Od 5. do 12. svibnja na dvije lokacije u Zagrebu, kao i u Martinskoj Vesi, Voloderu, Hrvatskoj Kostajnici i u Sisku održat će se festival koji oduševljava vrsnim glazbenicima, atraktivnim programima i kombinacijama orgulja sa drugim instrumentima, a ulaz na sve je slobodan.
Bogati festivalski program Hrvatske udruge Ars Organi Sisciae, koji će se ove godine protegnuti od početka svibnja sve do kraja rujna, najavljuje četiri festivala koji se održavaju na području čak sedam županija s ciljem promidžbe vrijedne kulturne i sakralne baštine te prirodnih ljepota i raznolikosti. Tradicionalno, festivalsku sezonu otvara Međunarodni orguljaški festival Ars Organi Sisciae, prvi projekt Udruge koji već 18 godina producira muzikologinja Valentina Badanjak Pintarić.
Ovogodišnje izdanje Međunarodnog orguljaškog festivala Ars Organi Sisciae održat će se od 5. do 12. svibnja u Zagrebu, Martinskoj Vesi, Voloderu, Hrvatskoj Kostajnici i u Sisku. Punoljetni festival prvi puta gostuje u Zagrebu koncertom otvorenja u Župnoj crkvi sv. Marka Evanđelista 5. svibnja u 19.30 sati uz sjajni Oratorijski zbor Cantores sancti Marci pod ravnanjem Jurice Petra Petrača i uz orguljaša Pavla Mašića.
Festivalski program nastavlja se u nedavno obnovljenoj Župnoj crkvi sv. Martina Biskupa u Martinskoj Vesi gdje su nakon potresa uređene i orgulje osnivača tvrtke Heferer iz 1881. godine. To su najstarije orgulje koje su u kontinuiranoj upotrebi u Sisačkoj biskupiji, a uz njih će u ponedjeljak 6. svibnja nastupiti Ulrich Walter, profesor orgulja i improvizacije na Univerzitetu u Grazu i dobitnik značajnih nagrada na mnogobrojnim međunarodnim natjecanjima.
Ovogodišnja nova festivalska orguljaška imena su Dubravko Ćepulić Polgar i Ursa Ljuban. Nagrađivani mladi orguljaš Dubravko Ćepulić Polgar, glavni je orguljaš crkve Bezgrješnog Srca Marijina u Zagrebu i naslovni orguljaš Klape sv. Juraj Hrvatske ratne mornarice i Vojnog ordinarijata Republike Hrvatske. Nastupit će u utorak 7. 5. u župnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog u Voloderu svirajući povijesne orgulje Antuna Šimenca iz 1863. godine uz nagrađivanog glazbenika Franju Pećarića koji će svirati bisernicu. Na programu ovog koncerta su djela Beethovena Bacha, Matza, Mozarta, Handela, Frescobaldia i dr
Sjajna orguljašica Ursa Ljuban iz Trogira, također je ovjenčana mnogobrojnim nagradama i umjetnička je ravnateljica novog festivala „Festival orgulja Trogir“ koji pokreće ove godine. Ursa će uz trubača Ivana Đuzela, učenikacijenjene klase prof. Ivana Glibote iz Imotskog, nastupiti u srijedu 8. svibnja uŽupnoj crkvi sv. Antuna Padovanskog u Hrvatskoj Kostajnici. Na programu su djelaCaccinija, Stradelle, Handela, Martinija, Saint-Saënsa i dr.
U nastavku programa festival će se još jednom vratiti u Zagreb, u Baziliku sv. Antuna Padovanskog na sv. Duhu gdje će u subotu 11. svibnja koncert održati fantastičan trio: sjajna mlada sopranistica Marija Ticl iz Požege, saksofonist Tomislav Žužak iz Zagreba i našoj publici već poznat jedan od naših ponajboljih majstora orgulja Alen Kopunović Legetin koji uvijek iznenađuje promišljenim programima u okviru kojih imamo priliku čuti hrvatska skladateljska imena, a često i praizvedbe naših mladih skladatelja. Tako će i ove godine na programu, uz djela starih majstora biti i djela hrvatskih skladatelja oca Kamila Kolba, Dalibora Bukvića, Josipa Prajza, praizvedbe skladbi Alana Kljaića i obrade koje će publika po prvi puta imati prilike čuti.
Festival će završiti u nedjelju 12. svibnja u Bazilici Sv. Kvirina u Sisku gdje će povodom 110. obljetnice rođenja velikog skladatelja i muzikologa, dirigenta i pedagoga Albe Vidakovića, koncert održati profesori i studenti Instituta za crkvenu glazbu Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu uz orguljaša Milana Hibšera, također profesora na institutu. Slušat ćemo studente iz klase Milana Hibšera, Mirte Kudrne i Elizabete Zalović.
Festival se održava pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i medija RH te uz pomoć Sisačke biskupije, Zagrebačke i Sisačko-moslavačke županije i Grada Hrvatska Kostajnica. Ovo je festival koji je našao načina na izazovan poticaj popularizacije orgulja, orguljske glazbe i bogate baštine koja nas još uvijek okružuje, odgovoriti autentično – podsjećajući na minule običaje stvara novu tradiciju osluškivanja zvuka orgulja u izvedbama najboljih domaćih i svjetskih umjetnika i orguljaša. Svi ste pozvani okupiti se oko mističnog zvuka orgulja, srca otvorena svim plemenitostima kojima nas glazba daruje. Budite i Vi dio Ars Organi Sisciae!