Bolesti srca i krvnih žila najveće su ubojice na ovoj planeti. U svijetu godišnje od bolesti srca umire 17 milijuna ljudi, u Hrvatskoj njih 25 tisuća. Kako na vrijeme prevenirati bolesti, kako se zaštiti, te gdje potražiti pomoć, građani su danas, povodom Svjetskog dana srca, mogli doznati na Tržnom centru gdje je višesatnu akciju omogućio Dom zdravlja Zagrebačke županije i Ljekarne Zagrebačke županije u suradnji s udrugom VG Dijabetičar.
Mjerenje šećera u krvi i krvnog tlaka prvi su koraci ka spoznaji u kojem se stanju nalazi naše tijelo i naše srce, priča nam predsjednica Udruge VG Dijabetičar, Milka Vitez. Iako su ovakve akcije u Gorici vrlo česte, uvijek ima onih koji prvi put saznaju da imaju visok šećer u krvi ili visoki tlak. No to ne iznenađuje, priča Vitez jer posljednji podaci govore kako danas gotovo svaka peta osoba u Hrvatskoj ima dijabetes. Ne zovu ga bez razloga “tihi ubojica” jer velik je broj onih koji dijabetes imaju, a da o tome ništa ne znaju te ništa ne poduzimaju, a ne liječenje dijabetesa dovodi od komplikacija. U početnoj se fazi vrlo uspješno liječi tjelovježbom i zdravom prehranom, zbog čega iz Udruge apeliraju na što češća testiranja i kontrole. Prilika je svaki dan u Domu zdravlja do 8:30 sati kad će vam medicinske sestre potpuno besplatno izmjeriti šećer u krvi.
“Prevencija bolesti je broj jedan, kad dođe do liječenja onda je već kasno”, upozorava na Svjetski dan srca i voditelji velikogoričkog doma zdravlja dr. Stjepan Zagorac. I on upozorava kako su kardiovaskularne bolesti najraširenije u svijetu s najvećom stopom smrtnosti, a uvelike im pridonosi današnji način života i nebriga o zdravlju. “Stres, sjedilački način života, vožnja automobila umjesto bicikla ili pješačenja, malo kretanja, nezdrava prehrana, pušenje, debljina…”, nabraja Zagorac “čavle” u lijesu kardiovaskularnih bolesti. Sve to povećava njihov rizik, one su sve učestalije što se svakodnevno potvrđuje i u praksi”, kaže Zagorac.
Zbog toga je važna edukacija i prevencija i upravo manifestacijama poput ove potiču građane da se svjesno uključe u očuvanje svog zdravlja, da razmišljaju i razgovaraju s kardiologom i internistom. “Dom zdravlja i danas, na ovaj način, izlazi iz okvira pasivnog sudionika već postaje promotor koji ukazuje na probleme, animira ljude i skreće pažnju na bolesti, što nam je vrlo važno”, zaključuje Zagorac koji još jednom poziva sve građane da brinu o svom srcu i o svom zdravlju. Ne samo danas, već svaki dan.
[print_gllr id=56342]