Zbog krize u industriji autoplina nastaloj zbog porasta cijene tog goriva, u protekle tri godine mnogi serviseri u Hrvatskoj ostali su bez posla. U posljednjih mjesec dana došlo je do znatnog oporavka u toj industriji, prije svega zbog povoljnijeg odnosa cijene autoplina u odnosu na dizel i benzin.
50 ZAPOSLENIKA U SERVISU
Vlasnik Auto Tima, Miroslav Krlić, priča nam kako je vrhunac biznisa bio 2006. godine kada je u njegovom centralnom servisu u Čehima radilo 50 djelatnika. Autoplin se tada ugrađivao cijeloga dana.
– Tada je bila velika razlika između cijene autoplina i benzina i nije se niti pitalo koliko košta jer se u šest mjeseci isplatila kompletna ugradnja bez obzira jer ona koštala 12 ili 14 tisuća kuna – ističe Krlić.
Stalnim poskupljenjem autoplina posao je počeo znatno padati i sada u tvrtki radi 9 ljudi. Ipak, cijela se priča okrenula u samo mjesec dana i u tijeku je nova velika akcija ugradnje.
STABILNA CIJENA
– Stabilnost cijene plina je jedan od većih faktora ovom porastu ugradnji koje mi danas imamo u posljednjih mjesec – dva, ugradnja je porasla za 30 posto, a takav pozitivan trend očekujemo i dalje – nada se Krlić.
Vozači s kojima smo razgovarali kažu da ne žale što su uložili u ugradnju autoplina. Željko Rendulić to je učinio prije šest godina. Zadovoljan je vožnjom na ekološko i štedljivije gorivo, ali kaže da kvaliteta autoplina još nije na razini one u zemljama zapadne Europe.
– Očekujem da ćemo zbog ulaska u Europsku uniju imati jednako kvalitetan plin kao i oni. Čujemo da se radi na tome da ta čistoća bude kao i u zapadnoj europi – kaže Rendulić dodajući kako do tada nema druge nego auto češće servisirati.
– Auto treba češće voziti na servis jer se injektori ponekad začepljuju, dakle stvaraju nam se dodatni troškovi – upozorio je.
AUTO PLIN ILI INDUSTRIJSKA MJEŠAVINA?
– Mi nikada nismo dobili odgovor da INA proizvodi autoplin, oni su uvijek govorili da proizvode industrijsku mješavinu, a u industrijskoj mješavini znamo da može biti svega i svašta jer je to jedan proizvod koji se dobiva derivacijom nafte i ono što je loše u nafti se reflektira i u plin – napominje Miroslav Krlić.
Unatoč svemu, vožnja na autoplin daleko je isplativija i ugradnja se ponovo isplati. Cijena se, ovisno o punionici, kreće oko 5 kuna/l, dok je cijena dizelskih i benzinskih goriva dvostruko veća. S druge strane, ugradnja je danas za trećinu jeftinija u odnosu na razdoblje od prije pet godina. Krlić ističe da se za 8 tisuća kuna može dobiti najmoderniji sustav autoplina.
MALA RAZLIKA U SNAZI I POTROŠNJI
Pokazujući najmoderniji sustav za kontrolu i podešavanje plinskog sustava, serviser Goran Cvetković nam objašnjava kako nema većih razlika u snazi i potrošnji u odnosu na benzinsko gorivo.
– Ako ugradnju izvedu profesionalci i kada se sve to dobro podesi, ne bi smjelo biti osjetnijih razlika, gubici bi trebali biti oko 5 posto na snazi, a na potrošnji 10 do 15 posto – kaže Cvetković.
[print_gllr id=2717]