Home Izdvojeno Završen stečaj Velkoma. Vjerovnicima na raspolaganju 80 milijuna kuna

Završen stečaj Velkoma. Vjerovnicima na raspolaganju 80 milijuna kuna

PODIJELITE

Nakon 13 godina čekanja, 453 zaposlenika uništenog komunalnog poduzeća Velkom napokon će dobiti svoja potraživanja. Riječ je o 5,5 milijuna kuna, što je u prosjeku oko 12 tisuća kuna po radniku.

–  Radnici će naplatiti svoja prava na osnovu Zakona o radu i kolektivnog ugovora. Pravo će biti zadovoljeno, ali hoće li biti pravda, to je nešto drugo  –  na konferenciji za novinare je rekao predsjednik Odbora vjerovnika Velkoma, Željko Cavrić.

Na novinarsko pitanje što je točno želio reći, Cavrić kaže da bi se trebalo vratiti u povijest i u vrijeme izgradnje tržnog centra kada je Velkom završio u stečaju.

presvelkom

–  Prodaja imovine kao što je šljunčara, neprodani prostori u Tržnome centru, poslovna zgrada u ulici Ivana Gorana Kovačića po meni osobno nije napravljena zakonito jer je procjenjena vrijednost imovine stečajnog dužnika bila 76 do 77 milijuna kuna, a pogodovalo se kupcu da je kupi za 57 milijuna kuna, dok su naša tri trgovačka društva imala pravo prvokupa nad prostorom kojeg su do tada imala u najmu. Znači njihovo je pravo s tim bilo uskraćeno  –  kaže Cavrić.

Među 540 vjerovnika Velkoma je i Grad Velika Gorica na čiji račun će sjesti 3,3 milijuna kuna. Gradonačelnik Dražen Barišić je na konferenciji za novinare najavio da će novac biti uložen u opremanje novog komunalnog centra koji će se na prostoru nekadašnje tvornice Goričanka otvoriti sredinom iduće godine.

GRAD POVUKAO TUŽBU

U srpnju ove godine, velikogoričko Gradsko vijeće dalo je ovlast gradonačelniku Barišiću da potpiše sudsku nagodbu za okončanje tužbe koju je Grad Velika Gorica do tada vodio s kupcem Velkoma, tvrtkom Solidum Žužić poduzetnika Željka Žužića.

–  Želim izraziti zadovoljstvo što sam kao gradonačelnik uspio u onome što sam želio od samoga početka svog mandata, od 2009. godine, međutim nisam imao podršku Gradskoga vijeća. Želio sam njihovu podršku u povlačenju tužbe koja je osporavala završetak stečaja  –  rekao je gradonačelnik.

trznicaSUMNJA U NEZAKONITOST PRODAJE

Tužbu protiv Soliduma Žužić je 2005. godine pokrenula Vesna Fabijančić Križanić, tadašnja zamjenica gradonačelnika i predstavnica Grada u odboru vjerovnika Velkoma. Cilj je bio poništiti kupoprodajni ugovor vrijedan 56 milijuna kuna zbog sumnje u njegovu nezakonitost. Prvostupanjskom odlukom suda odbijen je prijedlog Grada, a što je potvrđeno i drugostupanjskom presudom. Postupak je vraćen na ponovno postupanje nakon što je Vesna Fabijančić Križanić uložila žalbu Visokom trgovačkom sudu Republike Hrvatske.

Nakon što je Grad prije četiri mjeseca povukao tužbu, prošloga je tjedna presudom trgovačkog suda okončan stečaj Velkoma.

sljuncaraFINANCIJSKO VJEŠTAČENJE

Gradonačelnik je na konferenciji za novinare naveo kako su razlozi za povlačenje tužbe Grada nad tvrtkom Solidum Žužić temeljeni na pravnom mišljenju dvaju odvjetničkih društava te nalazu financijskog vještaka, Darka Prpića. Prema njihovu mišljenju, Grad Velika Gorica spor ne bi dobio, a što bi značilo milijunske troškove za Grad.

Zahtjev za povlačenje tužbe podnijeli su i sami zaposlenici kao i ostali vjerovnici Velkoma.

–  Oni su me zamolili da napravim jedan takav korak, odnosno da u ime Grada povučem tužbu koja je podnesena 2005. godine i sa tim zahtjevom da se omogući završetak stečaja  – napominje Barišić ističući da je komunalni sustav grada zbog sudskog spora polovično funkcionirao 13 godina, te da je bila blokirana i imovina kupca Velkoma koji se zbog toga nije mogao afirmirati na tržištu.

Inače, poduzetnik Željko Žužić u privatizaciji je osim gradskog komunalnog poduzeća Velkom s pripadajućom zgradom, sajmištem te tržnim centrom, kupio i šljunčaru na jezeru Čiče.