Vokalno instrumentalni sastav Jane iza sebe tri osvojena srebra na Svjetskim zborskim igrama (World Choir Games). Djevojke su treće mjesto osvojile u Austriji, Kini i Americi, a sada su se u Hrvatsku vratile s toliko željenim zlatom.
Na natjecanju popularno nazvanom Olimpijada zborova, koje je ove godine održano u glavnom gradu Latvije – Rigi, sudjelovalo je 500-tinjak zborova s ukupno oko 27 000 izvođača iz 74 zemlje. Nastupali su po kategorijama, a u konkurenciji s Janama bilo je 30-ak zborova. Jane su zlatnu medalju osvojile u kategoriji folklornog pjevanja, a zadanom vremenu izvele su gradišćansku pjesmu „Ribari“ i „Vrliku“ koje je obradio Ivica Potočnik, „Jadovanku za teletom“ Jakova Gotovca i Podravski mix Siniše Leopolda u pratnji svojih Jankića. Sedmeročlani žiri bodovao je intonaciju, ujednačenost zvuka zbora, interpretaciju, pjevanje po notnom zapisu te umjetnički dojam.
Kao pred svojom publikom
Kao pred svaki važni nastup, lagana trema je i ovoga puta bila prisutna. No, kako je natjecanje organizirano u dvorani, pred publikom, Jane su se vrlo brzo opustile.
„Dvorana je bila puna, atmosfera jako dobra, imale smo dojam kao da smo na svom koncertu, i to je uvelike pridonijelo našoj opuštenosti. Trenutak proglašenja pobjednika je bio poseban doživljaj. Kako su sve druge prozivali, a nas nisu, oduševljenje je raslo sve više i više, znale smo da smo najbolje. Kad su nas konačno prozvali to je bio vrhunac – priča Alina Haraminčić kojoj je ovo treća Olimpijada. Propustla je jedino Ameriku, objašnjava uz smijeh, jer je tijekom desetljeća pjevaja u Janama postala majka troje djece.
„Na pozornici pratimo glasom jedna drugu i predstavljamo jednu cjelinu, a kad vidimo da publika to osjeća, osjećaj je jednostavno fenomenalan – dodaje Meri Barišić kojoj je ovo prvi nastup na Olimpijadi. S Janama pjeva godinu i pol, a djevojke poznaje iz FA Turopolje gdje su zajedno plesale i pjevale. „Godinama sam bila u folkloru, nije mi ovo išta novo, jedino mi je na početku bilo malo čudno što sada samo pjevam, pažnja je posve usmjerena na glas i to zahtijeva veliku koncentraciju – kaže Meri.
Jane zapjevale u podzemnoj crkvi od soli
Iako je cilj svakog natjecanja prije svega sudjelovati, a po mogućnosti i pobjediti, svaka turneja prilika je za upoznavanje s drugim zemljama i gradovima. Jane i Jankići nisu to propustili učiniti ni ovoga puta. „Dobra smo ekipa koja voli otkrivati nova mjesta, pa smo se zaustavljali gdje god smo mogli, noću putovali a danju razgledavali. Vidjeli smo Latviju, Rigu te Estoniju i Tallinn, posjetili ljetovalište Jurmala na Baltičkom moru, brodom otišli u Finsku i razgledali Helsinki, a zaustavili smo se i u Poljskoj kako bi razgledali logor smrti Auschwitz te Krakov. Posebno nas se dojmio rudnik soli u gradu Wieliczka, ukupne površine 300 km², u kojem je uređena prava mala podzemna crkva, a sve je napravljeno od soli. Pitali smo bi li mogle zapjevati, dobile dopuštenje i brzo privukle veliki broj publike. I njima, a i nama to je bio neopisiv doživljaj – kaže Meri.
