Kraće nego inače trajala je 23. sjednica Gradskog vijeća, posljednja u ovom sazivu jer za manje od dva mjeseca očekuju nas lokalni izbori. Ni aktualac nije trajao uobičajenih sat vremena, već 40-ak minuta. Raspravu je prvi otvorio HNS-ov zastupnik Goran Beus Richembergh pitanjem gradonačelniku Draženu Barišiću. Zanimalo ga je hoće li parcela u Rakarju biti rasadnik ili će se ondje izgraditi drugi komunalni dom jer se prema prostornom planu na toj lokaciji mogu graditi samo stambene zgrade.
– VG Komunalac planira izgraditi drugi komunalni dom da bi smjestio to što nedostaje dakle tehnološki park, garažu i radionice. Kako je moguće da vi kao skupština trgovačkog društva odobrite da se krše propisi. Prostorni plan je potpuno jasan – tamo se ne smije graditi ništa nego stambene zgrade.
Gradonačelnik Barišić odgovorio je da će ondje biti rasadnik koji povremeno može biti i kontejnersko naselje i služiti zimskoj službi jer je blizu prometnica i centra grada.
– Poznato je da je na Gradskom vijeću donesena odluka da se dokapitalizira društvo kroz to zemljište koje ste spomenuli. Zemljište je ušlo u temeljni kapital i kao takvo ostaje potentno za daljnji razvoj komunalnog sustava odnosno samog VG Komunalca. Na toj lokaciji na nešto manje od 6 tisuća četvornih metara razmišljamo da se napravi rasadnik koji je potreban jer treba biti negdje blizu grada i zgodna je parcela, međutim da se napravi i jedno kontejnersko naselje privremenog karaktera u kojem će prije svega biti zimska služba odnosno tehnološki park i jedan manji operativni centar da nam je blizu prometnica i grada – rekao je gradonačelnik te objasnio da se zemljište neće devastirati, prodati niti opteretiti nečime. Dodao je da je druga predviđena lokacija bila je Mraclinu, ali je ona dislocirana, a treća je iza VG Goričanke, no tu nema dovoljno mjesta za strojeve.
Beus Richembergh nije bio zadovoljan odgovorom iz razloga, a to je dvaput napomenuo, što se krše propisi ako se ondje izgradi kontejnersko naselje. Podsjetio je da su sva komunalna društva pa tako i radionice i garaže trebale biti na jednome mjestu i to u VG Goričanki, a da se izgradnjom kontejnerskog naselja u Rakarju ide u novu investiciju. – To je jedna od vrlo loših vijesti – zaključio je HNS-ov vijećnik.
GRADSKI PRIJEVOZ
Vijećnika Vladimira Pavišića (HDZ) zanimale su dvije teme – budućnost karte od četiri kune i poboljšanje gradskog prijevoza te uređenje Kurilovečke ulice. Barišić je objasnio kako su se građanima bitno smanjili troškovi time što je Gorica postala jedna zona i što se mogu voziti cijelim gradom za četiri kune.
– Za koju godinu ističe nam ugovor s Holdingom, a Gorica će braniti svoj status koji smo sada izborili. Radimo i na tome da dobijemo novu autobusnu liniju koja će ići istočnom obilaznicom od Zračne luke do Kvaternikovog trga. Radi se o liniji koja bi imala 19 kilometara, prometovala bi tri zglobna autobusa sa polaznim redom svakih 35 minuta. Sada još imamo usuglašavanje sa koncesionarom Zračne luke Franjo Tuđman oko dopuštenja ulaska javnog prijevoza na područje koncesije i naravno u HGK radi usklađenja novih voznih redova za međužupanijsku liniju Zagreb-Kvatrić –Zračna luka-Velika Gorica.
Barišić je rekao i kako su pri kraju razgovori za iseljenje ZET-ove garaže iz Ulice 8. marta. Natječaj za uređenje Kurilovečke ulice bit će sljedeći tjedan te konačno krenuti uređenje.
PRILAZ ZRAČNOJ LUCI
Za postavljanje pitanja na aktualcu javilo se još osam vijećnika, no kada su došli na red da stanu pred govornicu, svi su odustali. Zato je predsjednik Gradskog vijeća Tomo Vidović (HDZ) iskoristio priliku i gradonačelniku postavio pitanje koji će pristup Zračnoj luci moći koristiti Velikogoričani.
Na to je Barišić odgovorio kako je otvorenje Zračne luke najvjerojatnije zadnjeg dana ožujka, a Grad će zaštititi svoje interese za najbržim, najkvalitetnijim i prvim prilazom Zračnoj luci kako bi se moglo komunicirati te razvijati turizam i ugostiteljstvo. – Za lokalno stanovništvo će biti dopušten prilaz kroz Fizirovu do samog Novog terminala čime bi mi Goričani Novom terminalu mogli pristupiti s obje strane – jedna takozvana stara, a druga bi bila novoizgrađena spojna cesta od istočne obilaznice uz Kosnicu odnosno Selnicu do Novog terminala. Treba se definirati i stari ulaz iz naselja Pleso gdje radimo na tome da omogućimo našim sugrađanima da mogu ući u koncesijsko područje kroz stari ulaz koji je za sada samo pješački, međutim nas interesira da naši Plešani, a i ostali mogu pristupiti na koncesijsko područje i kroz taj ulaz. Imamo za sada dva ulaza i radimo na tome da ostavimo i treći – rekao je Barišić. Prigovor Vidovića na odgovor je bio kako je teško definirati tko pripada lokalnom stanovništvu te da bi prilaz trebao biti omogućen svima.
Na pitanja vijećnice Tatjane Amšel Zelenike (DC) vezane za probleme kanala uz istočnu obilaznicu od Sisačke do Ulice Pape Ivana Pavla II te livade između Dječjeg vrtića Žirek i Srednjoškolskog centra koji su onečišćeni i pretvaraju se u smetlište odgovorio je Dubravko Katulić, pročelnik Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i promet. Objasnio je kako je kanal u vlasništvu Hrvatskih cesta koji bi trebali riješiti problem, dok se na prostoru livade između Žireka i škole planira napraviti dječje igralište od tisuću kvadrata te bi se time trebao riješiti problem stvaranja smetlišta.
Zadnje pitanje na aktualcu postavila je vijećnica HSS-a Božica Jankeš. Zanimalo ju je hoće li odštete od Grada za štetu zbog prošlogodišnjeg travanjskog mraza dobiti i oni poljoprivrednici koji nisu osigurali svoje usjeve, a nisu dobili odštetu od države. Da za to nema osiguranih sredstava u proračunu objasnio je zamjenik gradonačelnika Stjepan Kos, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu i ruralni razvoj.