Danas se obilježava Dan mimoza – Nacionalni dan borbe protiv raka maternice, a od 22. do 28. siječnja 2024. traje Europski tjedan prevencije raka vrata maternice. Cilj je podsjetiti da damo prioritet zdravlju i edukaciji o prevenciji raka vrata maternice i poduzimamo korake za smanjenje rizika od ovog raka.
Ova humanitarna akcija organizirana je u suradnji s Hrvatskom ligom protiv raka, Ligom protiv raka Zagrebačke županije, Veleučilištem Velika Gorica, Turističkom zajednicom Zagrebačke županije te Gimnazijom Velika Gorica.
“Ovog tjedna vodi se briga o ženskoj njezi i zaštiti od raka grlića maternice. Za nas je važna dobrobit lokalnih stanovnika a mi kao žene moramo dati ruku jedna drugoj. Promoviramo dobrobit ženskog zdravlja i prevencija koja je ključna kako bismo mogle nastaviti raditi i stvarati. Mi žene smo glavni nositelji društva i trebamo misliti više na sebe”, rekla je predsjednica Turističke zajednice Zagrebačke županije Ivana Alilović.
“Ovo je 17. po redu nacionalni dan mimoza i tradicionalna akcija koja ima svoj razvoj i kontinuitet koji je doveo do toga da se smanjio broj oboljelih jer se povećao broj preventivnih pregleda. Povećala se je svijest da se treba cijepiti protiv HPV-a, koji je uzročnik pojavnosti raka maternice, stidnice, anusa, penisa i usne šupljine. Bolest obuhvaća najviše mlade i izuzetno je važno da se do 18. godine obavi cijepljenje. Svaka treća žena obolijeva. U zadnjih deset godina to je reći po pojavnosti rak kod žena. Napravilo se dosta u kontekstu prevencije, pa će brojke i u narednom periodu biti puno bolje”, rekla je prodekanica Veleučilišta Velika Gorica Sanja Kalambura.
“Tradicionalno obilježavamo ovaj dan da bismo ukazali na bitnost prevencije koja je spasila mnogo života, ali i da damo podršku onima koji se suočili s ovom teškom bolešću. Cijela organizacija što ovaj dan prezentira je hvalevrijedno i treba ostati tradicija ovoga grada nadajući se da će zbog ove prevencije nadamo se da će u što manje slučajeva doći do neželjenog ishoda”, rekao je gradonačelnik Velike Gorice Krešimir Ačkar.
U Hrvatskoj posljednjih 10-ak godina bilježimo oko 310 slučajeva i oko 120 smrti od raka vrata maternice godišnje. Za razliku od većine drugih sijela raka, ovaj se javlja u nešto mlađoj dobi – prema posljednjim podacima Registra za rak, u 2021. je trećina novooboljelih žena bila mlađa od 50 godina, a rak vrata maternice je treće sijelo raka žena u dobi od 30 do 39 godina (iza raka dojke i raka štitnjače). Prema podacima o smrtnosti, u 2022. godini od raka vrata maternice u Hrvatskoj je umrlo 109 žena (stopa 5,5/100 000), od kojih je trećina bila mlađa od 60 godina.
Rak vrata maternice je bolest koja se u velikoj mjeri može spriječiti. Njegova lokacija pruža mogućnost otkrivanja predstadija raka ili rane dijagnoze raka preventivnim ginekološkim pregledima, a cijepljenjem protiv Humanog papiloma virusa (HPV) sprječavanje nastanka infekcije koja je glavni uzročnik njegovog nastanka, što je dovelo do znatnog smanjenja tereta ove bolesti u razvijenim zemljama. Međutim, pojavnost i smrtnost od raka vrata maternice u zemljama niskog i srednjeg stupnja razvoja i dalje su vrlo visoki – ondje je rak vrata maternice drugi maligni uzrok smrti kod žena. Prema procjenama Europske komisije za 2022. godinu, u usporedbi s zemljama članicama EU, Hrvatska se nalazi na 11. mjestu po incidenciji te 12. mjestu po smrtnosti od raka vrata maternice (usporedba dobno standardiziranih stopa – ASR).
Više o epidemiološkim podacima raka vrata maternice možete pročitati ovdje.