Dolaze nam promjene vremenskih prilika i osjetni pad temperatura, što sa sobom donosi i prehlade koje uzrokuju mnogi različiti virusi, međutim ako je u datom trenutku imunološki sustav potkovan i snažan, kako ističe Monika Antolović iz Aromarice, liniju te obrane virus ne može proći.
Pikornavirusi, kao što su rinovirusi, uzrokuju najveći broj proljetnih, ljetnih i jesenskih prehlada. Virusi influence i respiratorni sincicijski virusi, koji se redovito pojavljuju u kasnu jesen i zimu uzrokuju čitav spektar bolesti, uključujući prehlade.
– Virusi influence šire se lako s osobe na osobu iskašljavanjem ili kihanjem zaraznih kapljica. Antivirusna eterična ulja u tim slučajevima mogu odigrati veliku ulogu pri prevenciji širenja mikro kapljica u aerosolu. Raspršena difuzerom u prostor, raskužuju, ubijaju viruse i ne dozvole njihov ulazak u dišni sustav. Dobar primjer koji govori u korist eteričnih ulja su kolektivi gdje je dokazano manje prehlada i respiratornih infekcija ako se u prostoru raspršuju difuzerom eterična ulja – ističe Monika Antolović.
Imunost se, ukratko, može podijeliti u dvije vrste: na nespecifičnu prirođenu te specifičnu (odnosno stečenu imunost) koja pak može biti stečena prirodno ili umjetno.
– Utjecati možemo na stečenu imunost pa ovom prilikom želim spomenuti dvije biljke i jednu aktivnu tvar koje jačaju dišni mikrobiom, dio imuniteta koji je ovih dana napadnut diljem svijeta virusom korona. Ne zna se puno o njemu, ali se zna da napada donje dišne puteve i izaziva teške upale pluća, koje nažalost često imaju i smrtni ishod. Svaki imunitet ima svoj vijek trajanja, i s godinama je jasno sve slabiji i slabiji. To je takozvani starosni dio imuniteta. Postoji povezanost između stresa i imunološkog odgovora. Osobe koje su konstantno pod stresom, izmorene ili emocionalno opterećene, te im nadbubrežna žlijezda konstantno luči kortizol (hormon stresa) lakše se mogu prehladiti, i općenito su podložnije svim vrstama virusa i bakterijama – nadodaje.
Dišni sustav neprestano dolazi u doticaj s vanjskom atmosferom, te je izložen brojnim mikroorganizmima koji se prenose zrakom i ulaze u njega, no ako i uđe u njega neki mikroorganizam, imunološka stanica (makrofag) ih uništi i izbaci zajedno sa sluzi van (kašalj i kihanje kao prvi mehanizam obrane), ipak većinom patološki mikroorganizmi prevladaju i dolazi do oštećenja stanica, tkiva i do upale.
Eterična ulja kao direktna pomoć
– Različita ulja imaju različite mehanizme djelovanja, pa tako neka ulja djeluju na ovojnicu virusa, nagrizu je i virus bez opne jednostavno ugine, neka ulja djeluju na reprodukciju virusa, a neka na “repić” virusa kojim se virusi ukopavaju, priljubljuju u mukus sluznice i namjeravaju se naseliti u domaćina. Kada se dogodi upalna reakcija ( infekcija) ponovno pojedina eterična ulja mogu biti direktna pomoć. Djelovanje eteričnih ulja na dišni sustav je vrlo kompleksna priča, pogotovo kod beba koje još nemaju razvijen do kraja dišni sustav. Osobno ne dajem preporuku bez ljute potrebe upotrebe eteričnih ulja kod beba ispod tri mjeseca starosti, ali ako se mora molim koristiti Ravinsaru kemotip cineol BIO – ističe Monika Antolović.
Zašto se neka osoba nekada lakše zarazi nego druga, nije potpuno jasno, ali je sigurno da je do osobnog imunološkog odgovora. Dio je to imunološkog odgovora koji dobijemo genetikom, a postoji i drugi dio koji tijekom godina “bildamo” i potpomažemo ga ostane snažan, a u tome mogu uvelike pomoći savjeti naše fitoraromaterapeutkinje Monike Antolović. Doznajte više OVDJE.