U blagdansko vrijeme petarde i različite pirotehničke naprave mogu se kupiti na svakom koraku. Kako zakon djeci ostavlja dosta slobode za ovu nažalost tradicionalnu blagdansku zabavu, odgovornost je na roditeljima. Petarde nisu igračka. Ukažite djeci na opasnosti pri korištenju pirotehničkih sredstava.
Važno je zapamtiti da pirotehnička sredstva kupljena i u ovlaštenim, a kamoli “na svakom uglu” trgovinama, mogu imati tvorničke greške, pa je pri rukovanju poželjno imati deblje rukavice. Ako petarda ne eksplodira, ne treba joj prilaziti desetak minuta.
Rakete i drugi predmeti koji lete u zrak moraju letjeti tako visoko da ne smiju nastajati goruće ili tinjajuće krhotine. Rakete se ne smiju zabadati u zemlju. Ako već ispaljujete, držite se uputa, odnosno ispaljujte iz šupljega predmeta koji se ne može prevrnuti. Vodite računa da u blizini nema ljudi i lako zapaljivih predmeta. Oprezno s fitiljem. Ponekad prebrzo izgori. Najčešće su ozljede izazvane nepropisnim rukovanjem pirotehnikom opekotine te povrede prstiju i šake.
Zamislite kako je psima! Posvuda paljba popraćena bljeskovima i miris baruta. Za pse su blagdani najstresnije godišnje doba. Dugoročna izloženost stresu kod pasa izaziva trajna psihološka oštećenja, a povećava se i rizik od srčanog udara. Ako imate osjetljivog kućnog ljubimca nemojte ga izvoditi u šetnju iza osam sati, navucite zastore i rolete da prigušite zvukove i svjetlost, pokušajte mu odvratiti pozornost igrom i psećim slatkišima. Najvažnije od svega – nemojte ga kažnjavati (nije on kriv!) niti mu davati sedative.