najvrjedniji pokloni oni koji se ne mogu kupiti novcem.
– Mi ih kroz igru i razgovor učimo što je prijateljstvo, što je pomaganje prijateljima, što je obitelj.
– Neki su od njih odmah znali prepoznati i sveta Tri kralja i Isuseka, ali za njih je Božić i Sveti Nikola i čizmice iznad kamina i bor i snjegovići i vatromet. To je Božić za našu srednju dobnu skupinu. Mi im prenosimo poruku mira i ljubavi.Radove srednje vrtićke skupine Dječjega vrtića Žirek možete vidjeti na Dječjem odjelu Gradske knjižnice na drugom katu POUVG-a, a jedan njihov dio i u našoj galeriji.