Home Politika SDP Velika Gorica: Žene su u Hrvatskoj slabije plaćene od muškaraca

SDP Velika Gorica: Žene su u Hrvatskoj slabije plaćene od muškaraca

PODIJELITE

Europski dan “jednakih” plaća, koji se obilježava 15. studenoga ima za cilj osvijestiti javnost o nepravdi u plaćama između muškaraca i žena, koja je još uvijek prisutna diljem Europe. Upravo povodom (ne)jednakosti plaća, SDP je organizirao akciju kojom ukazujemo na važnost ravnopravnosti u plaćama za žene i muškarce, priopćili su iz goričkog SDP-a.

Terenska kampanja povodom ovogodišnjeg Europskog dana jednakih plaća održana je diljem Hrvatske u subotu, 16. studenoga u 30 gradova, a među njima je i Velika Gorica. Bitno je naglasiti da kampanja za ravnopravnost traje do kraja godine.

Naši sugrađani dobili su promotivne materijale, letke u formi problema i rješenja koje mi nudimo i kekse s “odgriženim” dijelom u pakiranju s porukom: Biste li pristali na manje? Upravo taj dio koji nedostaje na keksu simbolizira onoliko koliko su žene manje plaćene za isti posao.

Republika Hrvatska jedna je od zemalja Europske unije s izraženim rodnim jazom u plaćama. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku za prvo tromjesečje ove godine, prosječna plaća za žene iznosila je 1 240 eura za žene, a za muškarce 1 297 eura. Dakle muškarcima će poslodavac za isti posao platiti 57 eura više. Ženama je plaćen jedan sat manje nego muškarcima. Rodni jaz u plaćama na europskoj razini u prosjeku iznosi 13 posto. Danas je jaz toliko velik da se u obrazovanju, financijama i trgovini ta razlika penje na čak 26 % u korist muškaraca.

Datum 15. studeni nije slučajan i upravo nas on na simboličkoj razini upozorava na strašnu činjenicu da se problem nejednakosti “poboljšava” puževim koracima. Upravo taj datum nas podsjeća da će i ove godine žene od 15. studenoga pa do kraja godine raditi besplatno! Taj jaz u plaćama rezultat je složenih društvenih, ekonomskih i kulturnih čimbenika, zbog kojih žene i dalje češće rade u sektorima koji su slabije plaćeni, a pritom i najčešće preuzimaju obiteljske obveze što nazivamo i “neplaćenim ženskim radom”. Žene također zbog djece i starijih članova obitelji češće koriste bolovanje pa im se i na taj način plaća smanjuje. Sve to dovodi do manjih mirovina, a time i do doživotne financijske ovisnosti žena.

15. studeni podsjeća nas da borba za ženska prava i dalje traje. Bez jednakih plaća za oba spola nema potpune ravnopravnosti između žena i muškaraca. Jednake plaće za isti posao oba spola su ne samo osnovno pravo, već pridonose ekonomskoj stabilnosti i rastu društva u cjelini, i mi na to nećemo prestati upozoravati. Cilj SDP-a i naših lijevih politika je da razlike u plaćama žena i muškaraca počnemo ozbiljno smanjivati konktrenijim koracima,pravednijim radnim okruženjem i zakonodavnim uvjetima koji će osigurati jednakost plaća i profesionalnih prilika.