Na sjeveru hladni i hrana i ljudi
Kako je dan na sjeveru gotovo do ponoći, mnogo više toga se stigne razgledati. „Turneja je bila odlična, svi gradovi su zanimljivi na svoj način, no mene su se posebno dojmili Tallinn i Riga sa svojim srednjovjekovnim, pomalo bajkovitim ozračjem – kaže Alina. Za razliku od Hrvatske u kojoj se mnogo pazi na ljubaznost turističkog i uslužnog osoblja, u Latviji su Jane naišle na podosta hladan, nezainteresiran odnos prema gostima. „I hrana je tamo posve drugačija nego, primjerice, u Poljskoj čija je kuhinja sličnija našoj. Drugdje su djevojke imale uglavnom samo lijepa iskustva.
CD nakon prvih deset godina
Jane, inače, iza sebe imaju već deset godina rada. Upravo nagrada poput ove dokaz su da nešto vrijede, da se ne okupljaju samo kako bi pjevušile i brbljale – kroz smijeh kažu. „Jane imaju svoju poziciju, znače nešto svom gradu i županiji, svojoj zemlji, ove medalje doista nešto vrijede i dobar su pokazatelj našeg rada. Ali sviramo i pjevamo prije svega za publiku, njihova podrška nam je najvažnija – ističe Danijel Skrbin koji vodi brigu oko sastava. Iako im je ovo najdraži poklon za rođendan, iza sebe već imaju brojna priznanja. Do sada su Jane bile na natjecanjima u Pragu, Ohridu, Barceloni, Bratislavi, u Engleskoj… i osvojile 20-ak medalja. Uoči važnih natjecanja češće održavaju probe, inače vježbaju dva puta tjedno. Repertoar im se sastoji uglavnom od folklornih skladbi s područja cijele Hrvatske. „Volimo izvoditi i etno obrade, a svaki puta kada odemo na natjecanje negdje van Hrvatske obradimo pjesmu iz te zemlje i na taj način obilježimo naše sudjelovanje na turneji. Publika te obrade može čuti na našem tradicionalnom koncertu krajem godine – pojašnjava Alina.
Sastav ove godine obilježava deset godina postojanja. Osim jubilarnog koncerta, povodom značajne obljetnice snimaju i svoj prvi CD koji bi uskoro trebao biti gotov.
„Vrijeme je da se napravi trajni zapis vremena u kojem su Jane izvele brojne pjesme. Gore će biti one najupečatljivije tijekom prvog desetljeća djelovanja, pjesme koje publika traži i voli, a i one same ih ujedno rado pjevaju – kaže Skrbin.
Unatoč uspjesima, problem je pronaći sponzore
Hrvatska već odavno zna za Jane, ali se njihov rad i trud i više cijeni izvan granica domovine. „Često imamo probleme s nalaženjem sponzora i zatvaranjem financijske konstrukcije za naše turneje – ističe Skrbin.
Zlato iz Rige ponukalo je čelnike Velike Gorice da organiziraj uprimanje za Jane te prigodnom darovnicom pomognu u nemalim troškovima puta na Olimpijadu zborova. Djevojke i njihovog voditelja Skrbina primio je velikogorički gradonačelnik Dražen Barišić, njegov zamjenik Ervin Kolarec te pročelnik za društvene djelatnosti Zvonko Kunić. „Dokazali samo da je Velika Gorica grad folklora, a vi ste pravi dokaz da smo i u pjevačkom smislu izuzetno jaki. Vaši vokalni nastupi i uspjesi koje ste postigli sigurno će potaknuti mnogo mladih da krenu vašim stopama. Dignule ste ljestvicu vrlo visoko, i Grad mora stajati iza vas, stoga vam želimo pomoći u financijskom smislu i pomoći u pokrivanju troškova koje ste imali na nastupu u Latviji – rekao je gradonačelnik Barišić. Ujedno je obećao da će Janama pomoći u pronalaženju pravog prostora za njihov rad.
Inače, VIS Jane danas ima ukupno 16 članica, no njihov broj na nastupima varira. „Mi smo svi amateri i ponekad teško usklađujemo nastupe s obiteljskim i poslovnim obvezama, no koliko se god Jana pojavilo na pozornici bez problema pokrivaju četiri glasa – ističe Skrbin. Prate ih Jankići, šestorica tamburaša koji na nastupima uvelike podižu atmosferu, i koji su dobrim dijelom zaslužni za osvojene medalje.
[print_gllr id=15681]