Za razliku od brojnih predivnih bilja koje svoje najljepše boje pokazuju u proljeće i ljeto, ciklamu je pravi užitak imati zimi. No, ova delikatna biljka zahtijeva pravu njegu i brigu. Ako ste se pitali kako se brinuti za ciklamu da ne uvene, donosimo par savjeta koje nije teško pratiti.
Pravilna temperatura
Ciklame u prirodi rastu u hladnom i vlažnom okruženju. Ako je temperatura u vašoj kući preko dana viša od oko 20°C, a preko noći ne pada ispod 10°C, vaša ciklama bi mogla početi venuti. Previsoke dnevne temperature uzrokovat će promjenu boje lišća u žuto kao i gubitak boje. Kako ne vole previše toplo, neće moći niti preživjeti na temperaturama ispod 4°C.
Ciklama voli vlažne prostore, posebice zimi. Kako bi povećali vlažnost možete je staviti u prozor ili mali staklenik. Dobar trik je i podići posudu na tacnu s kamenčićima u koju ćete staviti vodu kako bi ispod ciklame cijelo vrijeme bilo vlažno.
Svjetlo
Ciklamama je potrebno mnogo indirektnog svjetla, posebice zimi kada aktivno raste. Ljeti je najbolje držati je na tamnijem prostoru gdje je dobra ventilacija.
Zemlja
Ciklame će lako opstati na našem podneblju, ali posebno im odgovara blago kiselo tlo. Ako ih sadite, a ne kupujete već posađene, napravite kombinaciju običnog tla s kiselim.
Pazite na zalijevanje
Kada ciklama ima razvijene listove, znači da aktivno raste. Za vrijeme tog perioda trebate je zalijevati čim se zemlja osuši na dubini od oko dva centimetra od površne. Izbjegavajte zalijevati lišće ili dio biljke gdje stabljika susreće korijenje jer bi to moglo oštetiti biljku i uzrokovati truljenje. Za vrijeme mirovanja (ljeti) zalijevajte je samo povremeno kako se zemlja ne bi u potpunosti osušila.