Home Tradicija Tradicije u Turopolju: Uskrs kao vjerski blagdan, ali i obiteljski trenutak

Tradicije u Turopolju: Uskrs kao vjerski blagdan, ali i obiteljski trenutak

PODIJELITE
Foto: AI

U Turopolju i okolici, Uskrs nije samo vjerski blagdan, već duboko ukorijenjeni društveni i obiteljski trenutak. Obilježava se s poštovanjem prema običajima koji se prenose s koljena na koljeno. Tjedan koji mu prethodi – Veliki tjedan – prožet je tihom pripremom, simbolikom, ali i zajedništvom.

Cvjetnica: Početak velike tišine

Cvjetna nedjelja označava početak Velikog tjedna. Mještani u Turopolju tradicionalno na blagoslov nose grančice drijenka, lijeske, imele ili vrbe, ovisno o lokalnom običaju, vjerujući da će im pružiti zaštitu i zdravlje. Obiteljski stol toga dana skromniji je, a domaćinstva se počinju pripremati i duhovno i praktično – dom se čisti, a sve u znaku nadolazeće proslave.

Veliki četvrtak i petak: Vrijeme tišine i posta

Na Veliki četvrtak zvona se simbolično „zavežu“ i prestaju zvoniti, a dan prolazi u tišini i razmatranju. Prema starom običaju, mnogi su se umivali u tišini izvorske vode „dok su zvona zavezana“, vjerujući da to donosi zdravlje i ljepotu. Veliki petak je najstroži dan posta. U mnogim kućama tada se ne kuha ništa masno, a na stol dolaze variva, grah, suhe šljive, kruh i kiselo zelje.

Velika subota: Vatra, jaja i košarice

U mnogim selima Turopolja na Veliku se subotu još uvijek pali „vuzmica“ – oganj koji simbolizira uskrsnu pobjedu svjetla nad tamom. Djeca se raduju bojanju pisanica – prirodnim tehnikama pomoću ljuski luka, cikle i koprive. Umjetnički ukrasi od voska, konca ili biljnih uzoraka sve su češći kod entuzijasta koji njeguju stare tehnike.

Neizostavan je i blagoslov jela. Košarice se pune šunkom, hrenom, rotkvicama, mladim lukom, kuhanim jajima, sirnim namazima i pogačama. Blagoslov se nosi u crkvu ili u dvorišta, gdje svećenik obilazi sela, a domaćini čekaju ispred svojih kuća.

Uskrs: Ručak koji okuplja sve generacije

Na uskrsno jutro domovima se širi miris svježeg kruha, a obitelji se okupljaju oko stola. Tradicionalno, na stolu je pletenica s jajima u sredini, mladi luk, šunka, kuhana jaja i naravno – kolači: orehnjača, makovnjača, kuglof, ponekad i sirnica. U nekim kućama i dalje se pjeva uskrsna pjesma uz jutarnju kavu, dok se pisanice koriste i za igre – čija će biti najsnažnija?

Iako se vremena mijenjaju, Turopolje čuva duh Uskrsa – ne samo kao vjerskog blagdana, nego i kao obiteljske svetkovine koja okuplja i podsjeća na važnost pripadnosti, skromnosti i zajedništva. Tradicija se u našem kraju ne održava samo kroz simbolične geste, već i kroz tople riječi za stolom, otvorena vrata za susjede i tišinu koju svi razumiju.