Rijeka Odra, od milja zvana Turopoljska Amazona, Turopoljcima je u isto vrijeme omiljena i omražena rijeka. Kroz prošlost je svojim plavljenjem ostavljala plodno tlo pogodno za poljoprivredu, no sada kada je bavljenje poljoprivredom smanjeno, a naseljenost veća, učestale poplave veliki su problem naseljima oko rijeke Odre.
___Prema nekim starijim izvorima, izvor rijeke Odre zapravo je rijeka Lomnica koja izvire ispod Ivanščice, dok novi izvori govore o tome kako Odra nastaje na području između Donjeg Podotočja i Čičke Poljane, gdje se potoci Kosnica, Ribnica i Siget spajaju u jedan tok. Tok rijeke Odre u jednom se dijelu prekida i spaja u oteretni kanal Sava-Odra, a nakon njega rijeka se ulijeva u jezero KPD-a. Nadalje Odra svojim tokom vrluda kroz netaknute turopoljske šume i ravnice, sve do ušća u rijeku Kupu. Zbog svog vijugavog toka i na mjestima teško dostupne i divlje obale te zato što u nju utječe mnoštvo sitnih rječica i potoka, naziva se Turopoljskom Amazonom.
___Tok rijeke Odre danas je dugačak oko 45 km, na mjestima je jako plitka, a najveće izmjerene dubine su između 5 i 6 metara. Zanimljivo je da se Odra nikada ne smrzava zbog stalnog dotoka vode iz njenih izvora od kojih su neki i u samom koritu rijeke. Isti taj konstantni protok vode zaslužan je za to da njena temperatura ljeti ne prelazi 20 Celzijevih stupnjeva.
Odra teče kroz Zagrebačku i Sisačko-moslavačku županiju te je jedna od rijeka u retencijskom sustavu obrane od poplava, što znači da se na nekim dijelovima izlijeva u velika polja kako bi se smanjio vodostaj i spriječile poplave.
Nažalost, to nije uvijek djelotvorno pa se svake godine lokalno stanovništvo na području oko rijeke bori sa velikim poplavama.
___Polje u koje se rijeka Odra razlijeva naziva se Odransko polje. Kada je potopljeno, Odransko polje postaje mrjestilište mnogobrojnih vrsta riba, a u vrijeme dok nije potopljeno, Odransko polje jedan je veliki pašnjak na kojem pase stotine krava, konja i svinja.
Posebnost je u tome što su neke od tih vrsta autohtone turopoljske vrste, kao što je Turopoljska svinja i konj Posavec.
___Posavec je posebno jak radni konj koji je služio za izvlačenje drva iz šume i ostale fizičke napore, u vrijeme dok nije bilo traktora i radnih strojeva. Ovako je konja Posavca opisao Šenoa u jednom od svojih djela: „Posavski konj nije visok, nije vitak i gladak, al je jak, mišićast, plećast a van reda vragoljast. Kad konjić crljenko stoji zapregnut pred dugačkimi posavskimi koli, malo ti on pita za put ili drum, za jame ili grabe, toga za njega ne ima…“
___Uz pitome životinje, Odransko polje dom je mnogim pticama močvaricama, vodozemcima, kukcima i sisavcima, od kojih su mnogi zaštićeni čak i ugroženi. Prostor oko Odre i Odranskog polja najvažnije je područje gniježđenja ptice Kosac u Europi, stoga se svake godine u Veleševcu održava svečanost “Kosci za kosce”, u kojoj se prikazuje tradicionalni način košnje livada i očuvanja staništa ptice Kosac.
Sama rijeka Odra dom je mnogim vrstama riba kao što su štuka, smuđ, som , a posebno treba istaknuti vrstu crnooka deverika koja je npr. u Sloveniji potpuno izumrla. Raznolikost biljnih i životinjskih vrsta na ovom području doista je iznimna te zato treba raditi na očuvanju rijeke i života oko nje.
Odransko polje odvojeno je u dva dijela rijekom Odrom, a dvije obale rijeke nekada je spajao drveni most koji je sada uništen. Ovih dana počinje obnova drugog drvenog mosta preko rijeke Odre zvanog „Selečki most“, u mjestu Selce kraj Veleševca.
Osim obnove mosta, u planu je i obnova i revitalizacija cijelog toka rijeke Odre, kako bi se očuvala biološki značajna raznolikost, ali i otvorila mogućnost riječnog turizma.