Home Izdvojeno FOTO 20. Gradska smotra folklora: Turopoljci znaju čuvati svoju tradicijsku kulturu

FOTO 20. Gradska smotra folklora: Turopoljci znaju čuvati svoju tradicijsku kulturu

Nastupilo je 12 kulturno-umjetničkih društava.

PODIJELITE

Jučer je u Pučkom otvorenom učilištu Velika Gorica održana 20. Gradska smotra folklora na kojoj se plesao izvorni i koreografirani folklor. Nastupilo je 12 kulturno-umjetničkih društava: KUD ”Nova zora” iz Donje Lomnice, KUD ”Ščitarjevo”, FA ”Šiljakovina”, KUD ”Veleševec”, KUD ”Čiče” iz Novog Čiča, KUD ”Stari grad” iz Lukavca, FA ”Turopolje” iz Velike Gorice, KUD ”Mičevec”, KUD ”Gradići”, OSS ”Buševec”, KUD ”Velika Mlaka” i KUD ”Dučec” iz Mraclina. Izveli su pjesme i plesove te pokazali nošnje iz Moslavine, Međimurja, zelinskog Prigorja, brodskog Posavlja, karlovačkog Pokuplja, Turopolja, Veleševca, Mraclina, Orebića s Pelješca i Bizovca iz Slavonije.

Tročlani stručni žiri oduševljen je viđenim. Pohvale su stigle sa svih strana. Iva Niemčić iz Instituta za etnologiju i folkloristiku bila je zadužena za ples. – Jako sam ugodno iznenađena, sve grupe su bile odlično pripremljene i plesne izvedbe su bile doista na dosta visokom nivou. Koreografije su isto bile dosta zahtjevne s dosta koreografskih slika koje su vrlo precizno izvedene.Već deset godina na sve smotre u Veliku Goricu dolazi i Ivanka Ivkanec iz Etnografskog muzeja. Ona je ocjenjivala nošnje.

– Ovogodišnja smotra me oduševila. Takva raznolikost, takvo bogatstvo tih nekoliko sela na području Velike Gorice, a svako drukčije. Silno me razveselilo to što su svi KUD-ovi imali visoko personalizirane nošnje, uređenje oglavlja, i obuću i nakit fantastičan. Komunikacija koja se događala među plesačima i pjevačima zajedno s tamburaškim orkestrom, savršena je bila. Dakako da ima i nekakvih omaški pa se neki tzv. izvorni folklor treba predstaviti kao koreografirani jer nikako ne može tako pokazan zadovoljiti kriterije izvornog folklora. Dakako da ima i u nošnji kod nekih KUD-ova stvari koje treba poboljšati, ali sve su to sitnice na onu riznicu koju ovako malo jedno mjesto unutar Hrvatske nosi – rekla je Ivkanec nakon smotre.Članica stručnog žirija zadužena za glazbu bila je Irena Mihulić s Instituta za etnologiju i folkloristiku. Istaknula je kako se ove godine vidi napredak i male promjene u koncepciji.

– Čujno je da ljudi puno rade i odvajaju puno svog slobodnog vremena da bi ovako nešto predstavili na sceni. Ovogodišnja smotra je bila zaista vrlo ugodna i lijepa. Najviše me oduševljava suživot najmlađih članova s najstarijima. Jako puno mladih je uključeno ovdje u djelovanje različitih kulturno-umjetničkih društva i to je ono što je najvrjednije. Vidi se njihova želja, volja i snaga, i čuje se, da pokažu sve ono što su naučili. Naravno, tu uvijek ima malo treme i nesigurnosti na sceni, ali sve je to zanemarivo ako uzmemo u obzir ovo mnoštvo mladih koje vidimo s takvim oduševljenjem da predstavljaju svoju tradicijsku kulturu.

Foto: Mario Žilec