Primili smo upit od čitatelja o istinitosti tvrdnje da onkološki bolesnici imaju pravo na doplatak, točnije mjesečnu naknadu u obliku novčane pomoći. Naime, već se u nekoliko navrata širila vijest po društvenim mrežama kako svi onkološki bolesnici imaju pravo na naknadu, no navodi se i kako se to od njih skriva.
Radi se o pravu na doplatak za pomoć i njegu o kojem se izvještavalo te koje je navedeno na stranicama državnih institucija još od 2018. godine.
Kako se navodi na stranicama Vlade, iznos doplatka za pomoć i njegu se može priznati u punom (600 kuna) ili smanjenom iznosu (420 kuna) – od 1. travnja 2018. godine. “Pravo na doplatak za pomoć i njegu se priznaje osobi koja ne može sama udovoljiti osnovnim životnim potrebama uslijed čega joj je prijeko potrebna pomoć i njega druge osobe u organiziranju prehrane, pripremi i uzimanju obroka, nabavi namirnica, čišćenju i pospremanju stana, oblačenju i svlačenju, održavanju osobne higijene, kao i obavljanju drugih osnovnih životnih potreba.“, pišu.
Neke osobe imaju pravo na naknadu neovisno o mjesečnom prihodu
Navode i kako pravo na doplatak imaju i neke osobe neovisno o neovisno o vlasništvu stana, kuće, poslovnog prostora i visini prosječnog mjesečnog prihoda. To su osobe s težim invaliditetom,
osobe s težim trajnim promjenama u zdravstvenom stanju
slijepa, gluhe i gluhoslijepe osobe koje nisu osposobljene za samostalan život i rad te osobe potpuno lišene poslovne sposobnosti.
S obzirom na objavu koja se dijelila, a koju smo ranije spomenuli, važno je napomenuti da bolesnik može biti odbijen i to temeljem socijalnog stanja kućanstva iz kojeg dolazi. Kako je navela Kaurinović još 2018., dijagnoza karcinoma nije presudna za dobivanje ove vrste pomoći, već isključivo stanje pacijenta, zdravstveno i socijalno.
Ostvarivanje prava se izvršava nakon podnošenja zahtjev nadležnom centru za socijalnu skrb te temeljem rješenja nakon traženja pomoći. Više o naknadama, pomoći i podnošenju zahtjeva možete pronaći OVDJE.