Posljednjih dana se na društvenim mrežama među komentarima često vode rasprave o zaprašivanju ili dezinsekciji komaraca na velikogoričkom području. Kako smo pisali, dezinsekciju provodi tvrtka Eko standard temeljem sklopljenog Ugovora o provedbi usluge dezinsekcije komaraca na području Grada Velike Gorice. Suzbijanje komaraca vrši se adulticidnim tretmanom iz kretajućeg vozila.
Mnogi građani i dalje, bez obzira na već dvije akcije zaprašivanja, navode kako komaraca nije manje te da se razlika ne osjeća. Rijetki su oni koji su komentirali da se broj ovih dosadnih krvopija smanjio. Primili smo i nekoliko upita te na temelju toga kontaktirali dezinsekcijsku tvrtku za odgovore na vaša pitanja. U nastavku donosimo njihove odgovore u cijelosti.
Zašto se dezinsekcija vrši samo u određenim (najčešće glavnim) ulicama?
Dezinsekcija se vrši iz vozila u pokretu kroz većinu ulica- bitno je da se zatvori i pokrije određeni pojas. Naime, navedene ulice stavljene na spisak su ulice koje omeđuju segmente Grada Velike Gorice koji se u jednom tretmanu obrađuju, a koje su ujedno i kritične točke na kojima postoje preduvjeti za zadržavanje i razvoj komaraca.
Uređaj kojime se vrši hladno zamagljivanje ima domet do 100 metara i više- ovisno o brzini vjetra koji nosi čestice aerosola. Akcijom će biti suzbijene sve jedinke odraslih oblika komaraca koje se u danom vremenskom periodu nađu u zraku.
Zašto se dezinsekcija provodi iz vozila, a ne iz zraka?
Razlog provođenja dezinsekcije sa zemlje iz vozila, suprotno uvriježenom javnom mišljenju, daleko je učinkovitiji od onog iz zraka. Iz zraka, npr., čestice insekticida ne dopiru do onih jedinki koje se skrivaju ispod raznovrsnog raslinja i dijelova objekata, što ga čini ekološki neprihvatljivim (preveliki rasap insekticida na nekom području), krajnje neekonimičnim (visoka cijena takvih tretmana), te u konačnici i neselektivnim izborom metode tretiranja komaraca (tim se postupkom povećava mogućnost uništavanja neciljanih vrsta). Također, želimo naglasiti kako je u Republici Hrvatskoj primjena pesticida toplim ili hladnim zamagljivanjem iz zrakoplova nad naseljenim područjima, nacionalnim parkovima i ostalim zaštićenim područjima zabranjena člankom 14. Pravilnika o načinu provedbe obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (Narodne novine br. 35/07).
Mogu li građani nekako pomoći smanjivanju broja komaraca?
Najučinkovitiji tretman suzbijanja komaraca je onaj larvicidni, odnosno, sprečavanje nastanka velikih populacija tako da im se onemogući razvoj – mehaničkim ili kemijskim putem. Kemijsko (ali i mehaničko) tretiranje komaraca u stadiju ličinke prvode tvrtke koje se bave DDD mjerama (što naša trvtka i provodi na području Grada Velike Gorice), dok se svaki građanin može pobrinuti da svojm postupcima onemogući razvoj komaraca u svojoj neposrednoj okolini.
Ovdje želimo naglasiti kako je od izuzetne važnosti pri suzbijanju komaraca i edukacija građana, koja bi se kontinuirano trebala provoditi na razini gradova i općina. Uklanjanje vode iz raznih svakodnevnih predmeta iz privatnih dvorišta i balkona, te javnih površina (npr- bačve, tanjurići od lončanica, kante, stare gume i sl.), te sanacija divljih odlagališta otpada rezultiralo bi u konačnici manjim populacijama komaraca. Održavanje vrtova i obala jezera, kanala i vodotoka također uvelike pridonosi smanjenju mogućnosti razvoja velikih populacija komaraca.