Žele i prepoznali su to i u ministarstvu poljoprivrede koje od ove godine uvodi novu Školsku shemu.
Škole će odabirati dobavljača odnosno kvalitetne proizvode iz najbližeg lokalnog okruženja, mlječne proizvode i voće, a zahtjev za potporu Agenciji za plaćanja u poljoprivredi podnosit će osnivači škola. Natječaj za škole, koje žele sudjelovati u novoj šemi otvoren je do 25 rujna, dok je Javni poziv dobavljačima i proizvođačima hrane, za prijavu, otvoren cijelu školsku godinu
Prednost imaju lokalni proizvođači, a djeca jednu zdravo
Voće i povrće ponudit će se učenicima u osnovnim i srednjim školama, a mlijeko i mliječni proizvodi učenicima od 1. do 4. razreda osnovnih škola kao zaseban obrok neovisno od obroka u okviru školske prehrane.
„Školskom shemom dajemo prednost lokalnim poljoprivrednicima, jer želimo da naša djeca jedu svježu, lokalno uzgojenu hranu. Tako čuvamo radna mjesta u poljoprivredi i razvijamo hrvatsko selo. Školska shema je važan projekt jer osim poticanja na usvajanje zdravih prehrambenih navika, našim školarcima podižemo i svijest o važnosti odabira kvalitetne i svježe, lokalno uzgojene hrane”, kaže ministar poljoprivrede Tomislav Tolušić.
U šest godina pojeli 4,5 tone voća
Shema školskog voća provodi se od 2013. godine kada je u njoj sudjelovalo 720 škola i nešto manje od 140.000 učenika od 1. do 4. razreda, a voće je isporučivalo 15 dobavljača. U prošloj školskoj godini u Školskoj shemi sudjelovalo je 1.063 škole, 402.874 učenika i 53 dobavljača, a na raspolaganju je bilo 2,5 milijuna eura.
Dobavljači isporučuju 100 do 150 grama voća i povrća po djetetu tjedno te 0,15-0,25 l mlijeka, jogurta, vrhnja i sl. Od početka provedbe Školske sheme dobavljačima za voće isplaćeno je oko 54 milijuna kuna, a za mlijeko i mliječne proizvode 5 milijuna kuna. U tom vremenskom razdoblju djeca su pojela više od 4,5 tone voća i popili 1.200.000 litara mlijeka i mliječnih proizvoda.