Home Gospodarstvo Oprez s paljenjem korova i bio otpada, kazne i do 150 tisuća...

Oprez s paljenjem korova i bio otpada, kazne i do 150 tisuća kuna!

Od 1. svibnja na snagu stupa zabrana loženja vatre na otvorenom prostorui traje sve do 1. listopada

PODIJELITE
Foto: Ilustracija
Dolaskom proljeća i lijepog vremena, započinje sezona čišćenja poljoprivrednih i drugih površina, poput vrtova i okućnica, prilikom čega građani spaljuju biljni i drugi gorivi otpad na otvorenom prostoru, čime se povećava opasnost od nekontroliranog širenja požara na otvorenom.
No sve se to mijenja od sutra, naime, 1. svibnja na snagu stupa zabrana loženja vatre na otvorenom prostoru (poljoprivredna zemljišta i šume). Ova zabrana traje do 1. listopada. Na navedeno su upozorili i vatrogasci DVD-a Kravarsko.
– Osobe koje izazovu požar snose troškove vatrogasne intervencije i plaćaju kaznu na temelju pravomoćne sudske presude. Pozivamo sve na poštivanje ove Odluke o zabrani loženja vatre na otvorenom prostoru. Molimo vas da se pridržavate uputa kako bi vama i nama bilo lakše – kazali su iz DVD-a Kravarsko.

Kazne i sankcije

Temeljem Zakona o zaštiti od požara, za fizičku osobu koja izazove požar propisana je novčana kazna od 15.000 do 150.000 kuna ili kazna zatvora do 60 dana. Istim je Zakonom propisano da će se osoba koja izazove požar iz nehaja, što je najčešći slučaj kod požara otvorenih prostora, kazniti za prekršaj novčanom kaznom od dvije do 15.000 tisuća kuna. Istim je zakonom propisana i novčana kazna u iznosu od 1000 do 15.000 kuna za prekršaj fizičke osobe koja ne prijavi nastanak požara i ne dostavi sve informacije o požaru.

Osim toga, ovakvim nepromišljenim radnjama građani mogu počiniti i kazneno djelo dovođenja u opasnost života i imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom, za koje se može izreći kazna zatvora do tri godine, ako je djelo počinjeno iz nehaja, a ako je počinjeno s namjerom, propisana je kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina, ovisno o posljedicama.

Inače, u razdoblju od 1. studenog do 1. svibnja spaljivanje korova je dozvoljeno, uz uozorenje građanima na dodatan oprez i stalni nadzor vatre do kraja spaljivanja suhe trave i raslinja s ciljem zaštite osoba i imovine.

Savjesnim ponašanjem i brigom za okolinu, smanjuje se mogućnost izbijanja većih požara koji mogu imati tragične posljedice.