Nekad je to bila bruceloza, danas je Afrička svinjska kuga koja ozbiljno prijeti, ne samo Turopoljskoj nego i ostalim pasminama svinja u cijeloj Hrvatskoj. Riječ je o bolesti koja se rapidno širi svijetom, a prisutna je i u sedam europskih zemalja- Poljskoj, Litvi, Letoniji, Rumunjskoj, Slovačkoj, Češkoj i u Mađarskoj te u Ukrajini i Bjelorusiji.
Kuga stiže, pitanje je kada
„Više ne dvojimo hoće li bolest stići i kod nas, samo ostaje pitanje kada. Zbog toga poduzimamo sve potrebne mjere i činimo sve u vidu suzbijanja pojave bolesti“, objašnjava nam voditeljica Laboratorija za Afričku svinjsku kugu pri Veterinarskom fakultetu u Zagrebu, Lorena Jemerčić koja je na ovu temu održala predavanje u vijećnici Pučkog učilišta, a u organizaciji Znanstvenog zavoda HAZU-a u Velikoj Gorici. Predavanje je okupilo brojne eminentne znanstvenike, akademike i stručnjake iz cijele Hrvatske, ali i stočare, vlasnike obiteljskih poljoprivrednih gospodarstva kojima bi navedena bolest nanijela nenadoknadivu štetu.
Kako bi se spriječila (ili barem usporila ili zaustavila) pojava ove bolesti i kod nas Ministarstvo poljoprivrede od 2010. poduzima niz mjera, nastavlja Jemerčić. Među njima su inspekcija farmi po cijeloj Hrvatskoj, pojačan je carinski nadzor robe i mesa, te zabrana onih proizvoda koji stižu iz zemalja u kojima je bolest prisutna. Osim toga, zabrana je držanja svinja na otvorenom, niz mjera provodi se i na lovištima te se sustavno radi na drastičnom smanjenju krmača u Hrvatskoj.
Čovjek se ne može zaraziti
Jemerčić naglašava kako je riječ o bolesti koja ne prelazi na čovjeka te za njega ne može imati štetne posljedice. „To je isključivo bolest svinje i čovjek se ne može zaraziti, no ono što je prisutno je socijalni faktor. Pojavom bolesti doći će do pada svinjetine na tržištu, ali i zatvaranja farmi, uništavanja bolesnih i na bolest sumnjivih životinja, a zabrana prometa itekako može utjecati i na OPG-ove i nanijeti tešku situaciju svinjogojstvu i ukupnom gospodarstvu“, zaključuje.
Kad govorimo o području Velike Gorice i Turopolja, posebna ugroza tiče se ovdje naše tradicionalne pasmine, Turopoljske svinje koja obitava i u otvorenom ali zaštićenom Turopoljskom lugu. U cijelom Turopolju 200-tinjak je primjeraka svinje jer grad sufinancira s 500 kuna subvencije uzgoj ili držanje po jednoj krmači ili nerastu.
„Pojava Afričke svinjske kuge uvelike bi ugrozila izvornu pasminu turopoljske svinje zbog čega se ovom problemu treba pristupiti sustavno i ozbiljno, važno je na vrijeme se educirati kako bi spriječili moguću katastrofu“, istaknuo je, među ostalim, zamjenik gradonačelnika, Ervin Kolarec.
Iako je posljednjih godina na turopoljskom području svinjogojstvo u padu još uvijek se na pojedinim poljoprivrednim gospodarstvima uzgajaju svinje za prodaju i osobne potrebe. Trenutna proizvodnja na području Grada Velike Gorice iznosi oko 5000 svinja.