Home Izdvojeno ČITATELJI PREPORUČUJU Sharon Bolton: Krvava žetva

ČITATELJI PREPORUČUJU Sharon Bolton: Krvava žetva

U suradnji s Gradskom knjižnicom Velika Gorica donosimo ovotjednu preporuku

PODIJELITE

Svako vrijeme je dobro vrijeme za čitanje knjiga, no jesen i maglovita jutra kao da imaju posebnu moć privlačenja čitanju. Stoga, ako povremeno ne znate što biste čitali, u suradnji s Gradskom knjižnicom Velika Gorica vam donosimo preporuke čitatelja.

Ovotjednu preporuku pisala je Josipa Dević za knjigu Sharon Bolton pod nazivom Krvava žetva.

KRVAVA ŽETVA: Sharon Bolton

Morbidna škorpija u meni vidjevši naslovnicu knjige pomislila je: Ovo bi mogla biti i malo sablasna čestitka za vjenčanje s tim zlatnim vjenčanim prstenom na crnoj zemlji i s tom starom kućom iza ograde u pozadini. Hm, vjerojatno se ne bi mladencima svidjela, ali ako ste čitatelj koji voli ubojstva, razbojstva i ostala trojstva onda je ovo knjiga za vas.

Inače dizajn naslovnice potpisuje Janka Carev pa za početak osim autorici bravo i Janki.

Ono što također inspirira u knjigama, kao uostalom i u životu su jaki ženski likovi. Žene s formiranim mišljenjem dovoljno inteligentne, znatiželjne, radoznale koje preispituju, istražuju i uče iz toga kako privatno tako i u poslu. Junakinja ove priče je Tora Hamilton specijalistica kirurgije, rekreativna jahačica i ljubiteljica konja, žena koja duboko i istinski osjeća razliku između dobra i zla i nepravde i pravde.

Slijedeći svoje srce seli za svojim suprugom Duncanom Guthrie na Shetlandsko otočje. Shetlandsko otočje je skupina od sto otoka od kojih petnaestak naseljavaju ljudi, a ostale njorke, galebovi i ostali životinjski svijet. U bolnici  Franklin Stone nastavlja svoju specijalizaciju kroz rad s rodiljama, a ova naša priča počinje kada jednog kišnog dana odluči pokopati svog ljubimca konja Jamieja na imanju koje su kupili i obnovili kad su doselili.

Kopajući malim bagerom rupu za konja, Tora nailazi na leš mlade žene kojoj je život oduzet na krajnje nasilan način, a koja je, da stvar bude još jezovitija jer jezovitije je uvijek bolje u ovim tipovima romana, nedugo prije smrti rodila.

Na mjesto događaja dolaze naizgled nonšalantni viši inspektor Andy Dunn i narednica Dana Tulloch.

Dok inspektor pokušava to brutalno ubojstvo smjestiti u neku sporadičnu, nasumičnu i nepovezanu priču, kao eto dogodilo se slučajno – netko bolestan se zaigrao, Tora i Dana otkrivaju priču o runama urezanim u tijelo žene. Istragom dolaze do činjenice da je žrtva već proglašena mrtvom i pokopana, a da pri tome je bila trudna i nije bila trudna i da se to dogodilo prije dvije godine. Možda je žrtva mlada žena Kirsten, a možda je žrtva Melissa? To pokušavaju saznati dok ih sabotiraju sa svih strana…

Otkrivaju povezanost inspektora Dunna s Torinim šefom i Torinim mužem Duncanom te Torinim svekrom Richardom, a broj mrtvih mladih žena iz prošlosti se daljnjim pretragama samo povećava.

Tajne su duboko zakopane dok ova skupina muškaraca neovisno o osobnim animozitetima jedan drugome čuvaju leđa.

Malo pomalo njih dvije shvaćaju da ne mogu nikome vjerovati, da ta Shetlandska otočna  skupina moćnih muškaraca ne preza ni od čega da bi sačuvali svoje pozicije i bogatstva koja su prikupili, a da je istina još strašnija nego što su mislili. Taj muški ekskluzivni beskrupulozni klub  kroji svoje zakone i pravdu godinama na otočju.

Tora je sistematična provjeravajući činjenice i boreći se za pravdu za žrtve makar je to koštalo života i braka. Prijetnje za njen život se stalno nižu a strah joj doseže vrhunac kada nađe  svoju partnericu Danu mrtvu u kadi.

Daljnju istragu nastavlja s Helen, Daninom partnericom i dolazi do neočekivanih  otkrića o tome što se događa na susjednom otoku Tronalu.

Mogla bih pisati dalje ali vjerujem da bi vam onda otkrila previše i ne biste uživali u ovoj intrigantnoj knjizi. Knjiga Krvava žetva  nije od onih vrsta gdje pročitate prvih deset stranica i znate tko je ubojica i znate da će se glavni junaci negdje na trećoj četvrtini zaljubiti. Sharon odlično drži nit knjige pod kontrolom, zapliće, raspliće, preokreće, dijalozi su joj dinamični, a opisi krajolika precizni, a ponekad i bajkoviti.

Krvava žetva je pri izdanju proglašena najboljim novim ostvarenjem na britanskom Amazonu.

Studeni je Mjesec hrvatske knjige i  stoga ako vas moja preporuka zaintrigira dovoljno da pročitate knjigu, ovu po mom ili neku drugu po vašem izboru bit će mi drago.

Kada ste već u knjižnici bacite pogled na mnogobrojna događanja organizirana u povodu Mjeseca hrvatske knjige i vjerujem da ćete naći nešto zanimljivo i za sebe.